Naukowcy uważają, że rozwiązali „zagadkę”, w jaki sposób zanieczyszczenie powietrza powoduje raka płuc: ScienceAlert

Naukowcy uważają, że rozwiązali „zagadkę”, w jaki sposób zanieczyszczenie powietrza powoduje raka płuc: ScienceAlert

Naukowcy powiedzieli w sobotę, że zidentyfikowali mechanizm, dzięki któremu zanieczyszczenie powietrza powoduje uszkodzenie płuc nowotwór U osób niepalących odkrycie, które jeden z ekspertów chwalił jako „ważny krok dla nauki – i społeczeństwa”.

Badania wyjaśniły zagrożenia dla zdrowia, jakie stwarzają małe cząstki powstające podczas spalania paliw kopalnych, wywołując nowe wezwania do pilniejszych działań w celu zwalczania Zmiana klimatu.

Według Charlesa Swantona z Instytutu Francisa Cricka w Wielkiej Brytanii może to również utorować drogę nowej dziedzinie profilaktyki raka.

Swanton zaprezentował wyniki badań, które nie zostały jeszcze opublikowane w recenzowanym czasopiśmie, na dorocznej konferencji Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej w Paryżu.

Od dawna uważa się, że zanieczyszczenie powietrza wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka płuc u osób, które nigdy nie paliły.

„Ale tak naprawdę nie wiedzieliśmy, czy zanieczyszczenie bezpośrednio spowodowało raka płuc ani w jaki sposób” – powiedział Swanton AFP.

Tradycyjnie uważano, że narażenie na czynniki rakotwórcze, takie jak dym papierosowy lub zanieczyszczenia, powoduje mutacje w DNA, które następnie przekształcają się w raka.

Ale Swanton miał „niewygodną prawdę” z tym modelem: wcześniejsze badania wykazały, że mutacje DNA mogą być obecne bez powodowania raka – a większość czynników rakotwórczych środowiskowych nie.

Jego badanie sugeruje inny model.

Przyszła pigułka na raka?

Zespół badawczy z Francis Crick Institute i University College London przeanalizował dane dotyczące zdrowia ponad 460 000 osób w Anglii, Korei Południowej i na Tajwanie.

Odkryli, że narażenie na zanieczyszczenia PM2,5 o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrona zwiększa ryzyko mutacji w genie EGFR.

W badaniach laboratoryjnych na myszach zespół wykazał, że cząstki powodowały zmiany w genie EGFR, a także w genie KRAS, które są powiązane z rakiem płuc.

Na koniec przeanalizowali prawie 250 próbek ludzkiej tkanki płucnej, które nigdy nie były narażone na działanie czynników rakotwórczych podczas palenia lub silnego zanieczyszczenia.

Chociaż płuca były zdrowe, znaleźli mutacje DNA w 18% genów EGFR i 33% genów KRAS.

„Po prostu tam siedzą” – powiedział Swanton, dodając, że mutacje rosną wraz z wiekiem.

„Sami mogą nie wystarczyć do prowadzenia raka” – powiedział.

Ale Swanton powiedział, że kiedy komórka jest wystawiona na zanieczyszczenie, może wywołać „odpowiedź gojenia się ran”, która powoduje stan zapalny.

Dodał, że jeśli ta komórka „ma mutację, utworzy raka”.

„Dostarczyliśmy mechanizm biologiczny stojący za tym, co wcześniej było tajemnicą” – powiedział.

W innym eksperymencie na myszach naukowcy wykazali, że przeciwciało Może blokować mediator – zwany interleukiną 1 beta – który powoduje stan zapalny, w pierwszej kolejności powstrzymując rozwój raka.

Swanton powiedział, że ma nadzieję, że odkrycia zapewnią „owocną podstawę dla przyszłości, która może być molekularną prewencją raka, gdzie możemy podawać ludziom pigułkę, być może codziennie, w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka”.

„rewolucyjny”

Suzette Delalog, która kieruje Programem Zapobiegania Rakowi we francuskim Instytucie Gustave’a Roussy’ego, powiedziała, że ​​badania były „niezwykle rewolucyjne, ponieważ praktycznie nie mieliśmy wcześniejszych dowodów na ten alternatywny sposób powstawania raka”.

„Badanie jest bardzo ważnym krokiem dla nauki – i mam nadzieję również dla społeczeństwa” – powiedziała AFP.

„To otwiera ogromne drzwi do wiedzy, ale także do nowych sposobów zapobiegania” rozwojowi raka, powiedział Delalog, który nie był zaangażowany w badania, ale omówił je na konferencji w sobotę.

„Ten poziom protestów powinien zmusić władze do działania na skalę międzynarodową”.

Tony Mok, onkolog z Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu, nazwał te badania „ekscytującymi”.

„Oznacza to, że możemy zapytać, czy w przyszłości możliwe jest wykorzystanie skanów płuc do poszukiwania zmian przedrakowych w płucach i próba odwrócenia ich za pomocą leków, takich jak inhibitory interleukiny-1 beta” – powiedział.

Swanton nazwał zanieczyszczenie powietrza „ukrytym zabójcą”, zauważając, że badania sugerują, że jest ono powiązane z ponad ośmioma milionami zgonów rocznie – mniej więcej tyle samo, co tytoń.

Inne badania powiązały PM2,5 z 250 000 zgonów rocznie z powodu samego raka płuc.

„Ty i ja mamy wybór, czy palimy, czy nie, ale nie mamy wyboru, jakim powietrzem oddychamy” – powiedział Swanton, który jest również naczelnym lekarzem w Cancer Research UK, która była głównym fundatorem Badania. .

„Biorąc pod uwagę, że pięć razy więcej osób jest narażonych na niezdrowe poziomy zanieczyszczenia niż tytoń, widać, że jest to poważny problem globalny” – dodał.

„Możemy się nimi zająć tylko wtedy, gdy rozpoznamy naprawdę bliskie powiązania między zdrowiem klimatycznym a zdrowiem człowieka”.

© Francja Agencja prasowa

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.