Należąca do NASA sonda kosmiczna Lucy dokonuje „niezwykłego” odkrycia podczas przelotu obok asteroidy Dinkenish

Należąca do NASA sonda kosmiczna Lucy dokonuje „niezwykłego” odkrycia podczas przelotu obok asteroidy Dinkenish

Powyższe zdjęcie przedstawia „wschód księżyca” satelity wyłaniającego się zza asteroidy Dinkenish, widziany przez kamerę Lucy Long Range Reconnaissance Imager (L’LORRI) i jest jednym z najbardziej szczegółowych zdjęć otrzymanych przez należącą do NASA sondę Lucy podczas przelotu obok asteroida. Dwoistość. To zdjęcie wykonano 1 listopada 2023 r. o godzinie 12:55 czasu wschodniego (1655 UTC), w ciągu 1 minuty od największego podejścia, z odległości około 270 mil (430 km). Z tej perspektywy satelita znajduje się za główną asteroidą. Obraz został wyostrzony i przetworzony w celu zwiększenia kontrastu. Źródło zdjęcia: NASA/Goddard/SwRI/Johns Hopkins APL/NOAO

NASASonda Lucy ujawniła, że ​​asteroida Dinkenish to układ podwójny. Przelot przetestował możliwości śledzenia statku kosmicznego i zapewnił podgląd ostatecznego celu misji: zbadania regionu Jowisz Asteroidy trojańskie.

1 listopada należąca do NASA sonda kosmiczna Lucy przeleciała nie tylko obok swojej pierwszej asteroidy, ale także dwóch pierwszych. Pierwsze zdjęcia przesłane przez Lucy ujawniają, że mały główny pas asteroidy Dinkenish to w rzeczywistości para podwójna.

„Dinkenish naprawdę zasługuje na swoją nazwę; jest fantastyczna” – powiedział Hal Levison, odnosząc się do znaczenia Dinkenish w języku amharskim. Levison jest głównym badaczem w Lucy of Boulder w Kolorado, oddziale Southwest Research Institute w San Antonio Pierwotnie wybraliśmy Lucy do przelotu, planowaliśmy przelecieć obok siedmiu asteroid. „Po dodaniu Dinkenisha, dwóch satelitów trojańskich, a teraz tego satelity, liczba ta wzrosła do 11”.

Odkrycie układu podwójnego

W tygodniach poprzedzających spotkanie statku kosmicznego z Dinkenish zespół Lucy zastanawiał się, czy Dinkenish jest układem podwójnym, biorąc pod uwagę, w jaki sposób instrumenty Lucy mogły obserwować zmianę jasności asteroidy w czasie. Pierwsze zdjęcia ze spotkania rozwiały wszelkie wątpliwości. Dinkinesh to zgrany duet. Na podstawie wstępnej analizy pierwszych dostępnych zdjęć zespół szacuje, że większy obiekt ma średnicę około 790 metrów, a mniejszy około 220 metrów.

Testowanie systemu śledzenia terminali

To spotkanie posłużyło jako test statku kosmicznego w locie, ze szczególnym naciskiem na przetestowanie systemu umożliwiającego Lucy autonomiczne śledzenie asteroidy przelatującej z prędkością 16 000 mil na godzinę, co jest określane jako system śledzenia terminala.

Dinkeńska para asteroid

Seria zdjęć pary planetoid podwójnych Dinkinesh zarejestrowanych przez kamerę śledzącą Terminal Tracking Camera (T2CAM) na należącej do NASA statku kosmicznego Lucy podczas największego podejścia do niej 1 listopada 2023 r. Zdjęcia wykonano w odstępie 13 sekund. Pozorny ruch dwóch asteroid wynika z ruchu statku kosmicznego lecącego z prędkością 4,5 km/s. Obrazy te zostały ulepszone i przetworzone w celu zwiększenia kontrastu. Źródło obrazu: NASA/Goddard/SwRI/Uniwersytet Stanowy w Arizonie

Naukowe emocje i przyszłe misje

„To niezwykła seria zdjęć” – powiedział Tom Kennedy, inżynier ds. doradztwa i nawigacji w Lockheed Martin w Littleton w Kolorado. „Wskazuje, że ostateczny system śledzenia działa zgodnie z oczekiwaniami, nawet jeśli wszechświat przedstawił nam trudniejsze zadanie osiągnąć cel, niż się spodziewaliśmy.” Symulacja, testowanie i praktyka to jedno. To zupełnie co innego zobaczyć, jak to się dzieje naprawdę.

Choć spotkanie to miało charakter testu inżynieryjnego, naukowcy z zespołu gorączkowo przeglądają dane, aby uzyskać wgląd w naturę małych asteroid.

„Wiedzieliśmy, że będzie to najmniejsza asteroida z pasa głównego, jaką kiedykolwiek widziano z bliska” – powiedział Keith Noll, naukowiec projektu Lucy z Centrum Lotów Kosmicznych Goddard w Greenbelt w stanie Maryland, należącego do NASA. „Fakt, że są ich dwie, sprawia, że ​​jest to jeszcze bardziej ekscytujące. Pod pewnymi względami te asteroidy wyglądają podobnie do planetoidy podwójnej bliskiej Ziemi Didymos i Demorphus, których zobaczył, rozeszli sięIstnieje jednak kilka interesujących różnic, które zbadamy.

Pobranie pozostałych danych ze statku kosmicznego zajmie zespołowi nawet tydzień. Zespół wykorzysta te dane do oceny zachowania statku kosmicznego podczas spotkania i przygotowania się do kolejnego dokładnego przyjrzenia się asteroidzie, głównemu pasowi asteroidy Donalda Johanssona, w 2025 r. Lucy będzie wtedy dobrze przygotowana do spotkania z głównymi celami misji. , asteroidy Jowisz-Trojan, począwszy od roku 2027.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *