Najmniejszy gatunek żaby kłowej, jaki kiedykolwiek odkryto

Najmniejszy gatunek żaby kłowej, jaki kiedykolwiek odkryto

Napisane przez April Ryder | opublikowany

Kiedy myślisz o żabach, kły zwykle nie są pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl. Jednak bujne wulkaniczne wzgórza Sulawesi w Indonezji są domem dla ponad kilku gatunków żab kłowych.

Zaobserwowano tam gatunek żaby Limnonectes larviparous, który jest jedynym gatunkiem żab na świecie, który zamiast składać jaja, faktycznie rodzi żywe kijanki.

Wspaniała i tajemnicza wyspa Sulawesi niedawno ujawniła światu jedną ze swoich najciekawszych tajemnic w postaci najmniejszej na świecie żaby kłaczkowej, Limonectes phyllofolia. Limonectes phyllofolia to tradycyjna warstwa jaj płazów i nie bez powodu.

Żaby zwykle składają jaja w źródle wody lub w jego pobliżu, aby zapobiec wysychaniu zewnętrznej galaretowatej warstwy w czasie rozwoju młodych.

Kijanki

Ta żaba kłakowa, w przeciwieństwie do większości żab, nie żyje w naturalnym źródle wody ani nawet w jego pobliżu. Kiedy naukowcy odkryli Limonectes phyllofolia, odkryli ją w lesie deszczowym wyspy.

Hodowla to niebezpieczna gra, gdy znajdujesz się w pobliżu źródła wody, ale żaby składające jaja w pomieszczeniach zamkniętych stają w obliczu innego rodzaju bitwy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ich jaj w trakcie ich rozwoju.

Inaczej niż zwykle, dolna szczęka żaby składa się z małych, wystających kłów.

Zespół herpetologów ze Stanów Zjednoczonych i Indonezji stwierdził, że zidentyfikował nowy gatunek żaby kłowej po odkryciu skupisk jaj żab czarnych złożonych na liściach i omszałych skałach kilka metrów nad ziemią. Znalezienie żabich jaj w tak dziwnym miejscu od razu przykuło uwagę naukowców.

Żaby zwykle składają jaja w źródle wody lub w jego pobliżu, aby zapobiec wysychaniu zewnętrznej galaretowatej warstwy w czasie rozwoju młodych. Wkrótce po odkryciu nowych jaj żab kłowych herpetolodzy i płazy dostrzegli kilka małych, brązowych żab, których zadaniem była ochrona gniazd jaj.

Ostatnio odkryty gatunek waży tylko około centa, czyli około dwóch gramów.

Żaby kłowe nie tylko chronią swoje gniazda przed inwazją innych stworzeń, ale regularnie pokrywają swoje jaja niezbędnymi związkami, które utrzymują je wilgotne i wolne od bakterii i grzybów. Co więcej, wszyscy strażnicy jaj byli samcami żab.

Kiedy naukowcy mieli okazję przyjrzeć się bliżej nowo odkrytemu gatunkowi żab kłowych, odkryli, że mają one zestaw małych zębów w górnej szczęce. Ponownie, inaczej niż zwykle, dolna szczęka żaby składa się z małych, wystających kłów.

Indonezyjska wyspa Sulawesi jest domem dla innych żab kłowych, ale w porównaniu z nimi Limonectes phyllofolia (gniazdo liściowe) jest maleńkie. Czasami nazywane żabami szablozębnymi, inne żaby kłowe na wyspie ważą około dwóch funtów. Ostatnio odkryty gatunek waży tylko około centa, czyli około dwóch gramów.

Żaby kłowe z Azji Południowo-Wschodniej pierwotnie rozwinęły kły do ​​wykorzystania jako broń w walce o terytorium, pożywienie lub krycie. Żaby gniazdujące w pobliżu głównych dróg wodnych muszą walczyć o najlepsze miejsca do składania jaj i wykorzystywać swoje kły do ​​żerowania na różnych źródłach pożywienia, takich jak kraby czy stonogi.

Limonectes phyllofolia prawdopodobnie rozwinęła małe kły tylko ze względu na swoje położenie. Te żaby z kłami niekoniecznie mają kły wystarczająco duże, aby przeżuć kraba, ponieważ ich źródłem pożywienia są głównie małe owady. Niewiele jest też gatunków żab składających jaja wśród liści lasu. Przy mniejszej konkurencji jest mniej powodów do hodowania ogromnych kłów.

źródło: Plus


You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *