Napięcia na granicy polsko-białoruskiej w związku z kryzysem imigracyjnym

Żołnierze na granicy z Polską (fot. EFE)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polska wezwała wysłannika dyplomatycznego Białorusi do kraju po tym, jak polscy urzędnicy powiedzieli, że białoruskie wojska – być może salwy – strzelały do ​​polskich żołnierzy na granicy.

Oznaczono incydent Na granicy obu krajów wzrosło napięcie, który jest częścią Wschodnia granica Unii Europejskiej (UE). Polski rząd oskarża Białoruś o zachęcanie dużej liczby imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki do wjazdu do Polski.

Polskie siły odpowiedziały kilkakrotnie Zmuszanie imigrantów do powrotu na Białoruś. Jest kilka osób ubiegających się o azyl Ci, którzy zostali uwięzieni między dwoma krajami, nie żyją.

Anna Mikelska, rzeczniczka Straży Granicznej, powiedziała Białoruscy żołnierze otworzyli w czwartek ogień do polskich żołnierzy na granicy, choć nie podał dalszych szczegółów.

Zdjęcie pliku: Polscy strażnicy graniczni przed grupą imigrantów utkniętych na granicy białorusko-polskiej (fot. REUTERS / Kacper Pempel)
Zdjęcie pliku: Polscy strażnicy graniczni przed grupą imigrantów utkniętych na granicy białorusko-polskiej (fot. REUTERS / Kacper Pempel)

Michelska powiedziała Nikt nie został ranny, a amunicja mogła zostać użyta. Powiedział, że strażnicy byli pod dużą presją i stresem, ponieważ duża liczba obiektów została rzucona na polską armię ze strony białoruskiej.

Czy obszar graniczny? Ograniczony w ramach stanu wyjątkowego nałożonego przez Polskę Na początku września ani dziennikarze, ani obrońcy praw człowieka nie mogli monitorować tamtejszej sytuacji. Twierdzeń władz polskich nie można było zweryfikować niezależnie.

Obowiązki osób odpowiedzialnych Sprawa została skierowana do białoruskiego MSZRzecznik spraw zagranicznych Lucas Jacina zacytował wypowiedź państwowej agencji prasowej BAP.

Po opuszczeniu spotkania osoba prowadząca, Aleksander Kasnowski powiedział dziennikarzom, że „informacje o strzelaninie nie były prawdziwe”., Zgłoszono BAP.

Flagi Polski i UE powiewają przed Sejmem RP w Warszawie (fot. REUTERS / Kacper Pempel)
Flagi Polski i UE powiewają przed Sejmem RP w Warszawie (fot. REUTERS / Kacper Pempel)

Na Białorusi Rzecznik Straży Granicznej Anton Pichkovsky zaprzeczył oskarżeniom o strzelaninę. Rosyjska firma twierdzi, że białoruska policja nie używała swojej broni w ciągu ostatnich 24 godzin Podrzucenie.

UE obwinia rząd białoruskiego Aleksandra Łukaszenki Zezwól pośrednim migrantom z Bliskiego Wschodu i Afryki na przejście w odpowiedzi na sankcje UE.

Umowa migracyjna UE utknęła

Tymczasem The Europejska Konwencja o Migracji i Azylu nadal pozostaje w martwym punkcie, bez żadnych oznak krótkoterminowego porozumienia. Skargi na wysokie dochody pojawiają się w wielu krajach UE, a kilkanaście państw członkowskich stawia żądania Bariery finansowe UE przeciwko nielegalnej migracji.

Kwestie te zostały skierowane do Rady Dwudziestu siedmiu ministrów spraw wewnętrznych w piątek.

Polk-żołnierze patrolujący granicę Biełgorod (fot. Reuters)
Polk-żołnierze patrolujący granicę Biełgorod (fot. Reuters)

W ciągu ostatniego tygodnia upubliczniono różne dochodzenia prasowe w sprawie zarzutów wobec funkcjonariuszy policji Grecji i Chorwacji za udział w gorących dochodach nielegalnych imigrantów na ich zewnętrznych granicach. Komisarz Johansson uznał te zarzuty za „bardzo niepokojące” iz tego powodu poruszył tę kwestię dzisiaj w Radzie.

Ponadto 12 państw członkowskich Unii Europejskiej wezwało do finansowania budowy UE „Bariery fizyczne” chroniące granice zewnętrzne są coraz częściej wykorzystywane przez imigrantów jako broń polityczna stron trzecich.

W liście do Komisji Europejskiej Austria, Bułgaria, Cypr, Czeczenia, Dania, Estonia, Grecja, Węgry, Litwa, Łotwa, Polska i Słowacja Powiedzieli, że „sankcje wydają się być doskonałym środkiem ochrony granic, który służy interesom całej UE, a nie tylko państw członkowskich pierwszej linii”.

12-09-2021 Aleksander Łukaszenko Ćwiczenia Wojskowe Międzynarodowa Polityka Europejska Białoruś Prezydencja Białorusi
12-09-2021 Aleksander Łukaszenko Ćwiczenia Wojskowe Międzynarodowa Polityka Europejska Białoruś Prezydencja Białorusi

Komisja ostrzegła niedawno, że coraz więcej państw z niego korzysta Wezwał państwa członkowskie do relokacji jako broni politycznej i zareagowania na te ataki.

Tematy europejskie dokonały przeglądu sytuacji na różne sposoby migracji Frekwencja wzrosła w ciągu ostatniego roku, chociaż liczba nielegalnych imigrantów na wszystkich trasach jest niższa niż w 2015 r. na poziomie sprzed kryzysu. Liczba nielegalnych przekroczeń w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 r. osiągnęła 120 000 w porównaniu z prawie 77 000 w 2020 r. w tym samym okresie.

(Z informacjami AP, EFE, AFP)

Kontynuuj czytanie:

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *