Niemcy, Francja i Polska zgadzają się z „nieodpowiedzialnymi” słowami Trumpa na temat NATO – EUROEFE Euractiv

Niemcy, Francja i Polska zgadzają się z „nieodpowiedzialnymi” słowami Trumpa na temat NATO – EUROEFE Euractiv

BERLIN / PARYŻ (EuroEFE). – Rządy Niemiec, Francji i Polski wstrzymały w poniedziałek marsze przeciwko oświadczeniom byłego prezydenta i kandydata na prezydenta USA Donalda Trumpa na temat NATO. Sojusz atlantycki lub wycofanie się ze Stanów Zjednoczonych.

Zarówno kanclerz Niemiec, Olafa ScholesaZwrócono na to uwagę podczas sobotniego wydarzenia wyborczego, gdy szefowie dyplomacji Francji, Niemiec i Polski skrytykowali wypowiedzi Trumpa. Nie tylko nie ochroni sojuszników z NATO, którzy nie wydają wystarczającej kwoty na obronność, ale także sprowokuje Rosję do ataku..

«Jakikolwiek relatywizm (obietnica bezpieczeństwa) jest nieodpowiedzialny i niebezpieczny i gra na korzyść Rosji.. „Nikt nie powinien igrać z bezpieczeństwem Europy” – powiedział Scholz na konferencji prasowej z polskim premierem Donaldem Tuskiem w Berlinie.

Niemiecka kanclerz podkreślała, że ​​Niemcy osiągną w tym roku cele inwestycyjne NATO 2% budżetu obronnego Wyraził nadzieję, że pozostali europejscy członkowie sojuszu również osiągną to w przyszłości.


Scholz przypomniał zaangażowanie swojego rządu na rzecz przyszłych kwot w wyniku „zmiany epoki” spowodowanej rosyjską inwazją na Ukrainę. Obrona ponad 2% PKB Przypomniał utworzenie nadzwyczajnego funduszu w wysokości 100 miliardów euro na modernizację sił zbrojnych.

«Niemcy mają najwyższe wydatki na obronność w Europie. To prawda i stanowi znaczny wzrost w porównaniu z inwestycjami wcześniej” – stwierdził.

„Wzajemna obrona jest częścią fundamentu NATO i chroni każdy centymetr każdego państwa członkowskiego. Potwierdzamy zaangażowanie Niemiec na rzecz wszystkich– podkreślił kanclerz.

Tusk ze swojej strony wyjaśnił.„Nie należy brać żadnego oświadczenia całkowicie poważnie”, odnosząc się do Trumpa.Jednocześnie jednak wezwano do współpracy transatlantyckiej, aby uczyniła wszystko, co możliwe, aby cieszyć się „bezpieczną bazą” w przypadku braku „alternatyw”.

Nawet polski przywódca W poniedziałek spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem MacronemOpowiadał się za wzmocnieniem europejskiej bazy przemysłowej i obronnej, aby „przemienić kontynent w biegun”.Obrona uzupełniająca NATOEuropejski filar sojuszu atlantyckiego.

Trójkąt Weimarski

Spotkania przywódców zbiegły się ze spotkaniem pod Paryżem Przywódcy dyplomatyczni Francji, Niemiec i Polski, zwani Trójkątem Weimarskim, W tym Na światło dzienne wyszły także wypowiedzi Trumpa.

Polski Minister, Radosław SikorskiReprezentując kraj o najbardziej atlantyckim dziedzictwie ze wszystkich trzech, Trump był najbardziej radykalny.

Zwracając się do byłego prezydenta USA i nowego kandydata do Białego Domu, wyjaśnił, że „mu to powie.Sojusz transatlantycki nie jest umową z agencją obrony» i pierwsza okazja, aby przywołać słynny Artykuł 5 NATO, który uruchamia pomoc wszystkich jego członków w przypadku ataku. Po atakach na Stany Zjednoczone z 11 września 2001 r.

Potem sobie o tym przypomniał Polska wysyła brygadę do Afganistanu Uważa się, że ataki zostały tam zaplanowane i przygotowane po tym, jak administracja George'a Busha podjęła decyzję o zakończeniu reżimu talibów. Następnie „nie wysłał faktury do Waszyngtonu«.

Wcześniej urzędnik polskiego MSZ przypomniał, że jego kraj wydaje 3% produktu krajowego brutto (PKB) na obronność, przekraczając tym samym minimalny cel 2% wyznaczony przez Sojusz Atlantycki.

Odnosząc się do tych samych słów Trumpa, jego kolega Niemiec, Annalena Baerbach„My, Europejczycy, musimy być bardziej odpowiedzialni za własne bezpieczeństwo i ochronę” – podkreślił, ale sytuacja już zaczyna się zmieniać.

Potwierdzam to Europejczycy muszą wspólnie kupować zaopatrzenie wojskowe, ale także przegrupować swoje siłyChoć zaznaczył, że to wszystko nie oznacza rywalizacji z NATO, określił to jako „ubezpieczenie na życie”.

Według niego historia pokazuje, że „NATO ma ważny filar w Europie” i przybiera na wadze.

On Minister Francji Stephane Sejournay, nalegał Bezpieczeństwo Europejczyków nie może być kwestionowane, gdy w USA wybory odbywają się co cztery lata. Oznacza to, że UE będzie musiała zbudować sobie przemysł zbrojeniowy „Gotowi na konflikt”«.

Szef francuskiej dyplomacji zapewniał jednak, że nie zrezygnuje z przekonania „wszystkich kandydatów” w USA o „istotności NATO”. Chociaż jednocześnie dodał, że «„Musimy przygotować się na scenariusz opisany przez Donalda Trumpa” i nie ma czasu do stracenia.

Polski minister, który wkrótce planuje wizytę w Ameryce, zapowiedział, że przekaże tę wiadomość. Nie wolno nam dzielić Europejczyków.

Według polskiego ministra Stany Zjednoczone są w pierwszym rzędzie zainteresowane przyjęciem przez Europę jej obrony: „To wyzwanie zbiorowe”.

Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych, Józef Borrel, Dzwonił także w ten poniedziałek Wypowiedzi Trumpa były „absurdalne”.

„Bądźmy poważni, NATO nie może być organizacją wojskową a la carte. To nie może być sojusz wojskowy, który będzie działał w zależności od nastroju amerykańskiego prezydenta przez kilka dni.», Borrell powiedział w oświadczeniu dla reporterów.

Błędna informacja

Ministrowie Francji, Niemiec i Polski rozmawiali także w poniedziałek o tym, jak koordynować działania przeciwko licznym kampaniom dezinformacyjnym napływającym z Rosji.

„Potrzebować Ogólny plan zwalczania dezinformacji– powiedział niemiecki minister, co znalazło odzwierciedlenie w ogólnym komunikacie pod koniec spotkania.

Séjourné podkreśliła, że ​​jest to rok szczególnie wrażliwy na te operacje dezinformacyjne. Odbywają się wybory I ponieważ organizuje to także dla Francji Igrzyska Olimpijskie w Paryżu Tego lata.

Mechanizmy ostrzegania, którymi chcą się podzielić, z jednej strony mają na celu wykazanie istnienia tych manewrów ingerencyjnych i zwrócenie na nie uwagi opinii publicznej.

Dokument wydany przez francuskie ministerstwo spraw zagranicznych zawiera przegląd niektórych z bardziej powszechnych metod stosowanych przez Rosję, takich jak tworzenie kontrolowanych przez Moskwę mediów, fundacji czy ośrodków doradczych czy wykorzystywanie setek tysięcy fałszywych kont w sieciach społecznościowych.

Lub w zamian za pieniądze artykuły w mediach głównego nurtu wyrażające stanowisko korzystne dla rosyjskich interesów.

Pod redakcją Lucii Leal


Więcej informacji:

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *