Niemcy renegocjują kontrakt na kosztowną naprawę Leopardów w Polsce

Niemcy renegocjują kontrakt na kosztowną naprawę Leopardów w Polsce

Berlin, 12 lipca (EFE).- Niemieckie media poinformowały dziś, że Niemcy rozpatrują kontrakt na naprawę czołgów Leopard na terytorium Polski ze względu na zawyżoną cenę żądaną przez stronę polską.

Niemieckie ministerstwo obrony poinformowało, że ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta, a rozmowy ze stroną polską trwają – poinformował ekonomiczny dziennik „Handelsblatt”.

„Polska i Niemcy podtrzymują ideę naprawy czołgów Panther 2” i będą ją wspólnie koordynować – poinformował rzecznik.

Celem planowanego centrum naprawczego jest prowadzenie prac konserwacyjnych na Leopardach w celu zminimalizowania odległości do granicy z Ukrainą.

Już w kwietniu minister obrony Niemiec Boris Pistorius podpisał ze swoim polskim odpowiednikiem deklarację zamiaru budowy warsztatu.

Trzon ma być budowany wspólnie przez niemieckie firmy zbrojeniowe Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann (KMW) oraz polską PGZ.

Jednak według poinformowanych źródeł PGZ zażądała dziesięciokrotnie wyższych cen niż zwykle.

Dlatego według MON Cheetah-2A5 i Cheetah-2A6 będą naprawiane w Niemczech i prawdopodobnie na Litwie, a prace konserwacyjne mogą rozpocząć się już teraz, „gdy tylko Siły Zbrojne Ukrainy wskażą potrzebę ich naprawy”.

Tymczasem wciąż trwają negocjacje dotyczące naprawy Cheetah-2A4.

Według ekspertów połowa dostarczonych Ukrainie czołgów Panther została już uszkodzona, a na tle trwającej kontrofensywy Kijów musi pilnie przywrócić je do użytku.

Inną alternatywą byłaby naprawa zachodnich czołgów na samej Ukrainie, w ramach której Niemcy współpracowałyby z ukraińską państwową firmą zbrojeniową Ukroboronprom, która ma kilka baz na zachodzie kraju, które jak dotąd nie zostały zniszczone przez ataki. Rosjanie.

W marcu, po długich opóźnieniach, niemiecki rząd dostarczył Ukrainie 18 nowoczesnych czołgów podstawowych Leopard 2 typu A6, a inni partnerzy również zobowiązali się do dostarczenia czołgów.

Z drugiej strony toczy się również debata na temat dostarczonych przez Polskę Leopardów A4, ponieważ według gazety osiem z 14 dostarczonych samochodów zostało uszkodzonych na Ukrainie. EFE

egw/dżem/jl

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *