Nie przegap poczwórnego deszczu meteorów i wschodu Marsa

Nie przegap poczwórnego deszczu meteorów i wschodu Marsa

Co się dzieje w styczniu? Nowy Rok i Księżyc w Nowiu; meteory o północy i Mars Powstaje.

Styczeń zaczyna się drugiego księżyca w nowiu. Oznacza to, że pierwszy tydzień miesiąca jest idealny do obserwacji gwiazd, ponieważ kilka dni przed i po nowiu jest najciemniejszych. Wyjdź na zewnątrz około godziny 20 lub 21 przez cały tydzień i spójrz na południe, aby zostać oślepionym przez wszystkie świecące gwiazdy Zimowego Kręgu, wraz z Plejadami i Orionem.

Następne dwa dni, 2 stycznia, faza nowiu księżyca jest idealna do obserwacji gwiazd, ponieważ jasne światło księżyca nie przeszkadza słabszym gwiazdom. Ta mapa nieba pokazuje, jak jasne gwiazdy kręgu zimowego będą wyglądać w środku wieczoru. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Szczytowe opady meteorów z czwartorzędu przypadły na noc 2 stycznia i ranek trzeciego dnia. Jest to jeden z najlepszych deszczów meteorów w roku i często wytwarza wiele jasnych meteorów zwanych ognistymi kulami. Szczyt w tym roku przypada na nów księżyca, co zapewnia świetne warunki do oglądania, pod warunkiem, że niebo jest czyste. Powinieneś być w stanie zobaczyć kilka meteorów na dwie noce przed i po.

Aby uzyskać najlepszy widok na deszcz meteorów, znajdź ciemne miejsce z dala od jasnych świateł miasta, skieruj stopy mniej więcej w kierunku północno-wschodnim i spójrz w górę. Meteory wydają się promieniować z konstelacji Wolarza, która obejmuje jasną gwiazdę Arcturus. (Ale może pojawić się w dowolnym miejscu na niebie!) Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej będzie go zobaczyć po północy, gdy Boötes wzniesie się ponad lokalny horyzont. Uważa się, że źródłem asteroidy jest asteroida 2003 EH1, która w rzeczywistości może być wymarłą kometą. Zacznij więc nowy rok od złapania spadających gwiazd po północy 3 stycznia.

Obserwacja nieba 3 stycznia 2022

Meteory z czwartorzędu wydają się promieniować z konstelacji Butesa, która wschodzi około północy czasu lokalnego. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Na koniec kilka atrakcji o zmierzchu i świcie. 5 stycznia spójrz na południowy zachód po zachodzie słońca, aby znaleźć sierp księżyca w ścisłym połączeniu ze światłem Jowisz. Odległość między nimi będzie wynosić tylko około 4 stopnie, co sprawia, że ​​są one widoczne razem przez większość lornetek.

Obserwacja nieba 5 stycznia 2022

Znajdź sierp księżyca tylko około 4 stopnie od Jowisza 2 stycznia. Źródło: NASA / JPL-Caltech

Następnie pod koniec miesiąca, 29 stycznia, jeśli wstaniesz wcześnie, zobaczysz księżyc w pobliżu czerwonej planety. Dołączenie do pary nastąpi na południowo-wschodnim niebie Wenus. Opuściwszy wieczorne niebo w zeszłym miesiącu, Wenus wschodzi teraz przed wschodem słońca jako „Gwiazda Poranna”. Teraz Mars powoli wraca do widoku po przejściu za Słońcem przez ostatnie kilka miesięcy. W rzeczywistości, NASA Przestaje komunikować się z naszym statkiem kosmicznym na Marsa przez około dwa tygodnie co dwa lata, kiedy planeta znajduje się dokładnie naprzeciw Słońca. To wydarzenie, zwane koniunkcją słoneczną, miało miejsce w październiku.

Skywatching 29 sty 2022

Mars i Wenus wracają na poranne niebo w styczniu. Znajdź je wraz z księżycem dwudziestego dziewiątego dnia. Źródło: NASA/JPL-Caltech

W ciągu najbliższych kilku miesięcy Mars będzie nadal się rozjaśniał i wznosił się wyżej, ponieważ będzie miał z nim bardzo bliskie skojarzenia Saturn A kupujący, o którym opowiemy w przyszłych filmach, bądź na bieżąco!

Preston Dish, Christopher Harris i Lisa Pogue to dyrygenci naukowi i entuzjaści kosmosu, którzy produkują tę comiesięczną serię filmów dla NASA w Jet Propulsion Laboratory. Dodatkowe wskazówki na temat astronomii zapewniają Bill Dunford, Gary Spires i Lyle Tavernier.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *