Nieoczekiwane sygnały radiowe z odległych gwiazd wskazują na ukryte planety

Planet Near Star

Korzystając z najpotężniejszej anteny radiowej na świecie, naukowcy odkryli gwiazdy, w których niespodziewanie wybuchają fale radiowe, co może wskazywać na istnienie ukrytych planet.

Dr Benjamin Pope z University of Queensland i jego koledzy z Holenderskiego Obserwatorium Narodowego ASTRON poszukiwali planet za pomocą najpotężniejszego na świecie Radioteleskopu Niskiej Częstotliwości (LOFAR) znajdującego się w Holandii.

„Wykryliśmy sygnały z 19 odległych czerwonych karłów, a najlepszym wyjaśnieniem dla czterech z nich jest obecność planet krążących wokół nich” – powiedział dr Pope.

„Od dawna wiemy, że planety naszego Układu Słonecznego emitują potężne fale radiowe, gdy ich pola magnetyczne oddziałują z wiatrem słonecznym, ale sygnały radiowe z planet poza naszym Układem Słonecznym nie zostały jeszcze odebrane.

„To odkrycie jest ważnym krokiem dla radioastronomii i może doprowadzić do odkrycia planet w całej galaktyce”.

Wcześniej astronomowie byli w stanie wykryć tylko najbliższe gwiazdy w stałej emisji radiowej, a wszystko inne na niebie radiowym było gazami międzygwiazdowymi lub egzotycznymi jak czarne dziury.

Teraz radioastronomowie są w stanie zobaczyć proste stare gwiazdy podczas swoich obserwacji, a dzięki tym informacjom możemy wyszukać dowolne planety otaczające te gwiazdy.

Zespół skupił się na czerwonych karłach, które są znacznie mniejsze od Słońca i znane z intensywnej aktywności magnetycznej napędzającej rozbłyski gwiazdowe i emisje radiowe.

Ale pojawiły się również starsze, nieaktywne magnetycznie gwiazdy, co stanowi wyzwanie dla konwencjonalnego zrozumienia.

Dr Joseph Callingham z Leiden University, Astron i główny autor odkrycia, powiedział, że zespół jest przekonany, że te sygnały pochodzą z komunikacji magnetycznej gwiazd i planet krążących po niewidzialnych orbitach, podobnej do interakcji między Jowisz Księżyc.

„Nasza Ziemia ma zorze, znane tutaj jako światła północne i południowe, które również emitują potężne fale radiowe – jest to spowodowane interakcją pola magnetycznego planety z wiatrem słonecznym” – powiedział.

„Ale w przypadku zorzy polarnej Jowisza są one znacznie silniejsze, ponieważ jego wulkaniczny księżyc Io wyrzuca materię w kosmos, wypełniając środowisko Jowisza cząstkami, które napędzają niezwykle silne zorze.

„Nasz model tej emisji radiowej z naszych gwiazd to rozszerzona wersja Jowisza i Io, z planetą zamkniętą w polu magnetycznym gwiazdy, zasilającą materię masowymi prądami, które podobnie działają jak jasne zorze polarne.

„To widok, który przykuł naszą uwagę z odległości lat świetlnych”.

Zespół badawczy chciał teraz potwierdzić istnienie proponowanych planet.

„Nie możemy być w 100 procentach pewni, że cztery gwiazdy, które naszym zdaniem mają planety, są w rzeczywistości gospodarzami planetarnymi, ale możemy powiedzieć, że interakcja między planetami a gwiazdą jest najlepszym wyjaśnieniem tego, co widzimy” – dr Pope powiedział.

„Następne obserwacje wykluczyły istnienie planet większych niż Ziemia, ale nie można powiedzieć, że mniejsza planeta by tego nie robiła”.

Odkrycia za pomocą LOFAR to dopiero początek, ale teleskop ma możliwość obserwowania jedynie stosunkowo bliskich gwiazd, oddalonych nawet o 165 lat świetlnych.

Z Teleskopem Radiowym Square Kilometer Array w Australii i RPA w końcu w budowie i miejmy nadzieję, że zacznie działać w 2029 roku, zespół spodziewa się, że będzie mógł zobaczyć setki powiązanych gwiazd na znacznie większych odległościach.

Ta praca pokazuje, że radioastronomia jest u progu zrewolucjonizowania naszego rozumienia planet poza Układem Słonecznym.

Bibliografia:

„Liczba karłów M zaobserwowanych przy niskich częstotliwościach radiowych” autorstwa J.R. Callinghama, H.K. Vedanthama, T.W. Shimwella, B.J.S. Pope, I.E. Davis, PN Best, M.J. Hardcastle, H.A. Röttgeringa, J. Sabatera, C. Tasse, Williamsa, W.L. , B. Zarka, FD Gasperin i A. Drapant, 11 października 2021 r., Dostępne tutaj. astronomia naturalna.
DOI: 10.1038 / s41550-021-01483-0

“Ten on-koza Widok gwiazd emitujących Lofar dla radia” Benjamin J.S. Pope, Joseph R. Callingham, Adina de Feinstein, Maximilian N. Gunther, Harish K. Vedantham, Megan Ansdale i Timothy W. Shimwell, 11 października 2021 r., Astrofizyczne listy z dziennika.
DOI: 10.3847 / 2041-8213 / ac230c

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *