Naukowcy twierdzą, że istnieje 5% szans, że sztuczna inteligencja wymknie się spod kontroli

Naukowcy twierdzą, że istnieje 5% szans, że sztuczna inteligencja wymknie się spod kontroli

Ankieta przeprowadzona przez czołowych naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją (AI). Ujawnił, że istnieje 5% szans, że sztuczna inteligencja wymknie się spod kontroli i może unicestwić ludzkość.

Niektórzy badacze z Berkeley i Oksfordu, którzy przeprowadzili badanie w grudniu, zauważyli, że: „Chociaż przewidywań ekspertów ds. sztucznej inteligencji nie należy postrzegać jako wiarygodnego przewodnika po obiektywnej prawdzie, mogą one stanowić ważny element układanki”.

powiązane tematy

W ramach badania przesłuchano 2778 naukowców Jakie są ich oczekiwania na przyszłość Około 68% badaczy wskazało, że uważają, że dobre wyniki nadludzkiej sztucznej inteligencji są bardziej prawdopodobne niż złe.

Możesz przeczytać: Google wyłączył pliki cookie dla 30 milionów użytkowników: dzięki temu możesz wiedzieć, czy zostałeś wybrany, czy nie

Badanie ze swojej strony uwydatniło niebezpieczeństwo wynikające z stworzenia silnej sztucznej inteligencji przez czołowych światowych badaczy.

Obecnie ponad 80% badaczy wskazuje, że są zaniepokojeni tym, co nazywają „ekstremalnym” lub „znacznym” postępem, który umożliwia rozprzestrzenianie się dezinformacji na temat tej technologii.

„Ich znajomość technologii i dynamiki jej wcześniejszego postępu stawia ich w dobrej pozycji do wyciągania wniosków na temat przyszłości sztucznej inteligencji” – dodali naukowcy.

Warto pamiętać, że w grudniu OpenAI opublikowało pierwszy dokument mówiący o zrównaniu super-AI z wartościami ludzkimi, a wiele osobistości zwraca uwagę, że rozwój technologii należy kontrolować.

Ostrzeżenie ze strony społeczności naukowej

W listopadzie 2023 r. wydano list otwarty w sprawie „katastrofalnego ryzyka” rozwoju technologii, który podpisało 250 ekspertów podczas pierwszego Globalnego Szczytu na temat Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji (AI), wydarzenia zorganizowanego w Bletchley Park, 80 kilometrów od Londynu (Anglia). .

Według „El Mundo” sponsorami listu są kanadyjski naukowiec Joshua Pingyu i profesor Yue Zeng, najwyższy autorytet akademicki w Chinach w tej dziedzinie.

„Wzywamy rządy świata do skutecznego reagowania na potencjalnie katastrofalne ryzyko, jakie zaawansowane systemy sztucznej inteligencji mogą stanowić dla ludzkości” – napisano w liście otwartym.

W tym oświadczeniu można przeczytać także: „Odpowiedzialność ta spada nie tylko na kilka barków, ale na siłę społeczności globalnej. Nasza przyszłość jest zagrożona. „Musimy zadbać o rozwój sztucznej inteligencji w sposób bezpieczny i odpowiedzialny oraz dla dobra całej ludzkości”.

Najnowsze wiadomości redakcyjne

Możesz także przeczytać:


You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *