NASA wybrała SpaceX do swojej następnej załogowej misji księżycowej

W ramach oferty lądowania na Księżycu SpaceX dostarczyło statek kosmiczny wielokrotnego użytku afp_tickers

Ta treść została opublikowana w dniach 16 kwietnia 2021 r. – 22:27

(AFP)

NASA powiedziała w piątek, że NASA wybrała SpaceX do wylądowania swoich pierwszych astronautów na powierzchni Księżyca od 1972 roku, oznaczając wielkie zwycięstwo Elona Muska.

Kontrakt o wartości 2,9 miliarda dolarów obejmuje prototyp statku kosmicznego Starship testowany w ośrodku SpaceX w południowym Teksasie.

„Dziś jestem bardzo podekscytowany i wszyscy jesteśmy bardzo podekscytowani, mogąc ogłosić, że wybraliśmy SpaceX do dalszego rozwoju Zintegrowanego Systemu Lądowania Ludzi” – powiedziała Lisa Watson Morgan, kierownik programu w NASA.

SpaceX pokonał Dynetics, kontrahenta Blue Origin i obrońcę Jeffa Bezosa, będąc wyłącznym dostawcą systemu, co jest zaskakującym kamieniem milowym w praktykach NASA, która zazwyczaj wybiera wiele firm w przypadku pojedynczej awarii.

Analitycy branżowi stwierdzili, że decyzja potwierdza, że ​​firma, którą Musk założył w 2002 roku w celu kolonizacji Marsa, jest najbardziej zaufanym partnerem NASA w sektorze prywatnym.

W zeszłym roku SpaceX jako pierwsza prywatna firma z powodzeniem wysłała załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną, przywracając zdolność Ameryki do dokonania tego wyczynu po raz pierwszy od zakończenia programu wahadłowego.

Do pokazu lądowania na Księżycu SpaceX zaproponował statek kosmiczny wielokrotnego użytku, zaprojektowany do przewożenia dużych załóg i ładunków do podróżowania w przestrzeni kosmicznej oraz do lądowania w pozycji pionowej na Ziemi i innych ciałach niebieskich.

Prototypy statku są testowane w obiektach firmy, chociaż wszystkie cztery wersje, które do tej pory podejmowały próby lotów, eksplodowały.

– Program Artemis –

W ramach programu Artemis, mającego na celu powrót ludzi na Księżyc, NASA chce użyć swojego Space Launch System do przetransportowania czterech astronautów na pokład kapsuły załogi Oriona, która następnie zadokuje do stacji kosmicznej na powierzchni księżyca zwanej Bramą.

Statek kosmiczny będzie czekał na dwóch członków załogi w ostatnim etapie lotu na powierzchnię Księżyca.

Pomysł polega na tym, aby Gateway był stacją pośrednią, ale podczas początkowej misji Orion mógłby zadokować bezpośrednio do statku kosmicznego, powiedział Watson-Morgan.

Następnie astronauci spędzają tydzień na Księżycu, po czym wchodzą na pokład statku kosmicznego, aby powrócić na orbitę księżycową, a następnie lecą Orionem na Ziemię.

Oddzielnie SpaceX planuje połączenie statku kosmicznego Starship z jego super ciężką rakietą, aby stworzyć połączony statek kosmiczny o wysokości 120 metrów i być najpotężniejszym pojazdem startowym, jaki kiedykolwiek wdrożono.

Ludzkość ostatnio postawiła stopę na Księżycu w 1972 roku, podczas programu Apollo.

NASA chce wrócić i stworzyć trwałą obecność ze stacją kosmiczną na Księżycu, aby przetestować nowe technologie, które utorują drogę załogowej misji na Marsa.

W 2019 r. Ówczesny wiceprezydent USA Mike Pence wezwał NASA do wylądowania pierwszej kobiety i następnego mężczyzny na Księżycu do 2024 r., Ale termin ten prawdopodobnie zostanie złagodzony za prezydentury Joe Bidena.

Kolejną zmianą w obecnym rządzie jest deklarowany cel umieszczenia pierwszej osoby w kolorze na powierzchni Księżyca w ramach programu Artemis.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *