Na egzoplanecie odległej o 370 lat świetlnych odkryto protoksiężyc

Dzięki danym zebranym przez teleskop Atacama Large Millimeter Array Telescope (Alma), znajdującej się na pustyni Atakama (Chile), zespół astronomów w unikalny sposób odkrył dysk pyłowy wokół planety w formacji zwanej PDS 70c. Odkrycie, opublikowane w The Astrophysical Journal, pomoże lepiej zrozumieć procesy fizyczne, które prowadzą do powstania księżyca.

„Dzięki tym wspaniałym zdjęciom połączyliśmy dysk pyłowy z planetą, po raz pierwszy odnajdując jego rozmiar i masę” – mówi Myriam Benesti z Uniwersytetu w Grenoble i Chile oraz główny badacz.

Astronomowie wykryli już dysk planetarny w PDS 70 dzięki wcześniejszym obserwacjom za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu (VLT), ale dokładność była tak niska, że ​​nie byli w stanie wykazać, czy egzoplaneta i dysk to dwa różne elementy.

Dzięki niezwykłym odkryciom, takim jak to, astronomowie są bliżej pełnego zrozumienia procesów powstawania planet i księżyców.

Teraz, poprzez obserwacje radiowe z użyciem ALMA, wykazali nie tylko, że są to dwa różne pierwiastki, ale także, że dysk znajduje się 150 milionów kilometrów od swojej planety – odległość Ziemi od Słońca – i że może to prowadzić do wyższej formacji . do trzech księżyców wielkości naszego.

Te odkrycia są kluczem do ustalenia, jak wyglądają procesy formowania się księżyca, ale będą również „niezwykle ważne dla testowania modeli formowania się planet, których jeszcze nie zademonstrowano” – wyjaśnia Jehan Bay, naukowiec z Carnegie Institution for Science w Instytucie Naukowym Carnegie. US i inny z autorów.

Szczegóły księżycowego dysku akrecyjnego otaczającego egzoplanetę PDS 70c, która da początek księżycowi. ALMA (ESO/NAOJ/NRAO) / Benisty i in.

Jak rozumiemy powstawanie planet?

Planety tworzą się w dyskach pyłu krążących wokół młodych gwiazd, zwanych dyskami akrecyjnymi, ponieważ grawitacyjnie wiążą otaczającą materię, tworząc samą planetę, jak coraz większa śnieżka.

Podczas tego procesu planeta może uzyskać własny dysk planetarny i ostatecznie doprowadzić do powstania naturalnego satelity za pomocą tej samej procedury.

Jednak szczegóły, które uzupełniają te procesy, nie są jeszcze w pełni zrozumiałe. Z tego powodu niezwykłe odkrycia, takie jak to, przybliżają astronomom wiedzę na temat tych procesów powstawania planet i księżyców.

Odniesienie:

Okrągły dysk o PDS 70c. Myriam Benesti i in. ten. Czasopismo astrofizyczne.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *