Netflix ma niezrównany film dokumentalny na temat wykorzystywania seksualnego w Kościele katolickim

Wiele seriali i filmów ma tendencję do wymykania się naszemu radarowi z powodu nawału premier, które otrzymujemy na platformach pływ. Zwłaszcza jeśli chodzi o NetflixI Co rozpieszczało nas co tydzień kilkoma nowymi propozycjami. Jednak z tej okazji pojawiła się produkcja, która nie powinna pozostać niezauważona: procesja.

Ten dokument, dostępny na platformie od 19 listopada, przedstawia historię sześciu dorosłych Amerykanów, którzy jako dzieci byli wykorzystywani seksualnie przez katolickich księży. Jednak, mimo że jest to fakt, który był wielokrotnie poruszany w innych kinowych cięciach, procesja To dokument jak żaden inny.

czemu? Ponieważ stoimy przed ludzką refleksją, aby wypędzić złe duchy z szoku.

procesja. Ed Gavagan, Michael Sandridge i Dan Lauren w paradzie. Rekord handlowy. Netflix © 2021

procesja To jeden z najtrudniejszych filmów dokumentalnych do obejrzenia w 2021 roku. Tak bardzo, że poczułem potrzebę zatrzymania się kilka razy, aby zrobić sobie przerwę, mimo że zajęło mi to mniej niż dwie godziny. Ale nie mentalne czy medialne, ale emocjonalne, bo to, co widziałam, poruszało mnie do środka, pokazując coś, czego nigdy wcześniej nie widziałem w kinie: traumę tego rodzaju nadużyć w ciele.

W tym dokumencie jesteśmy świadkami desperackiego entuzjazmu sześciu ofiar, aby pogodzić się z traumą wykorzystywania seksualnego przez mężczyzn, którzy symbolizowali je dla chrześcijańskiej świętości i dobroci. W przypadku niektórych z tych bohaterów minęło 30, a nawet 40 lat od tego, co się wydarzyło, ale wciąż drżą niekontrolowanie i plują wściekłością, gdy wspominają, opowiadają lub przeżywają na nowo to, przez co przeszli jako dzieci. Ale także po to, by uwypuklić społeczeństwu brak sprawiedliwości zapewnianej przez Kościół i samo prawo.

Wyreżyserowane przez Roberta Greene’a, procesja Skupia tych sześciu ocalałych — Joe, Mike, Ed, Dan, Tom i Michael — którzy się nie znają, ale dzielą się ważnymi szczegółami: prawnikiem, który zajmuje się ich sprawami i chęcią zmierzenia się z traumą, niektórzy z zamiarem przewracania kartki, czy rekonstruowania fragmentów przeszłości, By znów spotkać się z dzieckiem sprzed lat, z którym czują się rozdzieleni. Albo zmierzyć się ze wspomnieniami, nienawiścią, która emanuje ze wszystkich powodów na świecie, by w końcu patrzeć w przyszłość. Rezultatem jest rozdzierający serce środek przeczyszczający. Dla nich i dla tych, którzy zobowiązują się poznać ich historie od nas.

Z pomocą prawnika i terapeuty, który wykorzystuje dramat, aby pomóc ludziom przezwyciężyć traumy związane z aktorstwem i dramatyzowaniem wydarzeń i emocji, cała szóstka przystępuje do tego eksperymentu, pisząc i reżyserując krótkie filmy, które przedstawiają sposób, w jaki każda osoba chce doświadczać swojej przeszłości.. w ten sposób, procesja Nie ma wyraźnego rytmu narracji ani narratora opowiadającego historię, ale jesteśmy świadkami tego doświadczenia, gdy się poznają, pracują razem, tworzą i reprezentują każde wspomnienie lub intencję uchwyconą w krótkim filmie..

procesja.  Joe Eldred, Ed Javagan, Michael Sandridge, Tom Viviano, Dan Lauren i Mike Foreman w paradzie.  Rekord handlowy.  Netflix

procesja. Joe Eldred, Ed Javagan, Michael Sandridge, Tom Viviano, Dan Lauren i Mike Foreman w paradzie. Rekord handlowy. Netflix

I każda historia łamie serce. Patrz, jak starsi mężczyźni po pięćdziesiątce drżą, bo znaleźli dom, w którym doznali przemocy, wyrzucają obelgi, nieustanną złość na rzeczywistość, która ich gnębi w obliczu kościoła i prawa, czują się urażeni i nie słuchają przedawnienia lub brak działań w katolickim establishmentu w celu oddzielenia jej napastników. To, że widzę, jak tłumią słowa lub drżą, gdy ktoś gra księdza manipulującego dzieckiem, którym od dawna jest podczas spowiedzi, wysyła rozdzierające serce emocje z każdego krańca ekranu.

Właśnie dlatego, ponieważ w dogłębny sposób oddaje horror szoku procesja To nie jest jak żaden inny dokument.

W ciągu ostatnich kilku lat widzieliśmy kilka filmów, w tym kilka miniseriali, które poruszały ten problem z perspektywy ofiary, śledztwa, a nawet samych sprawców, ale żaden nie skupiał się na uzdrowieniu jako najokrutniejszym zamiarze . ponieważ procesja Dedykowany im, nie widzowi, ale tylko ich bohaterom oraz odwadze i odwadze potrzebnej, by ponownie przeżyć te okropności, których doświadczyli w najbardziej niewinnej fazie swojego życia.

Na przykład zdobywca Oscara Reflektor (2015, w dwóch filmach) Udaje mu się również nas przerazić tego rodzaju przypadkami, ale skupia się w szczególności na śledztwie reporterów Boston Globe, którzy ujawnili okładkę Archidiecezji Bostońskiej o księżach pedofilach. lub Zbaw nas ode złego (2006I W FlixOlé i Pluto TV był nominowany do Oscara za najlepszy film dokumentalny (przegrał Niewygodna prawda), który skupiał się na księdzu o imieniu Oliver O’Grady, który przyznał się do znęcania się nad około 25 dziećmi w latach 70. i 1991 w Kalifornii i spędził siedem lat w więzieniu, zanim został deportowany do Irlandii w 2000 roku. Mea Maxima Culpa: Cisza w Domu Bożym (2012), irlandzki film dokumentalny o czterech głuchych mężczyznach maltretowanych przez tego samego pastora w latach 60. XX wieku, którzy próbowali ujawnić, w jaki sposób Kościół by to zareklamował. Oprócz Ewolucja wiary (2004) nominowany do Oscara dokument HBO, skupiający się na konkretnym ocalałym i jego własnej historii, zwizualizowanej, gdy odkrywa, że ​​jego oprawca mieszka kilka domów od jego domu. Podczas gdy seria gwardia (2017) od Netflix Inna prawdziwa historia kryminalna przedstawia morderstwo zakonnicy w 1969 r., które nie zostało jeszcze rozpatrzone, a którego uczniowie kontaktują się z pastorem z tej samej szkoły, co zakonnica podejrzana o wykorzystywanie dzieci. Jest to jedno z najbardziej miażdżących prawdziwych przestępstw na platformie.

przewodnik | Kroki, które należy wykonać, aby wyświetlić film w YouTube, który jest niedostępny ze względu na Twoje preferencje dotyczące prywatności

najbardziej podobny do procesja, a najbliższa mu jest seria hiszpańska rachunek sumienia (2019), również od Netflix Trzy epizody opowiadają o różnych przypadkach wykorzystywania seksualnego w katolickich szkołach i seminariach w Hiszpanii. W tym spektaklu jesteśmy świadkami historii, ale przede wszystkim żalu, jaki przeżywają ich ofiary przez całe życie, podczas gdy agresor odbywa wyrok, a inni kontynuują życie dzięki opiece Kościoła, który po prostu odsunął ich od środek.

W każdym razie, generalnie duża różnica polega na tym, że nŻadna z powyższych sugestii nie sugeruje tego samego eksperymentalnego pomysłu, by dać ofiarom platformę pomocyZamiast tego starają się opowiadać swoje historie z różnych perspektyw. ponieważ procesja Czuje się jak coś innego i oryginalnego, służącego jako eksploracja spuścizny i ciągłości traumy, prowadzącej do ludzi, których życie jest rozdarte przez zawoalowaną przeszłość, wspomnienie, które wciąż wywołuje u nich dreszcze, wściekłość, którą plują na każde słowo, ale przede wszystkim natura ludzka musi zostać uzdrowiona.

Więcej historii, które mogą Cię zainteresować:

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *