Należący do NASA Teleskop Hubble’a uchwycił oszałamiającą Galaktykę Sombrero odległą o ponad 28 milionów lat świetlnych

Należący do NASA Teleskop Hubble’a uchwycił oszałamiającą Galaktykę Sombrero odległą o ponad 28 milionów lat świetlnych

Średnica galaktyki spiralnej wynosi 50 tysięcy lat świetlnych

Kosmiczny Teleskop Hubble’a należący do Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) od lat znany jest z wykonywania niesamowitych zdjęć przestrzeni kosmicznej. Jedno z tych oszałamiających zdjęć Galaktyki Sombrero zostało wykonane przez teleskop kosmiczny. Galaktyka znajduje się na południowym krańcu Gromady w Pannie, która jest bogata w galaktyki, i jest oddalona od Ziemi o 28 milionów lat świetlnych.

Agencja kosmiczna opublikowała na Instagramie zdjęcie przedstawiające galaktykę w całej okazałości. Rejestrując galaktykę w świetle widzialnym, Kosmiczny Teleskop Spitzera oglądał ją w podczerwieni w czterech różnych mikronach: niebieskim, zielonym, pomarańczowym i czerwonym.

Pod zdjęciem pojawił się podpis: „Galaktyka Sombrero widoczna jest tutaj niemal z krawędzi. Galaktyka spiralna ma średnicę 50 000 lat świetlnych, czyli mniej więcej połowę wielkości naszej Drogi Mlecznej. W centrum Galaktyki Sombrero znajduje się naukowcy szacują, że istnieje dziura „Czarna jest około miliarda razy większa od naszego Słońca”.

Zobacz wpis tutaj:

Na zdjęciu lewa i prawa krawędź Galaktyki Sombrero są zaznaczone na czerwono, środki pierścieni są widoczne na żółto i zielono, a środek galaktyki jest jasnoniebieski z białym rdzeniem. Gwiazdy i galaktyki są widoczne na całym zdjęciu.

Wcześniej NASA udostępniła oszałamiające i urzekające zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, przedstawiające odległą galaktykę, która niedawno była świadkiem potężnego zdarzenia supernowego.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *