Na żywo | Wojna na Ukrainie, dzień 139 – Wołodymyr Zełenski: Bez wątpienia Rosja będzie próbowała odciąć dostawy gazu do Europy.

Na żywo |  Wojna na Ukrainie, dzień 139 – Wołodymyr Zełenski: Bez wątpienia Rosja będzie próbowała odciąć dostawy gazu do Europy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówi, że Rosja nie tylko ograniczy dostawy gazu do Europy, ale „w najbardziej krytycznym momencie” spróbuje je całkowicie odciąć. „Rosja nigdy nie przestrzegała zasad w sektorze energetycznym”, powiedział Zełenski, krytykując decyzję Kanady o zezwoleniu na eksport kluczowej turbiny w celu naprawy gazociągu Nord Stream 1.

Rumuni „mogą być z Ukrainą” w kampanii uchodźczej zorganizowanej przez stowarzyszenie lekarzy rumuńskich z grupą prasową Candul.

Najważniejsze wydarzenia dnia

Aktualizacja 12:00 – Historia afgańskiego uchodźcy dowodzącego wojskami ukraińskimi. Uciekł ze swojego kraju z powodu sowieckiej inwazji, a teraz walczy z Rosją: „Nie chcę się poddawać, nie chcę widzieć rosyjskiej flagi na głowie.

Jalal Noori był chłopcem w 1979 roku, kiedy uciekł przed wojną domową w Afganistanie z powodu sowieckiej inwazji. Podczas pobytu na Ukrainie kraj stał się jego drugim domem, w którym zbudował nowe życie.

Prawie 25 lat później stanął w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i miał tylko dwie opcje: „chroń lub zgiń”.

Jalal Noori przebywa teraz w okopach w Kew.

„To jest flaga Ukrainy, flaga mojego domu. To jest flaga mojego kraju, Afganistanu. Mam ponad 40 lat. Mieszkam na Ukrainie od 1998 roku. Byłem w 100% pewien, że Rosjanie dotrą do Q .Nie chciałem się poddawać, chciałem zobaczyć nad głową rosyjską flagę..(czytaj więcej tutaj…)

Afgański uchodźca walczy z Rosją po stronie Ukrainy. Źródło zdjęć: przechwytywanie wideo BBC

Aktualizacja 11:00 – Rosyjscy więźniowie prezentują się jako „osobista armia Putina”

Ukraińscy urzędnicy uważają, że „zaginęło w akcji” ponad 7000 żołnierzy, najczęściej uważanych za więźniów w Rosji Putina, a Moskwa jest coraz bardziej gotowa do wzmocnienia swoich zdziesiątkowanych sił na froncie ukraińskim. Poza tym mobilizacja społeczna nie została jeszcze ogłoszona.

UPDATE 10:00 – Ukraina ogłasza zbombardowanie rosyjskiej składnicy amunicji w rejonie Charkowa, w którym zginęło 52 rosyjskich żołnierzy; Okupacja rosyjska zgłosiła siedmiu zabitych i dziesiątki rannych

Ukraina ogłosiła we wtorek, że ostrzeliwała rosyjskie jednostki wojskowe i skład amunicji w okupowanym regionie Chersoniu (południe), gdzie według rosyjskiej okupacji zginęło siedem osób, cytuje serwis AFP News.ro.

Według wojska kierującego południową Ukrainą w ostrzale zginęło 52 rosyjskich żołnierzy.

Według tych źródeł celem była „skład amunicji w Kahowskiej”.

Aktualizacja 08:00 – Prezydent Polski Andrzej Duda w poniedziałek wezwał Ukrainę do przyznania się do wstydliwej prawdy o tym, jak ukraińscy nacjonaliści zmasakrowali ponad 100 000 Polaków podczas II wojny światowej.

Prezydent RP wydał oświadczenie w 79. rocznicę mordu Wołańskiego w 1943 r. w okupowanej przez hitlerowców Polsce, które przypominało o skomplikowanych historycznych związkach Warszawy i Kijowa w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dwóch sąsiadów.

Polska otworzyła drzwi dla ukraińskich uchodźców i pozwoliła Tucie na wykorzystanie swojego kraju jako centrum logistycznego do dostarczania pomocy Ukrainie, która prowadzi krwawą wojnę z Rosją, donosi Reuters.

Aktualizacja 07:00 – Prezydent Wołodymyr Zełenski mówi, że Rosja nie tylko ograniczy dostawy gazu do Europy, ale „w najbardziej krytycznym momencie” spróbuje je całkowicie odciąć.

„Po pierwsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych musiało zaprosić przedstawiciela Kanady do naszego kraju jako absolutnie niedopuszczalny wyjątek od reżimu sankcji wobec Rosji. To nie tylko niektóre turbiny Nord Stream, których Kanada nie powinna mieć, ale i tak zdecydowała się oddać Rosji To są ogólne zasady” – powiedział Zełenski w swoim najnowszym poście w mediach społecznościowych, cytowany przez News .ro.

Ukraiński prezydent potwierdza: „Jeśli państwo terrorystyczne może być zwolnione z sankcji, to jakich zwolnień chce jutro czy pojutrze?”

„To pytanie jest bardzo niebezpieczne. Co więcej, jest to niebezpieczne nie tylko dla Ukrainy, ale dla wszystkich krajów demokratycznego świata” – dodał Zełenski.

„Decyzja o odstąpieniu od sankcji będzie postrzegana jedynie jako przejaw słabości Moskwy. Taka jest twoja logika. Nie ma wątpliwości, że Rosja nie tylko ograniczy maksimum, ale także spróbuje całkowicie odciąć dostawy gazu do Europy na najbardziej krytyczny moment, na to musimy się teraz przygotować, to jest kwestionowane – mówi Zełenski.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *