NASA usłyszała na żywo o uderzeniu ogromnego meteoru na Marsa

NASA usłyszała na żywo o uderzeniu ogromnego meteoru na Marsa

Pierwsza poprawka: Ostatnia aktualizacja:

Waszyngton (AFP) – Naukowcy NASA badający Marsa byli mile zaskoczeni, gdy zdali sobie sprawę z wpływu meteorytu na Czerwoną Planetę.

Zjawisko to zostało zarejestrowane 24 grudnia 2021 r., kiedy uderzenie spowodowało wstrząsy o wielkości 4 stopni na powierzchni Marsa.

Zostały odkryte dzięki sondzie Insight i jej sejsmometrowi, które wylądowały na Marsie prawie cztery lata temu, około 3500 kilometrów od miejsca uderzenia.

Ale pochodzenie tego wstrząsu Marsa zostało potwierdzone dopiero, gdy sonda kosmiczna Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) na orbicie wokół planety wykonała zdjęcia nowo powstałego krateru, mniej niż 24 godziny później.

Fascynujący obraz ukazuje bryły lodu zrzucone na powierzchnię oraz krater o średnicy około 150 metrów i głębokości 20 metrów, największy zaobserwowany od czasu rozpoczęcia działalności MRO 16 lat temu.

Chociaż uderzenia meteorów nie są rzadkością na Marsie, „nie sądziliśmy, że zobaczymy coś o takiej skali”, powiedziała Ingrid Dubar z zespołów misji Insight i MRO na konferencji prasowej w czwartek.

Naukowcy szacują, że meteoryt powinien znajdować się w odległości około 12 metrów, co rozpadłoby się na Ziemi w atmosferze.

„To po prostu największy wpływ na powierzchnię meteorytu, jaki słyszano, odkąd nauka miała sejsmografy lub sejsmometry” – wyjaśnił Philippe Lugnoni, profesor planetologii, który był zaangażowany w dwa badania, które wynikały z tych obserwacji i zostały opublikowane. AFP. Czwartek w magazynie Science.

NASA opublikowała również nagranie dźwiękowe trzęsienia ziemi, które zostało uzyskane poprzez przyspieszenie wibracji wychwytywanych przez sejsmometr, aby były słyszalne.

Dubar określił obecność lodu w szczególności jako „zaskakującą”. „To najgorętsze miejsce na Marsie i najbliżej równika, gdzie kiedykolwiek widziano lód”.

Badanie klimatu Marsa jest również przedmiotem zainteresowania naukowego, ponieważ obecność lodu na tych szerokościach geograficznych może być „bardzo przydatna” dla przyszłych odkrywców, powiedziała Laurie Glaese, dyrektor ds. nauk planetarnych w NASA.

Zebrane informacje powinny pozwolić nam poszerzyć naszą wiedzę o wnętrzu Marsa i historii jego powstawania.

Sonda Insight wykryła ponad 1300 wstrząsów na Marsie, z których część była spowodowana przez mniejsze meteoryty.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *