Narodowy Bank Polski obniża o ćwierć punktu do 5,75% przez EFE

Narodowy Bank Polski obniża o ćwierć punktu do 5,75% przez EFE
Narodowy Bank Polski obniżył stopy procentowe o ćwierć punktu do 5,75%

Kraków (Polska), 4 października (EFE) – Adam Klapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego (BNP (EPA:)), zarządził w środę obniżkę stóp procentowych o ćwierć punktu procentowego. Poziom 5,75%.

Podjęcie decyzji przez Radę Polityki Pieniężnej trwało dwa dni, co jest zgodne z oczekiwaniami ekspertów, ale obecnie istnieje ryzyko wypchnięcia inflacji do 8,2% rok do roku.

Spadek następuje miesiąc po obniżce o 0,75 punktu we wrześniu, która zaskoczyła ekonomistów ze względu na klimat gospodarczy stworzony przez inflację.

W związku z tą decyzją stopa referencyjna została ustalona na poziomie 5,75%, stopa depozytowa na poziomie 5,25%, a dyskonto weksli na poziomie 5,85% w skali roku.

Zdaniem ekspertów spadek ten może przełożyć się na odbicie inflacji, która we wrześniu wyniesie 8,2% r/r, a od lutego 2022 r. będzie dwucyfrowa.

Glapiński odnotował dobrą ewolucję cen paliw, które w zeszłym miesiącu spadły o 3,1%, a także wyhamowanie cen żywności, które spadły o 0,4%.

W ostatnich raportach prezes BNP zauważył, że „inflacja kontynuuje skutki ubiegłorocznego” i prognozował dla tego wskaźnika „poniżej 7% r/r”.

Ze swojej strony szef Państwowego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zapewnił, że przyjęta kilka dni temu przez polskie władze monetarne strategia „miękkiego lądowania” jest słuszna i będzie próbował połączyć kontrolę inflacji z niskimi stopami procentowymi. gospodarka.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *