Niemcy przekazują Litwie system Patriot w celu ochrony szczytu NATO

Niemcy przekazują Litwie system Patriot w celu ochrony szczytu NATO

Celem jest zabezpieczenie szczytu NATO w Wilnie na Litwie w lipcu. Niemcy mają dwie dywizje Patriot na Słowacji i trzy w Polsce.

Mobilny system obrony przeciwrakietowej ziemia-powietrze Patriot. Zdjęcie Reutera

Niemcy przeniosą swój system na Litwę Obrona przeciwrakietowa Patriot, obecnie stacjonujących na Słowacji, poinformowało Ministerstwo Obrony tego kraju. Posiada dwie dywizje Patriot na Słowacji i trzy w Polsce.

„Dla obrony lądowo-powietrznej (na szczycie NATO) przeniesiemy nasze jednostki patriotyczne ze Słowacji i elementy wsparcia z Polski na Litwę” – poinformował resort obrony.

Rzecznik resortu odmówił podania szczegółów, jakie elementy misji zostaną rozmieszczone w Polsce.

Przygotowania do szczytu NATO

niemiecki kanclerz Olafa SchallsaW piątek spotkał się w Tallinie z przywódcami trzech państw bałtyckich -Estonia, Łotwa i Litwa-, W ramach przygotowań do niego Szczyt NATO skupiający 31 członków Sojuszu w Wilnie (Litwa).

Będzie to pierwsze wydarzenie, w którym Finlandia będzie uczestniczyć jako pełnoprawny członek, Czekam na Szwecję Węgry i Turcja, dwaj ostatni członkowie, którzy ubiegali się o członkostwo w ubiegłym roku po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wciąż oczekują na ratyfikację.

NATO Scholz przypomniał raz jeszcze zaznaczenie różnic dotyczących Rosji jako kraju, który rozpoczął „brutalną wojnę napastniczą” przeciwko Ukrainie.

Zdjęcie Olafa Scholesa ReutersPremier Litwy Ingrid Simonite, premier Estonii Kaja Kallas, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Łotwy Kriszjanis Karins podczas spotkania w Tallinie, Estonia, 26 maja. agencji Reutera

„Powinniśmy byli działać przed 2014 rokiem” – ubolewała Karins, odnosząc się do aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję w tym roku. „Ukraina ponosi teraz konsekwencje naszej spóźnionej reakcji” – powiedział premier Łotwy, który, podobnie jak reszta krajów bałtyckich i Polska, zażądał od swoich zachodnich partnerów większej siły przeciwko Moskwie.

Bardzo ważnym spotkaniem będzie lipcowy szczyt NATO w Wilnie (Litwa). Tam zapadną „zdecydowane i konkretne” decyzje – oświadczył prezydent Ukrainy w kwietniu po rozmowach Zełenskiego z jego francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem – w sprawie procesu akcesyjnego Ukrainy do koalicji. Zwrócił na to uwagę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który w kwietniu ubiegłego roku podkreślał, że priorytetem dla Rosji jest „niewygrywanie wojny”.

Znajdź więcej filmów

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *