Naukowcy obawiają się, że choroba jeleniowatych „ZOMBIE” może rozprzestrzenić się na ludzi po odkryciu w Parku Narodowym Yellowstone pierwszego przypadku śmiertelnego wirusa mózgowego, który powoduje, że zwierzęta ślinią się i nie boją się ludzi

Naukowcy obawiają się, że choroba jeleniowatych „ZOMBIE” może rozprzestrzenić się na ludzi po odkryciu w Parku Narodowym Yellowstone pierwszego przypadku śmiertelnego wirusa mózgowego, który powoduje, że zwierzęta ślinią się i nie boją się ludzi
  • Naukowcy ostrzegają, że śmiercionośny wirus mózgowy może przenieść się na ludzi
  • Przewlekła choroba wyniszczająca zwana „zombie” powoduje, że zwierzęta ślinią się i nie boją się ludzi
  • W zeszłym miesiącu w Parku Narodowym Yellowstone wynik testu na zwłoki jelenia dał wynik pozytywny

Naukowcy ostrzegają, że wirus zwany „chorobą jeleni zombie” może rozprzestrzenić się na ludzi po tym, jak w zeszłym miesiącu wykryto pierwszy w historii przypadek tej choroby w Parku Narodowym Yellowstone.

Niektóre władze ostrzegają, że śmiercionośny wirus mózgowy, który powoduje, że zwierzęta są zdezorientowane, ślinią się i nie boją się ludzi, może pewnego dnia zarazić ludzi.

Alarm został podniesiony po tym, jak w listopadzie w Parku Narodowym Yellowstone w północno-zachodnim Wyoming uzyskano pozytywny wynik testu na obecność przewlekłej choroby wyniszczającej (CWD) na tuszy jelenia.

Doktor Corey Anderson powiedział dziennikowi The Guardian: „Wybuch choroby szalonych krów w Wielkiej Brytanii stanowi przykład tego, jak chaos może nastąpić z dnia na dzień, gdy nastąpi przeniesienie choroby, na przykład ze zwierząt gospodarskich na ludzi”.

Według US Geological Survey w ostatnich latach wirus rozprzestrzenił się na ponad 31 stanów USA, dwie prowincje Kanady, a nawet Koreę Południową.

Naukowcy ostrzegają, że wirus zwany „chorobą jeleni zombie” może przenieść się na ludzi. Sfilmowano biologa, który usuwał węzły chłonne jeleniowi w celu zbadania ich pod kątem przewlekłej choroby wyniszczającej
Alarm został podniesiony po tym, jak w listopadzie w Parku Narodowym Yellowstone w północno-zachodnim Wyoming uzyskano pozytywny wynik testu na obecność przewlekłej choroby wyniszczającej (CWD) na tuszy jelenia.
Tusze rannego jelenia zostały wyśledzone na półwyspie wzdłuż południowego brzegu jeziora Yellowstone za pomocą obroży GPS zamontowanej w marcu ubiegłego roku w celu zbadania dynamiki populacji.

„Mówimy o możliwości wystąpienia czegoś podobnego” – powiedział Anderson, współdyrektor programu w Centrum Badań i Polityki Chorób Zakaźnych.

Dodał: „Nikt nie mówi, że tak się stanie na pewno, ale ważne jest, aby ludzie byli przygotowani”.

Według Andersona, którego badanie skupiało się na drogach przenoszenia CWD, choroba ta jest „zawsze śmiertelna, nieuleczalna i wysoce zaraźliwa”.

„Niepokojące jest to, że nie mamy łatwego i skutecznego sposobu na wyeliminowanie go ani ze zwierząt, którymi infekuje, ani ze środowiska, które zanieczyszcza”.

CWD to choroba przenoszona przez priony, podobna do „choroby szalonych krów”, która może powodować utratę masy ciała, utratę koordynacji i inne ostatecznie śmiertelne objawy neurologiczne u jeleniowatych i gatunków pokrewnych.

„Obecnie nie ma dowodów na to, że CWD może zakażać ludzi lub gatunki zwierząt domowych” – stwierdziła w zeszłym miesiącu Służba Parków Narodowych Stanów Zjednoczonych.

Jednak agencja federalna ostrzegła w szczególności łowców grubego zwierza: „Zaleca się, aby nie spożywać tkanek zwierząt zakażonych CWD”.

Przewlekła choroba wyniszczająca (CWD) to choroba przenoszona przez priony, podobna do „choroby szalonych krów”, która może powodować utratę masy ciała, utratę koordynacji i inne śmiertelne objawy neurologiczne u jeleni. Powyżej jeleń zabity przez CWD, jak ustalili urzędnicy zajmujący się dziką fauną i florą w Mississippi
Według US Geological Survey CWD rozprzestrzeniła się na ponad 31 stanów USA, dwie prowincje Kanady i Koreę Południową.

Próbki pobrane z ciała zakażonego mulaka uzyskały pozytywny wynik na obecność CWD podczas wielu rund przeprowadzonych przez Laboratorium Zdrowia Dzikiej Przyrody Wyoming Game and Fish Department (WGFD).

Typowe badanie żywych i martwych zwierząt polega na pobraniu próbek tkanek z układu nerwowego zwierzęcia, albo z centralnego układu nerwowego, takiego jak rdzeń kręgowy, albo z narządów obwodowych, takich jak węzły chłonne zagardłowe i migdałki.

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom badania wykazały, że choroba stwarza ryzyko dla naczelnych innych niż ludzie, w tym małp.

„Badania te budzą obawy, że ryzyko może dotyczyć również ludzi” – stwierdziła agencja. „Od 1997 roku Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby zapobiegać przedostawaniu się czynników wszystkich znanych chorób prionowych do ludzkiego łańcucha pokarmowego”.

Urzędnicy parku w Yellowstone powiedzieli, że współpracują z WGFD w celu monitorowania jeleniowatych i innych gatunków kopytnych w parku, zarówno żywych, jak i martwych, aby lepiej ocenić zakres rozprzestrzeniania się CWD w parku narodowym.

Urzędnicy Parku Narodowego Yellowstone powiedzieli, że odkrycie skłoniło ich do ponownego przejrzenia parku Plan nadzoru CWD na rok 2021 – z nowym protokołem, który ma zostać wydany w przyszłym roku.

CWD po raz pierwszy wykryto u mulaków w Wyoming w 1985 r. w południowo-wschodnim regionie stanu.
Pojawienie się choroby w Yellowstone oznacza koniec trwającego od kilkudziesięciu lat rozprzestrzeniania się na zachód przez cały stan, docierając do parku narodowego w północno-zachodnim rogu Wyoming.

Przeczytaj więcej: Czy gleba rozprzestrzenia „chorobę jeleni zombie”? Naukowcy odkryli spadek liczby przypadków na obszarach o wysokim stężeniu gliny

Naukowcy z Illinois uważają, że ilość gliny w glebie wpływa na rozprzestrzenianie się „choroby jeleni zombie”. Choroba, oficjalnie nazywana przewlekłą chorobą wyniszczającą (CWD), powoduje dziury w mózgu. Według badań grupy z Illinois duża ilość gliny w glebie może pomóc w powstrzymaniu choroby.

Yellowstone planuje również zwiększyć współpracę z WGFD w celu zidentyfikowania obszarów parku najbardziej narażonych na zarażenie się tą chorobą, powiedział rzecznik parku Morgan Warthin.

CWD po raz pierwszy wykryto u mulaków w Wyoming w 1985 r. w południowo-wschodnim regionie stanu.

Według WGFD w następnym roku w łosiach w Wyoming odkryto śmiertelną chorobę mózgu.

Pojawienie się choroby w Yellowstone oznacza koniec trwającego od kilkudziesięciu lat rozprzestrzeniania się na zachód przez cały stan, docierając do parku narodowego w północno-zachodnim narożniku Wyoming.

Urzędnicy zajmujący się grą w Wyoming śledzili mulaka od marca 2023 r. do października 2023 r., kiedy jego znacznik GPS wskazywał, że prawdopodobnie nie żyje.

Poszukiwania jego ciała zaprowadziły ich na ląd położony pomiędzy południowymi i południowo-wschodnimi odnogami jeziora Yellowstone, zwany cyplem.

Na północ od parku organy regulacyjne ds. dzikiej przyrody w Montanie pomagają również w monitorowaniu zwierzyny polowanej przez lokalnych myśliwych w ich stanie.

– powiedział Morgan Jacobsen, rzecznik Montana Fish, Wildlife and Parks District 3 Codzienny Montanan Wiele przypadków CWD nie zostało jeszcze wykrytych na stanowych obszarach łowieckich sąsiadujących z Yellowstone.

Jacobsen nazwał tę wiadomość „interesującym punktem danych”, ale nie wiadomością, która radykalnie zmieniłaby plany nadzoru CWD w Montanie.

„Będziemy kontynuować monitorowanie i komunikację z parkiem oraz będziemy nadal współpracować z myśliwymi jako główne narzędzie zarządzania CWD w Montanie” – powiedział Jacobsen.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *