Naukowcy twierdzą, że odkryli pierwszego ssaka zjedzonego przez dinozaura dinozaury

Fikcyjne postacie z filmu Park Jurajski z 1993 roku mogły budzić palący strach, ale naukowcy uważają, że odkryli pierwszy znany przypadek zjedzenia ssaka przez dinozaura.

Jednak licząca 120 milionów lat skamielina nie jest przodkiem człowieka, ale raczej zwierzęcą stopą wewnątrz klatki piersiowej małego, pierzastego dinozaura, znanego jako Mecoraptor.

Paleontolodzy powiedzieli, że ich odkrycia, które zostały opublikowane w Journal of Vertebrate Paleontology, są „pierwszą wzmianką o zjedzeniu ssaka przez dinozaura”.

Wrażenie artysty opublikowane przez Queen Mary University of London na temat małego, pierzastego dinozaura znanego jako Microraptor. Zdjęcie: Ralph Atanasya III/PA

Dr David Hone z Queen Mary University w Londynie, pierwszy autor badania, powiedział: „Bardzo rzadko można znaleźć przykłady pożywienia wewnątrz dinozaurów, więc każdy przykład jest naprawdę ważny, ponieważ dostarcza bezpośrednich dowodów na to, co jedli.

„Chociaż te ssaki w żadnym wypadku nie były przodkami ludzi, możemy spojrzeć wstecz na niektórych naszych starożytnych krewnych służących jako pokarm dla głodnych dinozaurów.

„To badanie maluje obraz niezwykłego momentu w czasie – pierwszego zarejestrowanego dinozaura jedzącego ssaka – nawet jeśli nie był tak przerażający jak wszystko inne w Parku Jurajskim”.

Mikroraptory żyły w starożytnych lasach na terenach dzisiejszych Chin, gdzieś pomiędzy 125 a 113 milionami lat temu.

Podczas gdy porusza się na nogach, eksperci uważają, że niektóre gatunki mogą być zdolne do ukierunkowanego lotu.

Były wielkości kruków lub małych kotów i przemieszczały się z drzewa na drzewo, polując na małe zwierzęta.

Okaz został po raz pierwszy opisany ponad 20 lat temu, w 2000 roku, ale naukowcy stwierdzili, że poprzedni zespół nie zauważył szczątków innego zwierzęcia wewnątrz dinozaura.

Analiza sugerowała, że ​​ofiarą był ssak wielkości myszy, który żył na ziemi i nie był dobrym wspinaczem.

Wcześniejsze badania wykazały, że inne skamieniałości mikroraptorów mają zachowane w żołądkach pokarmy inne niż ssaki, takie jak ptak, jaszczurka lub ryba.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.