Na filmie nie widać ciężarówki przewożącej „czarną ziemię” z Ukrainy do Polski

„Od 3 marca 2023 r. dziesiątki razy udostępniano w sieci wideo przedstawiające ciężarówkę z ziemią, rzekomo transportującą żyzną ziemię z ukraińskiego miasta Chersoniu do polskiego miasta Mysłowiez w ramach rzekomej grabieży czarnych ludzi. ziemi Ukrainy. Ale pojazd jest taki sam we wszystkich scenach. Nie, a eksperci budowlani powiedzieli AFP, że sekwencja pokazuje, jak teren jest przygotowywany pod budowę. Ponadto przepisy na Ukrainie iw Unii Europejskiej zabraniają transportu dużych ilości ziemi.

„Polacy są bardzo inteligentni. Podczas gdy ich towarzysze na Ukrainie tracą ziemie zachodnie, oni wywożą ciężarówkami czarnoziem z Ukrainy. Chociaż nie było to nic niezwykłego, Niemcy zrobili to samo podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.Potwierdź publikacje na Facebooku (1, 2)

The „Czarne ziemie” Jeden „Czarnosem” Oni są Typ gleby Typowa dla Ukrainy, dzięki której kraj ten cieszy się rolniczym bogactwem.

Krążą podobne posty Polski, Rosyjski, perski I język angielski.

„Jak minął mój tydzień”Na filmie opublikowanym przez publikację czytamy tekst w języku polskim, który mówi, że polski kierowca ciężarówki umieścił go, aby wyjaśnić, w jaki sposób przetransportował ziemię. GersonaNa południu Ukrainy, do MysłowiceW południowej Polsce.

W pierwszej części filmu, od 6 do 15 sekund, można zobaczyć, jak koparko-ładowarka ładuje ziemię na ciężarówkę rzekomo w Chersoniu. Druga część, widoczna po 15 sekundach, przedstawia kabinę kierowcy ciężarówki, która według tekstu znajduje się w Myslovisie. W tle słychać też polską piosenkę.

<span>Zrzut ekranu posta na Facebooku opublikowanego 23 marca 2023 r</span>„data-src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/mSn7VW0J1Tzr1x7miI7.VQ–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTExOTE-/https://media.zenfs.com/es/afp_factcheck_latam_380/5f831cebef89043e39f<noscript><img alt=Zrzut ekranu posta na Facebooku opublikowanego 23 marca 2023 r” src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/mSn7VW0J1Tzr1x7miI7.VQ–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTExOTE-/https://media.zenfs.com/es/afp_factcheck_latam_380/5f831cebef89043e39f15=”c043e39f15″ caas-img”/>

Zrzut ekranu posta na Facebooku opublikowanego 23 marca 2023 r

Starszy post w filmie został opublikowany 3 marca 2023 r WK I telegram Rosyjski użytkownik Valery Tiko.

Zdjęcia dwóch różnych ciężarówek

Po odwrotnym przeszukaniu kluczowych klatek sekwencji AFP Faktual nie był w stanie zlokalizować źródła wideo. Jednak niektóre odniesienia były w stanie określić, że sekwencja nie pokazywała ani jednego pojazdu.

Logo szwedzkiego producenta ciężkich samochodów ciężarowych Scania można zobaczyć na kierownicy ciężarówki, która podobno przewozi ziemię w pobliżu Maislois.

Monika Blatowska, przedstawicielka firmy w Warszawie, potwierdziła AFP 9 marca 2023 r., że ciężarówka to Scania. „Wyraźnie widać wnętrze furgonetki Scania z aktualnym logo, którego używamy od 2016 roku.”powiedział.

<span>Zrzut ekranu posta na Facebooku opublikowanego 23 marca 2023 r</span>„data-src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/BWdBQHlji8A87soXBFSTFQ–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTEwMDE-/https://media.zenfs.com/es/afp_factcheck_latam_380/735164241a543e90c79”<noscript><img alt=Zrzut ekranu posta na Facebooku opublikowanego 23 marca 2023 r” src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/BWdBQHlji8A87soXBFSTFQ–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTEwMDE-/https://media.zenfs.com/es/afp_factcheck_latam_380/735164241a543e90c71 img”/>

Zrzut ekranu posta na Facebooku opublikowanego 23 marca 2023 r

Wyszukiwarka grafiki Google ze słowem kluczowym w języku rosyjskim „Ciężarówka” W mediach społecznościowych zamieścił zdjęcia ciężarówek pasujące do zdjęcia z pierwszej części filmu, ze skrzynią ładunkową i małym kółkiem między ciężarówką a przyczepą. Te szczegóły były widoczne tylko na zdjęciach Wyprodukowane ciężarówki Przez chińską firmę Schockmana, Nie produkowany przez innych producentów, takich jak Scania, Volvo czy Tatra.

<span>Porównanie zrzutów ekranu strony auto.ru.  Zdjęcie Schackman Truck (I) i post na Facebooku z 15 marca 2023 r</span>” data-src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/BAVH4UbgT.ktX7lpwy.PFw–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTYxMg–/https://media.zenfs.com/es/afp_factcheck_latam_380/ b520f911aed98d5925d99b231e8aa047″/><noscript><img alt=Porównanie zrzutów ekranu strony auto.ru. Zdjęcie Schackman Truck (I) i post na Facebooku z 15 marca 2023 r” src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/BAVH4UbgT.ktX7lpwy.PFw–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTYxMg–/https://media.zenfs.com/es/afp_factcheck_latam_380/b520f911aed98d5921de9″ class=”caas-img”/>

Porównanie zrzutów ekranu ze strony auto.ru. Ze zdjęciem Schackman Truck (I) i postem na Facebooku z 15 marca 2023 r

Przedstawiciel Shakmana na Ukrainie powiedział AFP 8 marca, że ​​ciężarówka „To nie jest Scania”. „Ciężarówka na filmie to model Shacman (SHACMAN F2000 lub SHACMAN F3000)”— powiedział Rusłan Gonczarenko Alphatcase, który sprzedaje samochody ciężarowe na Ukrainie. Potwierdzam to „Sprzedał je na długo przed wojną” I są również popularne w Rosji.

Małe kółko między samochodem a przyczepą „Filtr powietrza jest niezbędny do oczyszczenia powietrza zanim dostanie się ono do silnika”— dodał Gonczarenko.

„My (Scania) nie stosujemy zewnętrznych filtrów powietrza w naszych podwoziach”Bladowska powiedziała AFP 9 marca.

Dlatego krążący w sieci film, który rzekomo przedstawia jeden pojazd, w rzeczywistości przedstawia dwie różne ciężarówki dwóch różnych producentów. Pierwszy, Shagman, jest widoczny na filmie od 0:06 do 0:15; Druga, widoczna po 15 sekundach, to Scania wyprodukowana po 2016 roku.

Wywóz ziemi pod budowę, a nie transport

Eksperci budowlani wyjaśnili AFP, że wideo często pokazuje usunięcie warstwy ziemi jako pierwszy etap budowy.

Arcadius Erwiński, inspektor pracy z ponad 25-letnim doświadczeniem przy projektach budowy dróg w Polsce, wyjaśnił AFP, że zakres i rodzaj używanych maszyn pozwala sądzić, że się pojawią. „Rozbiórka próchnicy to pierwszy krok w każdym projekcie budowlanym. Może to być budowa drogi, zbiornika lub innego projektu”..

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ok humus „Pochodzi z martwych roślin i rozkładających się zwierząt w glebie. Nie można go postrzegać jako minerału, ale można go rozpoznać po kolorze. Humus sprawia, że ​​gleba wygląda na ciemniejszą i czarniejszą niż zwykle”..

Odpowiednio Blog budowlany Po polsku: „W praktyce usuwanie próchnicy polega na usuwaniu wierzchniej warstwy gleby z głębokości od 15 do 30 cm. Humus często usuwa się za pomocą koparki”.Ten sam typ pojazdu, który widzimy w pierwszej części filmu.

Ograniczenia prawne w imporcie gruntów

Artykuł 240 ukraińskiego kodeksu karnego zabrania nielegalnego wydobywania minerałów i ziemi. Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy studiuje Korekta Powinny być za to wprowadzone surowsze kary.

„Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji [Europea] 2019/2072 z dnia 28 listopada 2019 r. istnieje Zakaz Importować ziemię do UE, a co za tym idzie do Polski. Import żyznej ziemi z Ukrainy jest naruszeniem tego zakazu.Poinformował AFP dział prasowy polskiego Ministerstwa Finansów.

Duża ciężarówka, taka jak ta widoczna na filmie, normalnie musiałaby przejść kontrolę bezpieczeństwa na granicy między Polską a Ukrainą, ponieważ jest to zewnętrzna granica Unii Europejskiej (UE).

Eksport żyznej gleby z Ukrainy

„Nie mamy dowodów na to, że nazistowskie Niemcy eksportowały żyzną ziemię z Ukrainy podczas II wojny światowej”.— powiedziała rzeczniczka Simone Balmigl niemiecka firma Najnowsza historia Monachium-Berlina (IFZ), w e-mailu do AFP z 19 marca.

Ukraiński nauczyciel Gieorgij KasjanowKto obecnie uczy historii Uniwersytet Marie Curie-Skodowska w Lublinie, Polska, powiedziała AFP w e-mailu z 12 marca: „To sowiecki mit, mający na celu poprawę efektu kampanii wojennej. Jest to echo innego mitu: że Niemcy wyeksportowali czarnoziem w 1918 r. (również sowiecki wynalazek).”.

polskie władze zwolniły „Ostrzeżenie informacyjne” Aby ostrzec, że wideo krążące w sieciach zawiera nieprawdziwe informacje.

„Rosyjska propaganda nie ustaje w antagonizowaniu Polski i Ukrainy. Obecnie Kreml zarzuca Polakom grabież ukraińskich surowców”., Tweetowane Stanislav Zarin, rzecznik ministra koordynującego ds. służb specjalnych.

AFP Zweryfikowano stan faktyczny Inne roszczenia Ukraina myli się co do wojny.

Notatki

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *