Naukowcy odkryli nową planetę dla dzieci na Hawajach

Naukowcy odkryli nową planetę dla dzieci na Hawajach

Międzynarodowy zespół badawczy kierowany przez University of Hawaii w Manoa odkrył jedną z najmniejszych planet, jakie kiedykolwiek zaobserwowano. Wyniki publikowane są w Comiesięczne zawiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznegooszacowali, że planeta jest „kilka razy większa” niż Jowisz.

Nowa planeta została znaleziona w „gwiezdnym żłobku” i powstała kilka milionów lat temu – mniej więcej w tym samym czasie, w którym główne hawajskie wyspy wyłoniły się z oceanu. Naukowcy, nazwani 2M0437b, po raz pierwszy odkryli planetę krążącą wokół odległej młodej gwiazdy w 2018 roku.

Ponieważ 2M0437b jest tak mały, wciąż jest gorący od energii uwolnionej podczas jego formowania – powiedzieli naukowcy at Komunikat prasowy Jego temperatura jest podobna do „lawy z wulkanu Kīlauea”.

/Źródło: Teleskop Subaru i Guidos et al. (2021)

Obserwatorium Kecka w Maunakea zostało wykorzystane do śledzenia orbitującej gwiazdy 2M0437b, aby upewnić się, że jest to w rzeczywistości planeta dla tej gwiazdy, a nie odległy obiekt. Naukowcy zajęli trzy lata, aby potwierdzić, odkąd gwiazda poruszała się tak wolno po niebie.

2M0437b i jego gwiazda macierzysta znajdują się w obłoku Byka, dobrze znanej „szkółce” planet, ale ponieważ planeta ma znacznie szerszą orbitę niż wiele innych orbit w jej Układzie Słonecznym – jest około 100 razy dalej od Słońca niż Ziemia . Od jego słońca trudno byłoby to zaobserwować bez nowej adaptacyjnej technologii optycznej.

Odkrycie planety jest szczególnie ekscytujące dla astronomów, ponieważ jest łatwa do zauważenia i jest tak młoda, co oznacza, że ​​naukowcy będą mogli ją obserwować przez wiele lat i dowiedzieć się więcej o tym, jak starzeją się planety, w tym Ziemia.

„To przypadkowe odkrycie dodaje do elitarnej listy planet, które możemy obserwować bezpośrednio za pomocą naszych teleskopów” – powiedział główny autor i profesor UH Manoa, Eric Gaidos.

Ujawnione dokumenty na Facebooku pokazują frustrację personelu związaną z reakcją na atak z 6 stycznia

Poważne burze spodziewane są jesienią w Kalifornii i na północno-zachodnim Pacyfiku

Weterani wojskowi rezygnują z udziału w proteście w radzie doradczej senator Kirsten Senema

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *