Najgorsza przyczyna masowego wymierania w historii

Najgorsza przyczyna masowego wymierania w historii
  • Nowy artykuł twierdzi, że jest w stanie ustalić przyczynę „Wielkiej Śmierci”, która miała miejsce około 252 miliony lat temu.
  • Podczas najgorszego w historii masowego wymierania większość życia na Ziemi zginęła.
  • Badanie wskazuje, że erupcja wulkanu na Syberii doprowadziła do rozprzestrzenienia się lotnych cząstek niklu, które szkodziły organizmom na planecie.

Dinozaury to najsłynniejsze ofiary masowego wymierania 66 milionów lat temu. Ale najgorsze wyginięcie miało miejsce 251,9 mln lat temu.

Nazywane to masowym wymieraniem końca permu lub Wielką Śmiercią, najpoważniejsze wymieranie zniszczyło około 90 procent gatunków morskich i 75 procent gatunków lądowych na naszej planecie. Chociaż naukowcy od dawna podejrzewali, że zapoczątkowały je erupcje wulkanów na terenach dzisiejszej Syberii, nie byli jeszcze w stanie dokładnie wyjaśnić, ile gatunków wymarło.

za nowy papier Opublikowany w Połączenia z naturą Pokazuje przypadek, że cząstki niklu, które stały się zamglone w wyniku erupcji wulkanów w syberyjskich pułapkach, zostały rozproszone w powietrzu i wodzie i były przyczyną następującej katastrofy ekologicznej. Artykuł zwraca uwagę na ogromne złoża rudy siarczku niklu z Norylsku w basenie Tunguska, które „mogły uwolnić do atmosfery masywne, bogate w nikiel gazy wulkaniczne i aerozole” jako początek łańcucha zdarzeń, które doprowadziły do ​​masowego wyginięcia.

Badanie opiera się na analizie izotopów niklu, które pochodziły ze skał osadowych późnego permu zebranych z sekcji jeziora Buchanan w basenie Sverdrup w kanadyjskiej Arktyce. Niezwykłe w przypadku próbek skał było to, że zawierały najlżejszy stosunek izotopów niklu, jaki kiedykolwiek zmierzono, co doprowadziło naukowców do wniosku, że nikiel pochodzi z wulkanu w postaci mglistych cząstek.

Jak wyjaśnia artykuł, jedynymi podobnymi wartościami izotopowymi dla niklu będą te z wulkanicznych złóż siarczku niklu. Naukowcy piszą, że ze wszystkich mechanizmów, które mogą prowadzić do takich wartości, „najbardziej przekonującym” wyjaśnieniem jest to, że dotarły one tam jako „ogromny bogaty w nikiel aerozol” z Wielkiej Syberyjskiej Prowincji Wulkanicznej (STLIP).

Śmiertelny efekt cząsteczek niklu

Kiedy nikiel dostał się do wody, siał spustoszenie w podwodnym ekosystemie.

Współautorka badania, profesor nadzwyczajny Laura Waslinke z Uniwersytetu Północnej Arizony, wyjaśnił Że „Nikiel jest niezbędnym metalem dla wielu żywych istot, ale wzrost obfitości niklu doprowadziłby do niezwykłego wzrostu produktywności metanogenów, mikroorganizmów wytwarzających metan. Wzrost metanu byłby niezwykle szkodliwy dla całego tlenu życie zależne.” Wpłynęłoby to na organizmy w wodzie i poza nią. Profesor uważa, że ​​ich dane dostarczają bezpośrednich dowodów łączących aerozole bogate w nikiel, zmiany w oceanie i wynikające z nich masowe wymieranie. „Teraz mamy dowody na specyficzny mechanizm zabijania” – powiedziała dodany.

Docent NAU Laura Wasylenki.Źródło: Uniwersytet Północnej Arizony.

Inne teorie o wielkiej śmierci

Wcześniejsze badania sugerowały inne skutki erupcji wulkanicznych na Syberii, które prawdopodobnie przyczyniły się do wyginięcia, w tym globalne ocieplenie planety, uwolnienie toksycznych metali i zakwaszenie oceanów, które prawdopodobnie szybko zabiły wiele gatunków. Inni zginęli w wyniku wyczerpania się poziomu tlenu w wodzie.

„Ten upadek połączonych ze sobą cykli życiowych i procesów, przypominający domino, ostatecznie doprowadził do obserwowanego katastrofalnego zasięgu masowego wymierania na granicy permsko-triasowej”. Biochemik morski Hana Gorikova powiedziała: z University of St Andrews w Wielkiej Brytanii, który przeprowadził badanie w 2020 roku dotyczące wymierania w końcu permu. Jej badania dotyczyły skamieniałych muszli z ramienionogi w dzisiejszych Alpach Południowych we Włoszech.

artykuły z Twojej witryny

Powiązane artykuły w sieci

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *