NASA zachowuje nazwę Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba: NPR

NASA zachowuje nazwę Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba: NPR

Ta ilustracja przedstawia Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba tak, jak mógłby wyglądać, gdy okrąża Słońce, około miliona mil od Ziemi.

NASA GSFC/CIL/Adriana Manrique Gutierrez


Ukryj podpis

Przełącz napis

NASA GSFC/CIL/Adriana Manrique Gutierrez

Ta ilustracja przedstawia Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba tak, jak mógłby wyglądać, gdy okrąża Słońce, około miliona mil od Ziemi.

NASA GSFC/CIL/Adriana Manrique Gutierrez

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pozostanie Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba, pomimo krytyki ze strony niektórych astronomów, którzy odmawiają nadania mu nazwy.

Sprzeciwiają się uhonorowaniu urzędnika NASA, który kierował agencją w czasie, gdy rząd prześladował pracowników LGBT. Ale po wyczerpującym przeglądzie zapisów historycznych NASA twierdzi, że „nie znalazła dowodów na to, że Webb był przywódcą lub orędownikiem zwalniania pracowników rządowych z powodu ich orientacji seksualnej”.

„W oparciu o dostępne dowody agencja nie planuje zmiany nazwy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba” – podała agencja w oświadczeniu. oświadczenie Emisja w piątek, 18 listopada.

Teleskopy kosmiczne tradycyjnie nosiły nazwy naukowców, takich jak astronom Edwin Hubble. Ale kiedy NASA projektowała i budowała swój flagowy teleskop, jeden z urzędników jednostronnie zdecydował się nazwać potężny instrument imieniem Jamesa Webba, znakomitego dowódcy, który nadzorował program Apollo, który wysłał astronautów na Księżyc.

W zeszłym roku, przed wystrzeleniem w kosmos teleskopu o wartości 10 miliardów dolarów, napisało kilku astronomów Artykuł dla Amerykański naukowiec Apel o zmianę nazwy tego obserwatorium. Argumentowali, że przywódcza rola Webba w czasie, gdy rząd federalny prowadził śledztwo i czystki wśród pracowników LGBT, oznaczała, że ​​​​konieczne było, aby był współwinny.

Kilku badaczy astronomii podpisało petycję wzywającą NASA do zmiany nazwy, a niektórzy wyraźnie odnoszą się do teleskopu tylko za pomocą jego inicjałów. Nawet Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne przypominać Jego członkowie w tym miesiącu nie muszą podawać pełnej nazwy teleskopu, przesyłając artykuły naukowe do czasopism Towarzystwa.

W 2021 roku NASA rozpoczyna badanie zapisów związanych z rządami Webba, ale pandemia koronawirusa ograniczyła dostęp do niektórych zbiorów archiwalnych.

„Bardzo ważną częścią całego śledztwa było uzyskanie dostępu do zapisów” — mówi Brian Odom, główny historyk NASA. „Covid stanowi dla tego ogromne wyzwanie”.

Jednak po wstępnym przeglądzie administrator NASA Bill Nelson wydał we wrześniu ubiegłego roku oświadczenie, w którym stwierdził, że nazwa teleskopu pozostanie niezmieniona. W tym czasie niektórzy astronomowie nieszczęśliwy Że NASA nie była bardziej przejrzysta w kwestii tego, w jaki sposób urzędnicy podjęli tę decyzję.

Teraz NASA opublikowała publicznie dokumentację Pełny raport Opisuje swoje badania czasu Webba w rządzie, zarówno w Departamencie Stanu, jak iw NASA.

Odom i jego współpracownicy przejrzeli ponad 50 000 stron dokumentów obejmujących okres od 1949 do 1969 roku.

„Jestem przekonany, że dołożyliśmy należytej staranności, że przejrzeliśmy dokumenty, które musieliśmy przejrzeć” – mówi.

To zdjęcie z 1965 roku przedstawia administratora NASA Jamesa Webba (w środku) z gubernatorem Alabamy George’em Wallace’em (po lewej) i ekspertem od rakiet Wernerem von Braunem.

NASA


Ukryj podpis

Przełącz napis

NASA

Odom mówi, że ta obszerna recenzja nie ujawniła nic na temat własnych poglądów Webba na temat polityki zatrudnienia rządu federalnego, poza jego zamiarem wdrożenia polityki ustanowionej przez jego szefów. Na przykład Webb był głęboko zaniepokojony przestrzeganiem przez ośrodki NASA nowych praktyk równych szans zatrudnienia związanych z rasą i płcią.

„Nadal tak naprawdę nie wiemy, co myślał o którejkolwiek z tych kwestii” — mówi Odom, mówiąc, że głównym zmartwieniem Webba wydaje się być zrozumienie polityki administracji i wprowadzenie jej w życie, przy jednoczesnym osiągnięciu innych priorytetów, takich jak wyprawa na Księżyc .

Homoseksualizm nie wychodzi tak po prostu, mówi Odom, w Web Communications on Personnel Issues w NASA. Nie znalazł żadnych dowodów na to, że Webb był świadomy zwolnienia Clifforda J. .

Raport analizuje również epizod z kadencji Webba w Departamencie Stanu w 1950 roku, kiedy spotkał senatora Clyde’a Hoya, który prowadził w Kongresie dochodzenie w sprawie homoseksualistów w rządzie federalnym.

„W oparciu o dostępne dowody, głównym zaangażowaniem Webba była próba ograniczenia dostępu Kongresu do akt osobowych w Departamencie Stanu”, stwierdza nowy raport NASA, dodając, że Webb wydawał się przekazywać pewne materiały dotyczące homoseksualizmu, które zostały przesłane przez innego pracownik federalny.

„Żaden z dowodów nie wykazał powiązań Webba z działaniami wynikającymi z tej dyskusji. Webb, w następstwie spotkania z 28 czerwca, nie podjął dalszych działań w tej sprawie – czy to za pośrednictwem notatek, czy korespondencji” – czytamy w raporcie NASA.

Krytycy nazwy teleskopu twierdzą, że podejście NASA do całego problemu jest bardzo słabe. Czterech astronomów, którzy pisali Amerykański naukowiec Artykuł wysłał NPR wspólne oświadczenie, w którym stwierdzono, że „oświadczenie NASA opiera się na praktyce wybiórczej lektury historycznej: tam, gdzie nie ma kawałka papieru, który wyraźnie mówi„ James Webb wiedział o tym ”, zakładają, że oznacza to, że nie wiedział”.

Zauważając, że „wszystkie dowody wskazują na to, że Webb utrzymywał się na stanowiskach władzy właśnie dlatego, że był tak kompetentny”, ci astronomowie twierdzą, że możliwe jest, że Webb wiedział dużo o praktykach bezpieczeństwa w swojej agencji podczas zimnej wojny, kiedy był gejem. Uznano to za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

„To hipokryzja ze strony NASA, aby nalegać na uznanie Webba za ekscytujące rzeczy, które wydarzyły się pod jego dowództwem – działania, które już wykonali inni ludzie – ale odmawiać przyjęcia odpowiedzialności za problemy” – napisali.

Dodają, że stanowisko NASA może być postrzegane jako wskazujące na to, że menedżerowie nie ponoszą odpowiedzialności za homofobię czy inne formy dyskryminacji, które pojawiają się podczas ich nadzoru.

Odom mówi, że rozumie, dlaczego ludzie mogą mieć sentymentalne uczucia do nazwy teleskopu, nazywając prześladowania homoseksualnych pracowników rządowych „bolesnym rozdziałem w historii Ameryki”.

„Doskonale wiem, jak przeszłość wpływa na teraźniejszość”, mówi Odom. „Rozumiem, dlaczego tak wiele dla ludzi znaczy”. „Ale w końcu, wiesz, musimy iść tam, gdzie zaprowadzą nas dowody”.

Nawet jeśli nie ma dowodów na to, że Webb kierował wysiłkami zmierzającymi do wyrzucenia gejów z rządu, mówi Odom, zrozumienie tego fragmentu historii i szkód, jakie wyrządził on ludzkiemu życiu, jest ważne, ponieważ NASA idzie naprzód i próbuje prowadzić otwarte rozmowy na temat różnorodności, równość i integracja. i dostępność.

Odom mówi: „Jeśli nie uczynimy tej przeszłości użyteczną, nie nauczymy się lekcji, których może nam ona dostarczyć, i będziemy jeszcze słabsi”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.