„Było jasne, że było to niezwykłe wydarzenie” – powiedział Edward Blanchard-Wriglesworth, autor badania. „Odkryliśmy, że anomalia temperatury, wynosząca 39 stopni, jest największą, jaką kiedykolwiek zmierzono na świecie”.
Marcowe temperatury, które oznaczają zmianę na jesień na kontynencie, na wschodnim wybrzeżu w pobliżu Dome C zwykle wynoszą około minus 54 stopni Celsjusza. 18 marca 2022 r. temperatura osiągnęła najwyższy poziom minus 10 stopni Celsjusza. To więcej niż najwyższa temperatura kiedykolwiek zarejestrowana w tym regionie w miesiącach letnich – „co samo w sobie jest dość niewiarygodne” – stwierdził Blanchard-Wriglesworth, naukowiec zajmujący się atmosferą na Uniwersytecie Waszyngtońskim.
W ramach nowych badań Blanchard-Wriglesworth i jego współpracownicy sprawdzili, jak i dlaczego pojawia się tak niewyobrażalna fala upałów, zwłaszcza o tej porze roku, gdy jest mniej światła słonecznego. Odkryli, że ekstremalne upały są w dużej mierze częścią naturalnej zmienności Antarktydy, chociaż ocieplenie klimatu ma pewien wpływ.
Blanchard-Wigglesworth powiedział, że zalążki fali upałów rozpoczęły się od niezwykłych wiatrów. Zwykle wokół Antarktydy wiatry wieją z zachodu na wschód i pomagają odizolować kontynent od cieplejszych regionów na północy, dzięki czemu pozostaje chłodny. Ale podobnie jak w przypadku fal upałów w Stanach Zjednoczonych, wiatry zakręciły i pozwoliły ciepłej masie powietrza z południowej Australii przedostać się do Antarktydy Wschodniej w ciągu zaledwie czterech dni – „prawdopodobnie po raz pierwszy zdarzyło się to tak szybko” – mówi Blanchard. – powiedział Wigglesworth.
Północne wiatry również przyniosły dużo wilgoci, przynosząc znaczne ilości śniegu, deszczu i topniejącego śniegu na wschodnie wybrzeże pokrywy lodowej.
Tymczasem na Antarktydzie znajdował się najniższy w historii poziom lodu morskiego, chociaż zespół stwierdził, że ich prace sugerują, że nie wydaje się to mieć wpływu na falę upałów.
Badanie wykazało, że duże wahania pogody w regionach polarnych nie są niczym niezwykłym. Analizując dane ze Światowej Stacji Pogodowej i symulacje komputerowe, zespół odkrył, że największe zmiany temperatury powyżej normy występują na dużych szerokościach geograficznych. W miejscach takich jak Europa czy dolna część Stanów Zjednoczonych nie występują tak nietypowe fale upałów.
Blanchard-Wriglesworth twierdzi, że zasadniczym powodem występowania największych anomalii na dużych szerokościach geograficznych jest to, że bliżej ziemi należy usunąć więcej zimnego powietrza. Zwykle, wyżej w atmosferze, powietrze staje się zimniejsze. Jednak w niektórych miejscach – np. na dużych szerokościach geograficznych z dużą ilością śniegu i lodu – panuje chłodniejsze powietrze w pobliżu gruntu i cieplejsze nad nim, co nazywa się warstwą inwersyjną. W tych miejscach ciepła masa powietrza może napływać, aby zastąpić zimne powietrze i stworzyć ciepłą pogodę. Te ciepłe zjawiska często mają miejsce podczas zimy lub w jej pobliżu, kiedy warstwy inwersyjne są najsilniejsze.
„To właśnie zaobserwowaliśmy podczas fali upałów na Antarktydzie” – powiedział Blanchard-Wriglesworth. „Te wydarzenia podważają ten zamach stanu. Trzeba się go pozbyć. „
Meteorolog Jonathan Wylie, który nie był zaangażowany w badania, powiedział, że nie jest zaskoczony faktem, że fala upałów na Antarktydzie odnotowała największą zaobserwowaną anomalię temperaturową. W końcu Płaskowyż Antarktyczny charakteryzuje się jedną z najwyższych na świecie zmienności temperatur.
Pełna rola zmian klimatycznych jest nadal badana, chociaż nowe badanie potwierdza, że cieplejsza pogoda nie odegrała dużej roli we wzroście temperatur. Zespół uruchomił zestaw modeli komputerowych obsługujących scenariusze obejmujące zwiększoną emisję gazów cieplarnianych w porównaniu ze światem, w którym tak się nie dzieje. Odkryli, że zmiana klimatu zwiększyła falę upałów jedynie o 2 stopnie Celsjusza. Do końca tego stulecia zmiany klimatyczne mogą zwiększyć tę falę upałów o dodatkowe 5–6 stopni Celsjusza.
„Wzrost o 2°C w przypadku fali upałów, która była o 39°C powyżej średniej, oznacza, że ta fala upałów pobiłaby rekordy, gdyby nie sygnał dotyczący zmiany klimatu” – napisał w e-mailu Wille, badacz ETH Zurich.
Jednak zmiana klimatu może mieć inny skutek, którego nie przetestowały modele, na przykład wpływ anomalnych wiatrów, które przede wszystkim sprowadziły na kontynent masy ciepłego powietrza. Wylie powiedział, że niezwykle ulewne deszcze tropikalne z poprzednich tygodni stworzyły wzór cyrkulacji atmosferycznej, którego nigdy wcześniej nie obserwowano, co doprowadziło do ekstremalnych upałów.
„Możliwe, że zmiany klimatyczne wpłynęły na dynamikę atmosfery, na przykład anomalie konwekcji tropikalnej, które doprowadziły do fali upałów, ale bardzo trudno jest je zlokalizować” – powiedział Wiley.
Blanchard-Rigglesworth powiedział, że więcej takich fal upałów na Antarktydzie w cieplejszym świecie może mieć tragiczny wpływ na pokrywę lodową.
„Jeśli dodasz do tego kolejne pięć lub sześć stopni, zaczniesz zbliżać się do temperatury topnienia” – powiedział Blanchard-Rigglesworth. Jeśli za 50, a nawet 100 lat takie zdarzenia staną się częstsze, „tego typu zdarzenia mogą mieć wpływ, którego być może nie zauważyliśmy”.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”