NASA publikuje nowe zdjęcia Jamesa Webba | Przewodowy

NASA publikuje nowe zdjęcia Jamesa Webba |  Przewodowy

NASA w końcu opublikowała przetworzone i kolorowe zdjęcia Saturna wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWTS). Wspaniałe zdjęcia wykonane za pomocą zaawansowanego obiektywu są częścią serii testów mających na celu sprawdzenie czułości jego czujników podczas prób odróżnienia jasnych planet od innych nieprzezroczystych obiektów.

Po surowych obrazach Saturn i jego pierścienieI Agencja kosmiczna oficjalnie udostępniła nowy obraz planety. Widoczne są na nim również, w widmie podczerwonym, trzy jego główne księżyce zwane Enceladus, Dione i Tethys.

JWST zwróci się w stronę Saturna w świecie z pierścieniami w czerwcu 2023 r., aby przeprowadzić dogłębne poszukiwania nowej struktury pierścieni i słabych księżyców. Sam Saturn wydaje się bardzo ciemny w zakresie fal podczerwonych wykrytych przez kamerę bliskiej podczerwieni JWST (NIRCam), ponieważ prawie całe światło słoneczne padające na atmosferę jest pochłaniane przez metan. Jednak lodowe pierścienie pozostają stosunkowo jasne, co skutkuje niezwykłym wyglądem Saturna na zdjęciu JWST. Na tym zdjęciu zaprojektowano kilka bardzo głębokich ekspozycji Saturna, aby przetestować zdolność JWST do wykrywania słabych księżyców i jasnych pierścieni planety. Wszelkie nowo odkryte księżyce byłyby ważnymi dynamicznymi znacznikami obecnego układu Saturna, jak również jego przeszłej historii. To zdjęcie kontekstowe wyraźnie pokazuje szczegóły w obrębie układu pierścieni wraz z wieloma księżycami Saturna. Zespół użyje tego obrazu kontekstowego z głęboką ekspozycją do zbadania niektórych słabszych pierścieni, w tym słabego pierścienia G i rozproszonego pierścienia E. Pierścień E jest wytwarzany przez pióropusz wyłaniający się z Enceladusa, zawierający cząstki i duże ilości pary wodnej, co widać w ostatnich obserwacjach JWST Enceladusa, księżyca Saturna. Atmosfera Saturna również pokazuje zaskakujące i nieoczekiwane szczegóły na tym zdjęciu JWST. To pierwszy raz, kiedy atmosfera została zaobserwowana z taką wyrazistością na tej określonej długości fali (3,23 mikrona), która prawdopodobnie wyczuwa aerozole w stratosferze nad głównymi chmurami, z udziałem luminescencji metanu w kierunku krawędzi dysku Saturna. Duże, ciemne struktury rozsiane po półkuli północnej nie pokrywają się z liniami szerokości geograficznej, więc to zdjęcie nie ma znajomego, pasiastego wyglądu Saturna, który jest typowy dla głębszych warstw. To przerzedzenie przypomina wielkoskalowe fale planetarne w aerozolach stratosferycznych, które prawdopodobnie są podobne do tych obserwowanych przez JWST na Jowiszu. Podczas gdy asymetria północ-południe jest zgodna ze znanymi sezonowymi zmianami na Saturnie, biegun północny jest szczególnie ciemny, prawdopodobnie z powodu nieznanego procesu sezonowego, który wpływa w szczególności na aerozole polarne. Lekki ślad jasności w kierunku krawędzi dysku może być spowodowany fluorescencją metanu na dużych wysokościach, emisją jonu H3+ w jonosferze lub jednym i drugim. Szczegółowa spektroskopia z wykorzystaniem JWST może pomóc w rozszyfrowaniu tajemnicy.Biuro Publiczne Instytutu Naukowego Teleskopu Kosmicznego

NASA wyjaśnia dziwne monochromatyczne odcienie na obrazie. Saturn wydaje się ciemny, ponieważ metan pochłania prawie całe światło słoneczne, które otrzymuje, podczas gdy pierścienie zamrożonej materii odbijają fale elektromagnetyczne. Obserwacje JWST w podczerwieni mogą doprowadzić astronomów do odkrycia nowych księżyców i innych dużych fragmentów w systemie Saturna. Wyniki te z kolei wesprą hipotezy dotyczące przeszłości i przyszłości szóstej planety w Układzie Słonecznym.

Saturn i Jowisz to kolejne priorytety NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) po dotarciu na Marsa. Są to gigantyczne planety o składzie gazowym, ale wokół nich są księżyce, które przyciągają naukowców i ludzi z wizjami przyszłości ludzkości. Na orbicie Jowisza Księżyc Europy, który rzekomo miał morza wody na swojej powierzchni; Podczas gdy Saturn jest właścicielem Enceladusa, który rozprowadza wodę w kosmosie, oraz Tytana, gdzie życie może składać się z metanu.

Grupa naukowców z Leicester w Wielkiej Brytanii bada Saturna z pomocą JWST. Po tym zdjęciu będzie więcej ujęć skupiających się na systemie pierścieni planety, a także na jej księżycach Epimetheus, Pandora, Palene i Telesto.


Błękitna planeta gazowa krąży wokół Urana
Teleskop Jamesa Webba udostępnia najlepsze jak dotąd zdjęcie pierścieni Urana

Zdjęcie było testem mającym wykazać czułość najpotężniejszego teleskopu na orbicie.


Z każdą obserwacją Saturna badacze odkrywają nowe informacje o jego naturze. Kilka lat temu odkryli, że ich wspaniały system pierścieni zniknie, ponieważ sama planeta je topi. Kilka tygodni temu ustalili, że przeznaczeniem planety jest brak pierścieni. Jego wizualne piękno będzie efemeryczną fazą kosmiczną trwającą 100 milionów lat.

Sonda Cassini była ostatnim instrumentem wysłanym przez naukowców na Saturna. Opuścił Ziemię w 1997 roku i oficjalnie przybył do układu Saturna w 2004 roku. Prawie wszystkie znane informacje o szóstej planecie w Układzie Słonecznym pochodzą z tej misji. Po zakończeniu zbierania danych przez Cassini naukowcy postanowili zniszczyć sondę, aby uniknąć możliwego skażenia wciąż niejasnych satelitów. Ta planeta należy do wybranej grupy ciał Układu Słonecznego, które można zobaczyć z Ziemi, po prostu podziwiając nocne niebo.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *