Naukowcy twierdzą, że człowiek, który przez dziesięciolecia przeciwstawiał się genetyce, może mieć dowody na zapobieganie chorobie AlzheimeraCNN

Naukowcy pracujący nad odkryciem tajemnic choroby Alzheimera twierdzą, że otrzymali kluczową wskazówkę, która może pomóc chronić ludzi zagrożonych tym typem demencji.

Mężczyzna, który wydawał się być skazany na amnezję po czterdziestce lub pięćdziesiątce, w zależności od historii rodziny, zachowywał normalne funkcje przez dziesięciolecia dłużej, niż powinien. Wydaje się, że była chroniona przez rzadką zmianę genetyczną, która wzmocniła funkcję białka, które pomaga komórkom nerwowym w komunikacji.

Naukowcy twierdzą, że zrozumienie, w jaki sposób ta zmiana genetyczna wyzwala jego mózg, może pomóc w zapobieganiu chorobie Alzheimera u innych ludzi.

Mężczyzna należy do dużej rodziny z Antioquia w Kolumbii, której kilku członków odziedziczyło zmutowany gen zwany presneliną 1 lub PSEN1. Nosiciele PSEN1 prawie na pewno rozwiną chorobę Alzheimera w stosunkowo młodym wieku.

Mężczyzna, który miał mutację PSEN1, w końcu rozwinął problemy z pamięcią i myśleniem. W wieku 72 lat zdiagnozowano u niego łagodną demencję, po której nastąpił dalszy spadek pamięci i stan zapalny. Zmarł na zapalenie płuc w wieku 74 lat.

Ale wszystko wskazuje na to, że kilkadziesiąt lat temu musiał mieć problemy z pamięcią i myśleniem. Kiedy lekarze zbadali jego mózg po śmierci, odkryli, że jest on wypełniony beta-amyloidem i tau, dwoma białkami, które gromadzą się w mózgach osób z chorobą Alzheimera.

Jednak miał też coś, co na niego działało. Analiza genetyczna wykazała, że ​​mężczyzna miał rzadką zmianę w genie, który koduje białko o nazwie Reelin, które pomaga komórkom nerwowym komunikować się.

„W tym przypadku było bardzo jasne, że ten rodzaj Reelin sprawia, że ​​Reelin działa lepiej” – powiedział dr Joseph Arboleda Velasquez, profesor okulistyki na Uniwersytecie Harvarda i główny autor nowego badania na temat mężczyzny.

„To daje nam świetny wgląd” – powiedział. „Jest bardzo jasne, że samo wprowadzenie większej ilości Reelin do mózgu może faktycznie pomóc pacjentom”.

the Badanie zostało opublikowane Poniedziałek w czasopiśmie Nature Medicine.

Ulepszone białko Reelin wydaje się chronić bardzo specyficzną część mózgu mężczyzny, obszar za nosem u podstawy mózgu, zwany korą śródwęchową.

„Kolejny wgląd w ten stan, wygląda na to, że prawdopodobnie nie potrzebujesz tego w całym mózgu” – powiedział Arboleda-Velasquez.

Kora śródwęchowa jest Szczególnie wrażliwy na starzenie i choroba Alzheimera. Jest to obszar mózgu, który również wysyła i odbiera sygnały związane ze zmysłem węchu. Utrata węchu jest często zwiastunem zmian w mózgu, które prowadzą do trudności z pamięcią i myśleniem.

„Więc kiedy ludzie zapadają na chorobę Alzheimera, zaczyna się ona w korze śródwęchowej, a następnie się rozprzestrzenia” – powiedziała Arboleda Velazquez.

To już drugi raz, kiedy Arboleda-Velasquez i zespół badający tę dalszą rodzinę znaleźli kogoś, kto rzucił wyzwanie ich genetycznym możliwościom.

W 2019 roku naukowcy Zgłosiłem sytuację Dla kobiety, u której powinna rozwinąć się wczesna choroba Alzheimera, ale zamiast tego zachowała pamięć i zdolność myślenia do siedemdziesiątki.

Nosiła dwie kopie zmiany w genie APOE3, którą nazwano mutacją Christchurch. Wydaje się, że zmniejsza aktywność białka APOE3. Podobnie jak Reelin, APOE jest cząsteczką sygnalizacyjną, o której wiadomo, że odgrywa rolę w kształtowaniu ryzyka rozwoju choroby Alzheimera.

I okazuje się, że istnieje związek między tymi dwoma stanami: receptory na komórkach Reelina są takie same jak receptory APOE.

Tak więc ci dwaj pacjenci wskazują dużymi strzałami i mówią nam: „Tak właśnie jest. Jest to ważna ścieżka dla maksymalnej ochrony przed chorobą Alzheimera.

Ale kurs może nie być ochronny dla wszystkich. Siostra mężczyzny w nowym badaniu również podzielała rzadką ochronną zmianę genetyczną, co jej pomogło, ale nie w takim samym stopniu. Według jej rodziny zaczęła doświadczać spadku zdolności poznawczych w wieku 58 lat.

Arboleda-Velasquez powiedziała, że ​​może to być spowodowane tym, że aktywność genu u kobiet wydaje się spadać wraz z wiekiem, więc nie wytwarza tak dużo Reelin. „Mogą mieć alternatywę”, powiedział, „ale nie wyrażają jej tak często jak mężczyźni”.

Zespół z Harvardu twierdzi, że już pracuje nad opracowaniem leczenia opartego na tych odkryciach.

Badania takie jak to pokazują nam coś ważnego, mówi dr Richard Isaacson, neurolog zajmujący się profilaktyką z Florida Atlantic University: „W pewnych sytuacjach możemy wygrać przeciąganie liny z naszymi genami”.

Czy to oznacza, że ​​lekarstwo jest tuż za rogiem? To się jeszcze okaże.

„Czy możemy wykorzystać takie badanie do przekształcenia i poprawy opieki? Mam nadzieję, że tak. Nie powiedziałbym, że jeszcze tam jesteśmy” – powiedział Isaacson, który nie był zaangażowany w te badania. „Myślę jednak, że jest to ważne badanie.”

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *