Każdy, kto mnie zna, wie, że Polska to jeden z moich ulubionych krajów. Byłem tam wiele razy od mojej pierwszej wizyty w wieku 25 lat i zdałem sobie sprawę, jak mało wiem o tym kraju. Właściwie myślę, że przed wyjazdem niewiele wiedzieliśmy o Polsce. Nie wiem, czy obecne pokolenie w innych częściach Europy potrafi powiedzieć, kim jest Lek Wałęsa (miał blaski i cienie), czy Szymborska zdobyła literacką Nagrodę Nobla i czy urodził się tam kompozytor Chopin. Albo że Kapuściński to wciąż jeden z najlepszych korespondentów wojennych na świecie.
Niewiele wiadomo na temat tego, co dzieje się w polityce wewnętrznej kraju.
Prawda jest taka, że 15 października w Polsce odbyły się wybory, co oznaczało nieoczekiwany koniec 8-letnich rządów PiS. Różne partie i organizacje w kraju.
Partie stojące na czele opozycji pomimo referendum uzyskały większość parlamentarną. Jest to Sojusz Obywatelski pod przewodnictwem Donalda Tuska ze 157 mandatami; Trzecia Droga 65 i Nowa Lewica 26, która chce rządzić wspólnie z 248 przedstawicielami.
Inflacja, różnorakie korupcje, słaba kampania komunikacyjna, polityka propagandowa, strajk niezależnych mediów i polityka imigracyjna to tylko niektóre z czynników, które spowodowały spadek liczby głosów i doprowadziły do utraty rządów partii rządzącej w rządzie.
Rekordowa frekwencja wynosząca 74% przekroczyła 63% w wyborach w 1989 roku.
Mówimy o złej kampanii komunikacyjnej (zwłaszcza propagandowej), bo m.in. rozmawiano o Donaldzie Tusku, dyskredytując go i dając do zrozumienia, że jest on jedynie sojusznikiem Niemiec. Bruksela. Tusk to jeden z tzw. „gdańskich liberałów”, który dał się poznać jako polityk o spokojnym stylu, który w nadchodzących latach mógłby przewodzić krajowi.
Również reakcyjna polityka rządu, mylące komunikaty, mówiące bardziej o proteście niż o działaniu, leży u podstaw spadku liczby głosów na Prawo i Sprawiedliwość. Wydaje się, że cała strategia komunikacji jest realizowana od tyłu, a nie ma ważniejszego mechanizmu wygrania wyborów niż umiejętność wysyłania właściwych komunikatów we właściwym czasie. To, w połączeniu z autorytarną polityką, która w ostatnich latach przesiąknęła ten kraj, spowodowało, że Polacy pójdą do urn i zdecydują się ukarać partię rządzącą.
Czesław Miłosz w „Innej Europie” stwierdził: „Natężenie nienawiści narodowej w Europie Wschodniej jest słabo rozumiane z zewnątrz. Później narodził się nacjonalizm, który w czasach na wpół mitycznych próbował namiętnie zdobyć oparcie. Maciej Stasiński, międzynarodowy szef „Gazeta Wyborcza” – pisała w „Nowym Świcie” W artykule „O Polsce europejskiej i demokratycznej” pisze, że „Prawo i sprawiedliwość w swym nacjonalistycznym dryfie starały się doprowadzić kraj do «polexitu». „Okaże się, jak sytuacja zmieni się w ciągu najbliższych kilku dni.
Perypetie, jakie przechodziła Polska na przestrzeni dziejów, należy badać wszędzie. Polecam książkę „W poszukiwaniu utraconego sensu” (Klif) Adama Michnika, która opisuje Vaclava Havla jako „najbardziej wnikliwego, wnikliwego i najgłębszego komentatora naszej codzienności” oraz „wielu” tego, co wydarzyło się dzisiaj i co dzieje się dzisiaj w naszej części świata. „Zachód zrozumie.
Studiowanie historii Polski jest jak rozbicie się na wielu morzach, jest w jednym miejscu, w następnym należy do kogoś innego, jest uznawana przez Traktat Wersalski, a następnie podzielona Paktem Ribbentrop-Mołotow pomiędzy Niemcy i Rosję.
Wybory w Polsce nauczyły nas dwóch rzeczy: w krajach Europy Wschodniej rozważa się wyjście z UE, a ewentualna koalicja rządowa z pewnością przyniesie wewnętrzne napięcia, ponieważ jest to uderzająca kombinacja, co widzimy. Niemcy. Dla tych, którzy śledzą politykę międzynarodową, będzie to kwestia obserwacji, jak ukształtują się posunięcia w UE i jej nowe relacje z Polską po wzajemnym konflikcie ostatnich lat.
Ale poza wyborami zostańmy przy poezji, bo Polska pozwoliła mi odkryć swoją poezję, a poezja zawsze nas czegoś uczy. Adam Zagajewski powiedział podczas ceremonii wręczenia nagród Księżnej Asturii: „Nie możemy zapomnieć cierpienia złych ludzi i zwierząt, które są bardziej zdeterminowane i przebiegłe niż marzenia, do których dążymy”.
Niech tak będzie, nie zapominajmy o cierpieniu ludzi.
@nataliafhn
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”