Naukowcy znajdują możliwy powód, dla którego Mars nie nadaje się do życia | Nauka i Ekologia | DW

Chociaż naukowcy znaleźli liczne dowody na istnienie wody we wczesnej historii Marsa, Czerwona Planeta wciąż jest suchym, bezwodnym i niegościnnym miejscem. obecnie, Nowe badanie Wdrożony przez zespół Uniwersytet Waszyngtoński w St. Louis Wskazuje, że brak wody na Marsie może wynikać z różnicy w wielkości. Mars będzie bardzo mały.

Mars ma tylko 53% średnicy Ziemi (nieco ponad połowę), co uniemożliwia Marsowi zachowywanie substancji lotnych, o których wiemy, że są niezbędne do życia, takich jak podobno woda. Powiadomienie o nauce.

Przejście ze stosunkowo wilgotnej planety na suchą to temat, który zajmowało się wielu naukowców, którzy zaproponowali kilka możliwych wyjaśnień, między innymi osłabienie pola magnetycznego Marsa, które mogłoby spowodować utratę gęstej atmosfery.

Możliwe jest jednak, że istnieją inne czynniki, które wpływają na zatrzymywanie substancji lotnych, takie jak grawitacja powierzchniowa obiektu kosmicznego.

Próg objętości potrzebny do przechowywania wystarczającej ilości wody

„Los Marsa został przesądzony od samego początku” – mówi planetolog Kun Wang z Washington University w St. Louis.

„Prawdopodobnie istnieje próg wymagań wielkości planet skalistych, aby pomieścić wystarczającą ilość wody, aby umożliwić zasiedlenie i tektonikę płyt, o masie większej niż Mars” – dodaje.

Wykorzystując stabilne izotopy potasu (K), zespół badawczy oszacował obecność, rozmieszczenie i obfitość pierwiastków lotnych w różnych ciałach planetarnych. Naukowcy wybrali potas, ponieważ jest to pierwiastek umiarkowanie lotny, ale użyli go jako znacznika dla bardziej lotnych pierwiastków i związków, takich jak woda.

W przeciwieństwie do poprzednich prób, w których wykorzystano związki między potasem i torem (Th) zebrane za pomocą teledetekcji i analizy chemicznej, ta nowa metoda jest całkowicie nowa w ilościowym określaniu ilości substancji lotnych, które posiada Mars.

Analiza 20 meteorytów marsjańskich

Zespół zmierzył skład izotopów potasu 20 wcześniej potwierdzonych meteorytów marsjańskich. Korzystając z tej metody, odkryli, że podczas formowania Mars stracił więcej potasu i innych substancji lotnych niż Ziemia, ale zachował ich więcej niż Księżyc i asteroida 4-Vesta, dwa znacznie mniejsze i suchsze ciała niż Ziemia i Mars.

„Dlaczego obfitość pierwiastków lotnych i ich związków jest o wiele niższa na rozbieżnych planetach niż w niezróżnicowanych pierwotnych meteorytach, było od dawna pytaniem” – mówi planetolog Katharina Luders z Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

„Odkrycie związku między składem izotopowym potasu a grawitacją planety jest nowym odkryciem, które ma ważne implikacje ilościowe dotyczące tego, kiedy i jak planety otrzymywały i traciły swoje substancje lotne”.

Życie na innych planetach w „strefach nadających się do zamieszkania”

Naukowcy zauważyli również, że odkrycia mają wpływ na poszukiwanie życia na planetach innych niż Mars.

Jednym z czynników wpływających na obecność wody w stanie ciekłym na powierzchni planety jest jej temperatura, związana z bliskością gwiazdy macierzystej. Ten pomiar odległości do gwiazdy jest zwykle uwzględniany we wskaźnikach „stref nadających się do zamieszkania” wokół gwiazd.

Zdaniem naukowców, na planetach znajdujących się w strefach nadających się do zamieszkania, większy nacisk należy położyć na wielkość planety i rutynowo brać pod uwagę przy rozważaniu, czy egzoplaneta może podtrzymywać życie.

„Te odkrycia pokierują astronomami w poszukiwaniach egzoplanet nadających się do zamieszkania w innych układach słonecznych” – mówi Klaus Mezger z Center for Space and Habitat na Uniwersytecie w Bernie (Szwajcaria), współautor badania.

Jego kolega Wang dodaje: „Rozmiar egzoplanety jest jednym z najłatwiejszych kryteriów do określenia. Na podstawie jej rozmiaru i masy wiemy teraz, czy egzoplaneta jest kandydatem do życia”.

Edytowane przez Felipe Espinosę Wanga.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *