NASA zawiesza kontrakt księżycowy SpaceX o wartości 2,9 miliarda dolarów po protestach konkurentów

NASA zawiesza kontrakt księżycowy SpaceX o wartości 2,9 miliarda dolarów po protestach konkurentów

NASA powiedziała w piątek, że NASA wstrzymała prace nad kontraktem SpaceX na sondę w nowiu o wartości 2,9 miliarda dolarów, podczas gdy federalna agencja monitorująca rozstrzyga dwa protesty w sprawie nagrody.

Zawieszenie Human Landing System (lub HLS) do czasu podjęcia przez GAO decyzji w sprawie obu protestów oznacza, że ​​SpaceX nie otrzyma od razu pierwszej części nagrody 2,9 miliarda dolarów, a wstępne rozmowy z NASA, które zwykle mają miejsce na początku głównego dekada się nie rozpocznie.

SpaceX był Elonem Muskiem wybrany NASA 16 kwietnia, aby zbudować pierwszy ludzki statek desantowy na powierzchni Księżyca od czasu programu Apollo, ponieważ agencja zdecydowała się polegać tylko na jednej firmie w sprawie głośnego kontraktu, którego wielu w branży kosmicznej spodziewało się, że spadnie do dwóch firm.

W rezultacie dwie firmy, które były w trakcie zabezpieczania kontraktu, Blue Origin i Dynetics, zaprotestowały przeciwko decyzji NASA przed rządowym Biurem Odpowiedzialności, który rozstrzyga spory przetargowe. Blue Origin twierdzi, że agencja „niesprawiedliwie przeniosła bramki w ostatniej chwili” i zagroziła szybkiemu harmonogramowi NASA w 2024 r., Wybierając tylko SpaceX.

„Na podstawie protestów Government Accountability Office, NASA poinstruowała SpaceX, że postępy w realizacji kontraktu HLS zostały zawieszone do czasu rozwiązania przez GAO wszystkich toczących się spraw sądowych związanych z tymi zakupami” – powiedziała rzeczniczka NASA Monica Witt w oświadczeniu.

Starship, opracowywany w pełni nadający się do ponownego użytku system rakietowy SpaceX, który ma docelowo transportować ludzi i ładunki na Księżyc i Marsa, zdobył nagrodę NASA głównie za ogromną pojemność ładunkową i proponowaną ofertę 2,9 miliarda dolarów – która jest znacznie tańsza niż Blue Origin i Dynetics, według do dokumentu wyboru źródła NASA.

Rozwój statku kosmicznego do tego momentu był napędzany głównie przez Muska, założyciela miliardera i dyrektora generalnego SpaceX. Firma uruchomiła kilka prototypów statku kosmicznego podczas lotów testowych na krótkich i dużych wysokościach w obiektach startowych w Boca Chica w Teksasie. Lądowanie prototypów po przelocie ponad sześciu mil w powietrzu okazało się ogromnym wyzwaniem – wszystkie prototypowe rakiety kosmiczne SpaceX na dużych wysokościach zostały zniszczone podczas eksplozji w fazie lądowania.

Rozwój statku kosmicznego SpaceX prawdopodobnie będzie kontynuowany. Najnowszy test prototypu statku kosmicznego, SN15, ma się rozpocząć w ciągu kilku dni po uzyskaniu w tym tygodniu zezwolenia Federalnej Administracji Lotniczej.

NASA stwierdziła, że ​​wybór jednej firmy był najlepszą decyzją, jaką mogli podjąć w tamtym czasie za pieniądze dostępne z Kongresu. W zeszłym roku Kongres przyznał agencji 850 milionów dolarów z 3,3 miliarda dolarów, których zażądała na zakup dwóch lądowników księżycowych.

Nagroda SpaceX była głównym „pierwszym krokiem” w szerszym programie zapewniającym transport na Księżyc, powiedziała wówczas szefowa lotów kosmicznych NASA, Cathy Lauders, i obiecała otworzyć nowe możliwości kontraktowania w najbliższej przyszłości.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *