Naukowcy wyjaśniają dziwne przyspieszenie kosmicznej komety „Oumuamua”

Naukowcy wyjaśniają dziwne przyspieszenie kosmicznej komety „Oumuamua”

WASHINGTON, 23 marca (Reuters) – Skręcona kometa 'Oumuamua, pierwszy obiekt międzygwiezdny znaleziony w naszym Układzie Słonecznym, jest przedmiotem zainteresowania od czasu jej wykrycia w 2017 roku, w tym intrygujące przyspieszenie, gdy ucieka od Słońca.

W świetle jego nieprzewidywalnego zachowania wysunięto hipotezy, w tym przelotne spekulacje, że w rzeczywistości może to być statek kosmiczny obcych. Nowe badanie oferuje bardziej realistyczne wyjaśnienie – że przyspieszenie 'Oumuamua było spowodowane uwolnieniem gazowego wodoru, gdy kometa nagrzewała się w świetle słonecznym.

Oumuamua (wymawiane oh-moo-ah-moo-ah) nie ma warkocza gazu i pyłu, który jest charakterystyczny dla wielu komet. Wcześniej opisywano go jako kształt cygara, ale obecnie uważa się, że przypomina placek skalny. Mniejszy niż pierwotnie szacowano, ma teraz około 375 stóp (115 m) na 365 stóp (111 m) i około 60 stóp (19 m) grubości.

Naukowcy powiedzieli, że wydaje się, że „Oumuamua narodziła się, podobnie jak wiele innych komet, jako tak zwana planetarna – mały obiekt, który powstał we wczesnych stadiach formowania się planety – i była zasadniczo dużą lodową skałą kosmiczną.

Powiedzieli, że po tym, jak została w jakiś sposób wyrzucona z pierwotnego układu słonecznego, chemia komety uległa zmianie, gdy była bombardowana promieniowaniem o wysokiej energii, gdy zapuszczała się w przestrzeń międzygwiezdną. To przekształciło część lodu komety – zamarzniętą wodę – w gazowy wodór uwięziony w pozostałej części lodu.

Następnie Oumuamua rozgrzał się, przechodząc przez nasz wewnętrzny Układ Słoneczny, powodując przegrupowanie lodowej struktury komety i uwolnienie uwięzionego wodoru – dając Oumuamua lekkiego kopniaka, gdy oddalała się od Słońca. Uwolnienie tego wodoru w procesie zwanym odgazowaniem nie spowoduje widocznego ogona.

„Głównym odkryciem jest to, że 'Oumuamua mógł zacząć jako lodowa, bogata w wodę planeta, podobnie jak komety Układu Słonecznego. Ten model może wyjaśnić dziwne zachowanie 'Oumuamua bez konieczności uciekania się do egzotycznej fizyki lub chemii.” California, Berkeley astrofizyk Jenny Bergner, główny autor badań opublikowanych w tym tygodniu w czasopiśmie Natura.

„Najprostsze wyjaśnienie, które jest dokładnie tym, czego oczekiwalibyśmy w przypadku komety międzygwiezdnej, pasuje do wszystkich danych bez dostrajania” – powiedział współautor badania Daryl Seligman, doktor habilitowany nauk planetarnych na Uniwersytecie Cornell.

Oumuamua, którego imię w rdzennym języku hawajskim oznacza posłańca przybywającego z dużej odległości, został po raz pierwszy wykryty przez teleskop Pan-STARRS1 Uniwersytetu Hawajskiego.

„Nie wiemy, skąd się wziął, ale mógł podróżować przez przestrzeń międzygwiezdną mniej niż 100 milionów lat temu. Jego czerwonawy kolor odpowiada kolorom wielu małych ciał w Układzie Słonecznym. Obecnie omija Neptuna w drodze z układ Słoneczny.”

Drugi obiekt międzygwiezdny, kometa 2I/Borisov, został odkryty podczas wizyty w naszym Układzie Słonecznym w 2019 roku. Obiekt ten wyglądał jak typowa kometa.

Ci obcy intruzi mogą być bardziej powszechni niż wcześniej sądzono. Naukowcy stwierdzili, że każdego roku w naszym Układzie Słonecznym można wykryć od jednego do dwóch obiektów międzygwiazdowych, gdy nowe obserwatorium astronomiczne budowane obecnie w Chile rozpocznie działalność zgodnie z planem w przyszłym roku.

(Reportaż Willa Dunhama; montaż: Rosalba O’Brien)

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *