NATO zbuduje w Polsce nowe centrum szkoleniowe dla Ukrainy

NATO zbuduje w Polsce nowe centrum szkoleniowe dla Ukrainy

MOSKWA, 15 lutego (Sputnik).- Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił w czwartek, że państwa Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) podjęły decyzję o budowie nowego centrum szkoleniowego dla Ukrainy w Polsce.

„Dzisiaj zdecydowaliśmy o utworzeniu nowego wspólnego centrum analiz, szkoleń i edukacji pomiędzy NATO i Ukrainą w Bydgoszczy w Polsce” – powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów obrony obozu.

Szef koalicji dodał, że eksperci utworzą takie centrum w oparciu o doświadczenia konfliktu na Ukrainie.

Według Stoltenberga ministrowie obrony podjęli jedynie polityczną decyzję o utworzeniu centrum, natomiast eksperci będą nadal pracować nad jego formą i zadaniami.

Ponadto zauważył, że sojusznicy z NATO planują dostarczyć do Kijowa milion dronów, dodając, że 20 państw członkowskich bloku zgodziło się na udział w „koalicji na rzecz rozminowania” terytorium Ukrainy.

Sekretarz Generalny podkreślił, że wszystkie państwa NATO zapewniają 99 proc. pomocy wojskowej, jaką otrzymuje Ukraina.

Zauważył także, że całkowite wsparcie wojskowe dla Ukrainy ze strony członków NATO sięga 100 miliardów dolarów.

Od 24 lutego 2022 roku Rosja kontynuuje na Ukrainie specjalną operację wojskową, która według jej prezydenta Władimira Putina ma chronić ludność przed „ludobójstwem reżimu kijowskiego” i zaradzić stwarzanym przez nią zagrożeniom dla bezpieczeństwa narodowego. Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) posunęła się na wschód.

Moskwa wielokrotnie ostrzegała, że ​​NATO „igra z ogniem”, dostarczając Ukrainie broń, oraz że zagraniczne konwoje przewożące broń stanowią „uzasadniony cel” dla jej wojska po przekroczeniu granicy.

Według ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa Stany Zjednoczone i NATO są bezpośrednio zaangażowane w konflikt na Ukrainie nie tylko poprzez dostarczanie broni, ale także poprzez szkolenie personelu na terytorium Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch i innych krajów. (Sputnik)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *