Naukowcy twierdzą, że porzucona rakieta SpaceX zderzy się z księżycem w ciągu kilku tygodni

Naukowcy twierdzą, że porzucona rakieta SpaceX zderzy się z księżycem w ciągu kilku tygodni

Kawałek rakiety SpaceX, która została wystrzelona siedem lat temu i pozostawiona w kosmosie po zakończeniu swojej misji, zderzy się Księżyc W marcu eksperci twierdzą.

Rakieta została wdrożona w 2015 roku, aby umieścić na orbicie satelitę NASA o nazwie Deep Space Climate Observatory (DSCOVR).

Od tego czasu drugi stopień rakiety, czyli dopalacz, unosi się na czymś, co matematycy nazywają chaotyczną orbitą, powiedział w środę AFP astronom Bill Gray.

Szary był z Obliczyłem nową ścieżkę kolizji kosmicznych śmieci z księżycem.

Gray powiedział, że statek powietrzny przeleciał blisko Księżyca w styczniu, kiedy zmienił swoją orbitę.

Stoi za Projektem Pluto, programem, który umożliwia obliczanie ścieżki asteroid i innych obiektów w kosmosie i jest wykorzystywany w finansowanych przez NASA programach obserwacji kosmosu.

Tydzień po tym, jak etap rakietowy wystartował w pobliżu księżyca, Gray ponownie go zaobserwował i doszedł do wniosku, że 4 marca rozbije się na przeciwległej stronie księżyca z prędkością ponad 5500 mil na godzinę (9 000 kilometrów na godzinę).

Gray zaapelował do społeczności astronomów amatorów, aby przyłączyli się do niego w obserwacji wzmacniacza i jego wniosek został potwierdzony.

Dokładny czas i miejsce zderzenia mogą nieznacznie różnić się od jego przewidywań, ale istnieje powszechna zgoda, że ​​tego dnia dojdzie do kolizji na Księżycu.

„Śledziłem tego typu skrawki od około 15 lat. To pierwsze niezamierzone uderzenie w powierzchnię księżyca” – powiedział Gray w rozmowie z AFP.

Czas zacząć organizować

Możliwe, że podobne efekty mogą pozostać niezauważone, powiedział AFP astronom Jonathan McDowell.

„Na orbicie Ziemi w latach 60., 70. i 80. pozostało co najmniej 50 obiektów, które zostały tam porzucone. I nie śledziliśmy ich” – powiedział.

„Teraz odbieramy dwa z nich… ale wielu z nich nie znaleźliśmy, więc nie ma ich już w pobliżu” – dodał. „Może przynajmniej kilka z nich przypadkowo uderzyło w Księżyc, a my nie zauważyliśmy”.

Uderzenie czterotonowej rakiety SpaceX na Księżyc nie będzie widoczne z Ziemi w czasie rzeczywistym.

Pozostawi jednak krater, który naukowcy będą mogli wykryć za pomocą statków kosmicznych i satelitów, takich jak Lunar Reconnaissance Orbiter NASA lub indyjski Chandrayaan-2, a tym samym dowiedzieć się więcej o geologii Księżyca.

Statek kosmiczny został wcześniej celowo rozbity na Księżycu w celach naukowych, na przykład podczas misji Apollo w celu testowania sejsmometrów.

W 2009 roku NASA wysłała rakietę na księżyc w pobliżu bieguna południowego w poszukiwaniu wody.

Ale większość pocisków nie odlatuje zbyt daleko od Ziemi. SpaceX wysyła swoje dopalacze rakietowe z powrotem przez ziemską atmosferę, aż rozpadną się nad oceanem. Pierwszy etap zostaje odrestaurowany i ponownie wykorzystany.

Gray powiedział, że w przyszłości może być więcej wypadków niezamierzonych kolizji księżycowych, ponieważ amerykańskie i chińskie programy kosmiczne pozostawiają na orbicie więcej niechcianych odpadów.

McDowell zauważył, że te wydarzenia „zaczynają powodować problemy, gdy jest duży ruch”.

„W rzeczywistości nikt nie jest odpowiedzialny za śledzenie śmieci, które zostawiamy na głębokiej orbicie okołoziemskiej” – dodał. „Myślę, że nadszedł czas, aby zacząć to organizować”.

SpaceX nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz od AFP.

Elona MuskaFirma pracuje obecnie nad lądownikiem księżycowym, który pozwoli NASA wysłać astronautów na Księżyc najwcześniej do 2025 roku.

© AFP

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.