Naukowcy odkryli, że prawie każda substancja może gromadzić energię z powietrza

Naukowcy odkryli, że prawie każdy materiał może zostać użyty do przekształcenia energii zawartej w wilgoci z powietrza w energię elektryczną, co może prowadzić do konsekwentnie czystej produkcji energii przy niewielkim zanieczyszczeniu.

Badanie zostało opublikowane w artykule naukowym w Zaawansowane materiałyopiera się na 2020 praca które pokazały po raz pierwszy, że energię można czerpać z wilgoci w powietrzu przy użyciu materiału zebranego z bakterii. Nowe badanie pokazuje, że można użyć prawie każdego materiału, takiego jak drewno lub silikon, o ile można go rozbić na małe cząsteczki i przekształcić za pomocą mikroskopijnych porów. Ale jest wiele pytań o to, jak rozszerzyć gamę produktów.

„To, co wynalazł, można sobie wyobrazić jako maleńką chmurę stworzoną przez człowieka” – powiedział Jun Yao, profesor inżynierii na University of Massachusetts Amherst i główny autor badania. „To naprawdę ogromne, bardzo dostępne źródło ciągłej czystej energii elektrycznej. Wyobraź sobie, że czysta energia elektryczna jest dostępna gdziekolwiek jesteś.”

Może to obejmować las, podczas wędrówki po górach, na pustyni, w wiosce lub na drodze.

Generator zasilany powietrzem, zwany inaczej „generatorem powietrza”, będzie zapewniał ciągłą czystą energię elektryczną, ponieważ wykorzystuje energię z wilgoci, która jest zawsze obecna, zamiast polegać na słońcu lub wietrze. W przeciwieństwie do paneli słonecznych lub turbin wiatrowych, które potrzebują określonych środowisk, aby się rozwijać, generatory wiatrowe mogą działać wszędzie, powiedział Yao.

Jednak niższa wilgotność oznacza, że ​​można zebrać mniej energii. Zima z suchym powietrzem wytwarza mniej energii niż lato.

Urządzenie, mniej więcej wielkości paznokcia i cieńsze niż pojedynczy włos, jest usiane małymi otworami zwanymi nanoporami. Otwory mają średnicę mniejszą niż 100 nanometrów lub mniejszą niż jedna tysięczna szerokości pasma ludzkiego włosa.

Maleńkie otwory umożliwiają przepływ wody w powietrzu w taki sposób, że zaburza równowagę ładunku w górnej i dolnej części urządzenia, w wyniku czego bateria działa nieprzerwanie.

„Otwieramy szeroko drzwi dla czystej energii elektrycznej z powietrza” – powiedział w oświadczeniu Xiaomeng Liu, inny autor i absolwent inżynierii na UMass.

Podczas gdy jeden prototyp wytwarza tylko niewielką ilość energii – z grubsza wystarczającą do zasilenia błysku światła na dużym ekranie – ze względu na swój rozmiar, Yao powiedział, że geny powietrza można układać jeden na drugim, z pustkami powietrza pomiędzy . . Dodał, że magazynowanie energii elektrycznej to osobna kwestia.

Yao oszacował, że około miliarda generatorów wiatrowych, ułożonych w stosy wielkości lodówki, może wytworzyć kilowaty i częściowo zasilić dom w idealnych warunkach. Zespół ma nadzieję zmniejszyć liczbę wymaganych urządzeń i zajmowaną przez nie przestrzeń dzięki zwiększeniu wydajności narzędzia. Może to być wyzwanie.

Naukowcy muszą najpierw określić, które materiały są najskuteczniejsze w różnych klimatach. Ostatecznie Yao powiedział, że ma nadzieję opracować strategię powiększenia urządzenia bez blokowania wilgoci, którą można przechwycić. jak chce Dowiedz się, jak wydajnie układać urządzenia w stos i jak zaprojektować Air-gen, aby urządzenie tego samego rozmiaru mogło przechwytywać więcej energii.

Nie jest jasne, jak długo to potrwa.

„Kiedy to ulepszymy, możesz umieścić to w dowolnym miejscu” – powiedział Yao.

Można go włączyć do malowania ścian w domu, wykonać na większą skalę w niewykorzystanej przestrzeni w mieście lub rozrzucić w trudno dostępnych miejscach w biurze. A ponieważ może wykorzystywać prawie każdy materiał, może mniej czerpać ze środowiska inne formy energii odnawialnej.

„Cała ziemia pokryta jest grubą warstwą wilgoci” – powiedział Yao. Jest doskonałym źródłem czystej energii. To dopiero początek korzystania z tego.”

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *