Napięcia wokół migracji z Węgrami i Polską komplikują szczyt w Granadzie | Międzynarodowy

Napięcia wokół migracji z Węgrami i Polską komplikują szczyt w Granadzie |  Międzynarodowy

Brak porozumienia między Polską a Węgrami we wszystkim, co dotyczy wspólnej polityki migracyjnej, wywołał napięcie na szczycie przywódców UE w Granadzie. Warszawa i Budapeszt przejęły kontrolę nad debatą i próbowały zablokować Wspólną Deklarację Dwudziestu Siedmiu, która mówiła o promowaniu porozumień gospodarczych z krajami pochodzenia w celu ograniczenia nielegalnego przybycia. Nie ma czegoś takiego jak ultrakonserwatywni partnerzy Wschodu – bardzo t…

Zapisz się, aby kontynuować czytanie

Czytaj bez ograniczeń

Brak porozumienia między Polską a Węgrami we wszystkim, co dotyczy wspólnej polityki migracyjnej, wywołał napięcie na szczycie przywódców UE w Granadzie. Warszawa i Budapeszt przejęły kontrolę nad debatą i próbowały zablokować Wspólną Deklarację Dwudziestu Siedmiu, która mówiła o promowaniu porozumień gospodarczych z krajami pochodzenia w celu ograniczenia nielegalnego przybycia. Twardogłowi konserwatywni sojusznicy na wschodzie – twardogłowa frakcja sprzeciwiająca się staraniom o azyl – nie popierają tego, ale żądają, aby wszystkie decyzje w sprawie imigracji były podejmowane jednomyślnie, blokując wetem jakąkolwiek wspólną płaszczyznę. Wykorzystali szczyt w Grenadzie do uruchomienia wściekłego frontu publicznego przeciwko, jak to nazywają, „dyktatowi Berlina i Brukseli”, skupiając się na strategicznej autonomii i rozszerzeniu UE.

Przywódcy podpisali deklarację z Grenady, ale nie zawierali treści dotyczących imigracji, która jest kwestią coraz bardziej dzielącą i toksyczną. Przewodniczący Rady Charles Michel zdecydował się wydać w tej sprawie osobne oświadczenie, w przemówieniu wzywającym do przeglądu porozumień osiągniętych z Tunezją: fundusze w zamian za kraj Maghrebu na pomoc w zarządzaniu przepływami migrantów i ich zamykaniu . Drzwi do części socjalnej. Przewodniczący Rady przyznał, że od lat imigracja jest „ideologiczną, trudną i trudną” debatą europejską.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Michael Ursula van der Leyen i pełniący obowiązki szefa hiszpańskiego rządu Pedro Sánchez, gospodarz szczytu – głównego wydarzenia przewodnictwa Hiszpanii w Radzie Unii Europejskiej – starali się umniejszać znaczenie . Rzeczywistość jest taka, że ​​nie ma porozumienia co do rozmów na temat imigracji. Na wspólnej konferencji prasowej podkreślili, że wraz z zatwierdzeniem ostatniego oczekującego na rozpatrzenie rozporządzenia zmierzają w kierunku nowego wspólnego rozporządzenia na mocy porozumienia migracyjnego zawartego w środę dwudziestego siódmego. Sanchez stwierdził, że jest to „ważny” pakiet, negocjowany od lat i zaproponowany większością głosów pomimo weta Warszawy i Budapesztu.

„Wierzę, że znajdziemy wspólne rozwiązania w sprawie migracji” – skomentował szef administracji społecznej, który obecnie bada porozumienia między Tunezją a takimi krajami jak Egipt i Nigeria. To wspólne zadanie nie jest łatwe. Zwłaszcza Węgry i Polska zablokowały kolejne oświadczenie po szczycie ze względu na coraz bardziej twardą retorykę i odrzucanie polityki migracyjnej już w lipcu.

W ten piątek po przybyciu na spotkanie ultrakonserwatywny i populistyczny premier Węgier Viktor Orbán, używając najbardziej niefortunnej metafory, oskarżył UE o „zgwałcenie” Polski i Węgier umową imigracyjną, która wzmacnia granice, zaostrza warunki azylowe i ustanawia obowiązkowe kwoty recepcyjne dla państw członkowskich. W środę dwudziestu siedmiu przywódców sfinalizowało porozumienie i obecnie prowadzi negocjacje w sprawie przekształcenia go w tekst prawny. „Zostaliśmy pogwałceni, prawnie zmuszeni zaakceptować coś, czego nie chcemy” – powiedział Orban.

Tymczasem polski premier Mateusz Morawiecki włączył się w kampanię przedwyborczą, atakując Brukselę i opozycję swojego kraju (którą za wszystko obwinia) wobec porozumienia migracyjnego i zapowiadając odmowę podpisania porozumienia migracyjnego. Odpowiedzialność”. Kwestia ta jest gorącym tematem w całej UE, ale większość przywódców ekstremistycznych wykorzystuje ją w kontekście wyborczym.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń.

Rejestr

Oświadczenie nie jest wymagane; Przywódcy nie musieli niczego ratyfikować na nieformalnym spotkaniu w Granadzie, ale to, co się wydarzyło, było kolejnym sygnałem, że nawet jeśli porozumienie migracyjne stanie się tekstem prawnym, będzie ono miało trudności na Węgrzech i w Polsce, które już groziły jego naruszeniem. .

Nielegalny przyjazd do Europy osiągnął poziom sprzed Covid-19, ale wzrosła liczba promów na środkowym szlaku śródziemnomorskim (głównie z Tunezji) na włoską wyspę Lampedusa oraz na południowym szlaku na małą wyspę z L’Isle. Hierro na Wyspach Kanaryjskich podsyca strach przed kryzysem migracyjnym i zwiększa tarcia między państwami członkowskimi. Kilka krajów Europy Środkowej (Niemcy, Austria, Polska, Czechy) zarządziło tymczasowe kontrole graniczne, aby uniemożliwić osobom ubiegającym się o azyl wjazd na ich terytoria.

Debata na temat migracji staje się coraz bardziej gorąca w UE, która przesuwa się na prawicę. W piątek kwestia migracji nie znalazła się w porządku obrad, ale premier Włoch Giorgia Meloni zażądała, aby o niej porozmawiano, argumentował Pedro Sánchez, wyjaśniając, że instytucje społeczne wiedziały, że kwestia ta skomplikuje deklarację szczytu.

Meloni i brytyjski premier Rishi Sunak wywołali w czwartek pewne tarcia na marginesie szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej – równoległego spotkania, w którym wzięło udział ponad 40 krajów, a którego celem było omówienie formuł koordynacji wzmacniania granic.

Na tym równoległym spotkaniu, które wywołało niezadowolenie Hiszpanii, gospodarza i Niemiec, które w spotkaniu nie uczestniczyły, szefowie Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Holandii, Albanii i Komisji Europejskiej zobowiązali się do zbadania formuł powołania patroli. Na morzu, aby zapobiec przybyciu łodzi mafii zajmujących się handlem ludźmi; Posunięcie to ma złożone znaczenie dla prawa międzynarodowego.

Śledź wszystkie informacje międzynarodowe Facebook I Xlub wewnątrz Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *