„Nadszedł czas, aby Hiszpania uznała Palestynę”.

Jest dziekanem uznanych zagranicznych dyplomatów w Hiszpanii. Mojżesz Amar Oda (Hebron, 1947) Reprezentuje palestyńską władzę narodową w naszym kraju od końca 2005 roku. Obecnie jego żona jest również ambasadorem w Sztokholmie. Obecnie mieszka z dwójką ze swoich trojga dzieci, zwracając szczególną uwagę na to, co dzieje się na jej ziemi w Ramallah. Jedenaście dni od bombardowania pozostawiło tragiczną równowagę: zginęło 232 Palestyńczyków, w tym 65 dzieci i 23 Izraelczyków.

Podziękował Hiszpanom za ich wielką pomoc i wsparcie dla Palestyńczyków, ale był także krytyczny wobec polityki podwójnych standardów wspólnoty międzynarodowej, powołując się na UE i Hiszpanię. Ambasador ma nadzieję, że hiszpański rząd uzna teraz Palestynę, zgodnie z obietnicą, gdy zarówno PSOE, jak i Unidas Podemos byli w opozycji. Partia Ludowa również opowiadała się za uznaniem obu państw, co oznacza uznanie Palestyny.

Brak wspólnego stanowiska w UE jest tym, co rząd hiszpański wykorzystuje, aby temu zapobiec. Jest jednak dziewięć krajów UE, które uznają Palestynę: Malta, Cypr, Szwecja, Węgry, Bułgaria, Czechy, Rumunia oraz Polska i Słowacja.

Było cicho od wczesnych godzin porannych w piątek, 10 maja, po zawieszeniu broni, dzięki międzynarodowej mediacji. Prezydent USA Joe Biden bardzo aktywnie informował o pilnej potrzebie walki izraelskiemu premierowi Benjaminowi Netanjahu. Egipt prowadził mediacje z Hamasem, który ma władzę w Strefie Gazy.

Mamy nadzieję, że społeczność międzynarodowa podejmie dziś działania, aby zająć się korzeniami konfliktu i zakończyć izraelską okupację naszej ziemi.

Przepis Musa Amar Ode a Niezależny Kilka godzin przed tym, jak izraelska Rada Bezpieczeństwa i Hamas zgodziły się powstrzymać zamachy bombowe w siedzibie ambasady w Madrycie. W oświadczeniu ambasady delegacja dyplomatyczna w Hiszpanii wyraziła wdzięczność „przywódcom wszystkich narodów, a zwłaszcza Pętli, którzy pracowali nad powstrzymaniem agresji Izraela, agresywnej siły skierowanej przeciwko naszemu ludowi, przed zakończeniem izraelskiej okupacji naszej ziemi. ”Mamy nadzieję, że społeczność międzynarodowa będzie od dziś pracować, aby zapewnić, że nasz naród palestyński skorzysta z prawa do samostanowienia i zbuduje demokratyczne państwo. Prawo międzynarodowe i związane z nim ONZ. 1967 jest jego stolicą we Wschodniej Jerozolimie pod względem rezolucji.

Ambasador Palestyny ​​mówi, że od wielu dni opłakiwał ofiary, zwłaszcza dzieci. Palestyna tego nie rozpoczęła. Izraelici bawią się ogniem w Jerozolimie i w miejscach świętych. Palestyńczycy reagują na ich agresję. Jakże bolesne jest dla demokracji twierdzenie, że Izrael ma prawo do samoobrony. Aby bronić swojej agresji? Nie mamy broni, to ręcznie robione rakiety wystrzeliwane ze Strefy Gazy, piątej co do wielkości broni na świecie. Izraelska rakieta byłaby skuteczniejsza niż cokolwiek wystrzelonego ze Strefy Gazy. Porównywanie tych, którzy doświadczają agresji, z tymi, którzy ją dopuszczają, nie jest sprawiedliwe. Izraelczycy mają prawo do obrony swojej okupacji, a Palestyńczycy nie mogą bronić swojego życia.

Wyzwalacz ostatniego kryzysu

Jak powiedział nam ich ambasador w Hiszpanii w wywiadzie, źródłem kryzysu jest to, że Izraelczycy nie zwołali wyborów w Palestynie zgodnie z planem. Ale ambasador Palestyny ​​temu zaprzecza i obiecuje, że na krótko przed końcem Ramadanu Izraelczycy sprowokowali i zaatakowali święte miejsca w Jerozolimie. „Jesteśmy ofiarami planowanej okupacji izraelskiej armii” – mówi.

Izraelczycy nie pozwolą nam przeprowadzić wyborów we Wschodniej Jerozolimie, nie możemy zwołać takich wyborów, ponieważ uznają, że są Izraelczykami. Żaden Palestyńczyk nie może tego zaakceptować

„W 1995 roku podpisaliśmy porozumienie z Izraelczykami o przeprowadzeniu wyborów we wszystkich regionach, w tym we Wschodniej Jerozolimie. Ale Izraelczycy nie pozwolą nam na to. Nie możemy ogłosić wyborów bez Jerozolimy, ponieważ chodzi o zaakceptowanie tego, że jest izraelska. Nie ma Palestyńczyków, którzy to akceptują. Poprosiliśmy naszych przyjaciół w Europie o pomoc. Potrzebujemy wyborów, mamy 36 list wyborczych. Rozmawialiśmy ze wszystkimi, aby nas wesprzeć, ale Izraelczycy mówią, że nie mogą zdecydować, ponieważ mają działający rząd, ale mając działający rząd, mogą nas zaatakować ”- wyjaśnia Musa Amar Ode.

Ambasador przyznaje, że jest rozczarowany, iż wierzy, że społeczność międzynarodowa porzuciła Palestyńczyków ich losowi. Przestrzegaj zasad dotyczących podwójnych standardów. Okupacja izraelska jest ostatnią w najnowszej historii. Zasługujemy na wolność, chcemy być wolni. Dotyczy to nie tylko Stanów Zjednoczonych, ale także Unii Europejskiej i Hiszpanii.

Nie waha się opisać izraelskiego rządu jako „rasistowskiego rządu, a nie reżimu południowoafrykańskiego” i skarży się na pozytywne traktowanie Izraela przez UE w jej umowach handlowych. Przyznał, że UE wysyła pomoc dla Palestyńczyków, ale powiedział „nadal potrzebujemy UE, aby odegrała rolę”.

Z Hamasem przeciwko „izraelskiej okupacji”

Kiedy rozmowa wraca do niego Ruch islamski (Hamas) Ambasador jest zły. Nie będę bronił Hamasu. Nie zgadzam się z twoją ideologią. Prawo międzynarodowe pozwala nam się bronić. Nie zgadzam się z nimi, ale jeśli wygrają wybory, taka jest demokracja. W rzeczywistości Izraelczycy chcą rozłamu Palestyńczyków. Hamas nie jest zły. Zła izraelska okupacja.

Dyplomata uważa, że ​​Fatah nie ma racji, uznając Izrael, ponieważ Izrael nie będzie wobec siebie działał. W tym sensie jest możliwe, że Hamas dobrze to zrobił. „Jesteśmy zjednoczeni przeciwko agresji. Uwzględniam także Palestyńczyków w Izraelu i poza nim.

Zapewnia, że ​​podstawową sprawą jest to, że Izraelczycy odchodzą od polityki agresji i zastanawia się, dlaczego społeczność międzynarodowa opuszcza ich kosztem tej okupacji. „To nie są ich dzieci, więc nie grają” – mówi. Podkreślił, że walka toczyła się o izraelską okupację kraju i powiedział, że okupacja była „okupacją po bombardowaniu” „osadnictwa, wypędzenia Palestyńczyków”. Inwazja Święte miejsca …

Ambasador Palestyny ​​kategorycznie zaprzecza, że ​​Hamas używa narodu palestyńskiego jako ludzkich tarcz. „Nieprawda, to izraelski wynalazek” – mówi bez wahania.

To Netanjahu stworzył ten kryzys. Nie dla Izraela. Nie chciał utworzyć rządu opozycji, ponieważ mógł pójść do więzienia, gdyby stracił rząd. On jest odpowiedzialny

Jego zdaniem izraelski rząd jest dyktowany przez ekstremistów. Kto stworzył ten kryzys? Netanjahu stworzył to dla siebie. Nie dla Izraela. Netanjahu nie chce tworzyć rządu opozycji. Jeśli stracisz rząd, możesz iść do więzienia. On jest odpowiedzialny. Społeczność międzynarodowa musi działać.

Nas Chcą nas wysiedlić, chcą nas zmienić. W Sheikh Zarra (część Wschodniej Jerozolimy, gdzie palestyńskie rodziny są eksmitowane, aby zrobić miejsce dla Żydów). Społeczność międzynarodowa musi to powstrzymać. Ogłoszenia są dla nas bezużyteczne. Mógłby wypełnić ciężarówkę raportami firm europejskich. Ale to nie działa. Izraelczycy muszą wiedzieć, że mają swoją cenę za łamanie praw człowieka – powiedział.

Jednym ze sposobów jest zbadanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny izraelskich i Hamasu zbrodni przeciwko ludzkości. „Izraelczycy nie mogą stać ponad prawem. Muszą być sądzeni. Jeśli Hamas popełnił zbrodnie, musi również za to zapłacić.

Zaufanie do UE i Hiszpanii

Wie, że Stany Zjednoczone są zagorzałym sojusznikiem Izraela, ale poszedł dalej z byłym prezydentem Donaldem Trumpem. Przeniósł siedzibę ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy. „Europejczycy, wiele oczekujemy od naszych przyjaciół, ale oni nie robią tego, co powinni”.

Jeśli chodzi o Hiszpanię, Musa Amar Ode przypomniał, że socjaliści mieli zamiar uznać Palestynę i jedność, kiedy byli w opozycji.

„Uznanie Palestyny ​​jest odpowiedzią. Czas, aby nas rozpoznali. To sposób na przesłanie wiadomości do Palestyńczyków. Powie im, że nie jesteśmy sami. Wiedzą, że ich polityka agresji jest nie do przyjęcia dla Izraelczyków.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *