Niekontrolowana rakieta SpaceX na kursie kolizyjnym z księżycem | SpaceX

A SpaceX Eksperci twierdzą, że rakieta znajduje się na kursie kolizyjnym z Księżycem po prawie siedmiu latach przemierzania kosmosu.

Wzmacniacz był Pierwotnie wprowadzony na rynek z Florydy w lutym 2015 roku w ramach międzyplanetarnej misji wysłania satelity pogody kosmicznej w podróż o długości miliona mil.

Ale po „długim spaleniu jego silników i wysłaniu obserwatorium klimatu głębokiego kosmosu NOAA w drogę do Punkt Lagrange’a – neutralna grawitacyjnie pozycja cztery razy dalej niż Księżyc i w linii prostej do Słońca – drugi stopień rakiety został opuszczony.

Na tym etapie był na tyle wysoki, że nie miała wystarczającej ilości paliwa, aby powrócić do ziemskiej atmosfery, ale także „brakowało energii, aby uciec od grawitacji układu Ziemia-Księżyc”, wyjaśnił meteorolog Eric Berger w niedawnym poście na temat Ars Technica.

„Więc od lutego 2015 r. krąży po nieco chaotycznej orbicie” – dodał Berger.

Obserwatorzy kosmiczni uważają, że rakieta – około cztery tony metryczne „śmieci kosmicznej” – jest na dobrej drodze do przecięcia się z Księżycem z prędkością około 2,58 km/s w ciągu kilku tygodni.

Bill Gray, który pisze oprogramowanie do śledzenia obiektów bliskich Ziemi, asteroid, mniejszych planet i komet, powiedział, że górny stopień Falcon 9 najprawdopodobniej uderzy w przeciwną stronę Księżyca, w pobliżu równika, 4 marca.

Analityk danych powiedział w ostatnim blogu Poczta że obiekt „przeleciał w pobliżu Księżyca 5 stycznia”, ale dokona „pewnego uderzenia 4 marca”.

„To pierwszy niezamierzony przypadek [of space junk hitting the moon] o czym wiem” – dodał Gray.

Dokładne miejsce, w które uderzy rakieta, pozostaje niejasne z powodu nieprzewidywalnego efektu „napychania” rakiety przez światło słoneczne i „niejednoznaczności w pomiarze okresów obrotu”, które mogą nieznacznie zmienić jej orbitę.

„Te nieprzewidywalne efekty są bardzo małe. Ale będą się one kumulować od teraz do 4 marca” – napisał Gray, dodając, że potrzebne są dalsze obserwacje, aby doprecyzować dokładny czas i lokalizację uderzenia.

Jeśli chodzi o to, czy kolizję można zobaczyć z Ziemi, Gray mówi, że prawdopodobnie nie zostanie ona zaobserwowana.

„Większość księżyca jest przeszkodą, a nawet jeśli znajdowała się po bliższej stronie, uderzenie następuje kilka dni po nowiu”.

Jonathan McDowell, astrofizyk z Uniwersytetu Harvarda, napisał, że uderzenie miało nastąpić 4 marca, ale „nie było to nic wielkiego”.

Entuzjaści rozwoju kosmicznego wierzą, że wpływ może dostarczyć cennych danych.

Berger uważa, że ​​to wydarzenie pozwoli na obserwację materiału podpowierzchniowego wyrzuconego przez uderzenie rakiety, podczas gdy Gray mówi, że „zakorzenia się w uderzeniu Księżyca”.

„Już wiemy, co się dzieje, gdy śmieci uderzają w Ziemię; Niewiele można się z tego nauczyć” – powiedział.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.