Niemcy pod presją, aby stawić czoła nowemu napływowi uchodźców

Niemcy pod presją, aby stawić czoła nowemu napływowi uchodźców

Na granicy niemiecko-polskiej ośrodek dla imigrantów w Eisenhüttenstadt jest przepełniony: „Dziennie przychodzi tu około 100 osób. Liczba ta powinna wzrosnąć do 120” – przewiduje jego dyrektor.

Centrum jest jedną z pierwszych zapór, które w referendum stawiły czoła nowej fali uchodźców ze skrajnej prawicy.

Te dawne koszary w komunistycznych Niemczech Wschodnich zostały przekształcone w obozy recepcyjne, w których w małych betonowych budynkach może pomieścić do 1550 osób.

Zdaniem Olafa Johnsona, lat 63, dyrektora ośrodka od pięciu lat, sytuacja jest porównywalna z latem 2015 r., kiedy ówczesna kanclerz Angela Merkel otworzyła drzwi Niemiec dla ponad miliona uchodźców. Głównie Syryjczycy.

„Jeśli do Ukraińców dodamy osoby ubiegające się o azyl (zwolnienie z takiego wniosku w Niemczech, red.), to otrzymamy podobną sytuację” – mówi AFP.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Na początku tygodnia minister spraw wewnętrznych Brandenburgii, regionu, w którym znajduje się Eisenhüttenstadt, mówił o „eksplozji” „liczby nielegalnych przekroczeń granicy niemiecko-polskiej”.

„Nawet w latach 2015–2016 wskaźnik ten nigdy nie był tak wysoki” – powiedział Michael Steupgen.

Dwa główne szlaki migracyjne kończą się obecnie w Polsce i docierają do Niemiec.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

„Połowa emigrantów z Eisenhuttenstadt przechodzi przez Moskwę i Białoruś. Druga połowa przechodzi szlakiem bałkańskim, który prowadzi także przez Węgry i Słowację” – wyjaśnia.

Tak jest w przypadku Abdela Hamida Azraqa, 34-letniego Syryjczyka z Aleppo. Podróżował z Turcji do Grecji, kontynuując podróż pieszo, a czasami samochodem przez Macedonię, Serbię, Węgry, Słowację i Polskę.

„500 dolarów z Turcji do Grecji. 1000 dolarów z Grecji do Serbii i ta sama kwota ponownie dotrze do Niemiec” – wyjaśnia AFP.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

„To podróż ekonomiczna” – podkreśla Johnson. Według niego „ceny żądane przez handlarzy ludźmi wahają się od 3 000 do 15 000 dolarów, w zależności od oferowanego poziomu komfortu”.

Syryjczycy tacy jak Abdel stanowią główną grupę w Eisenhuttenstadt (15–20%). Następni są Afgańczycy (12-15%) i Kurdowie, głównie z Turcji (8%), Gruzini, Rosjanie, Pakistańczycy, ale także Afrykanie, np. Kameruńczycy i Kenijczycy.

W przypadku Johnsona w środę ogłoszono wzmocnienie kontroli mobilnych niemieckiej policji na granicach z Polską i Czechami.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

„Każde dodatkowe ograniczenie pomaga aresztować więcej przemytników. Jeden przemytnik mniej oznacza setki osób, które nie mogą nielegalnie przekroczyć granicy” – mówi.

Według Johnsona w 2021 roku Białoruś będzie nadal ułatwiać masową repatriację migrantów z Bliskiego Wschodu do Polski.

„Od 12 miesięcy mamy wiele wizyt z tego kraju” – zauważa. Wielu uchodźców twierdziło, że na Białorusi dostali „drabiny i duże przecinaki do prętów, żeby zrobić dziury w płotach uniemożliwiających im wjazd do Polski” – wyjaśnia.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Około 80% migrantów przybyło do obozu w towarzystwie niemieckiej policji, która odnalazła ich na granicy. Reszta przyszła naturalnie.

W tym ośrodku migranci mogą złożyć swój pierwszy wniosek o azyl, zanim zostaną zazwyczaj rozesłani do innych części kraju na 3 lub 4 miesiące.

Według Johnsona 50% imigrantów z Eisenhuttenstadt może uzyskać zielone światło na żądanie.

Dla Ali Ogaili, 24-letniego Irakijczyka, który przyznał się AFP jako gej, szanse są duże. Centrum posiada wydzielony budynek dla samotnych kobiet i członków społeczności LGBTQ+, który ma je chronić.

Wszystkich łączy ta sama idea: zostać w Niemczech. „Pracując tutaj, wychowując rodzinę, służąc krajowi i niemieckiemu społeczeństwu, inshallah!” Zastanawia się Abdel Hamid Azrak.

clp/ylf/ref/dbh/mar

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *