Niesamowite wyniki i osiągnięcia pozostawione przez naukę w roku 2022 – Nauka – Życie

Niesamowite wyniki i osiągnięcia pozostawione przez naukę w roku 2022 – Nauka – Życie

W swojej misji poszerzania granic wiedzy nauka nie zawiodła w tym roku. Z najróżniejszych dziedzin zaprezentowano osiągnięcia i odkrycia, które z jednej strony otwierają przed ludzkością nowe możliwości – jak np. Fuzja nuklearna Osiągnięty przez amerykańskich naukowców, który zapowiada przyszły rozwój czystszego źródła energii.

Możesz być zainteresowany: Co robi Kolumbijczyk w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie? Odkryć

Inni pokazali nam nieznane aspekty rozległego wszechświata, w którym żyjemy – jak np kolczyknajodleglejsza gwiazda, jaką kiedykolwiek zaobserwowano, która została schwytana przez Kosmiczny teleskop Hubble– lub że pomogło zrekonstruować część naszej przeszłości – na przykład badania DNA, które ujawniły, w jaki sposób Wielka epidemia dżumy dymieniczej To, co zniszczyło Europę 700 lat temu, zmodyfikowało nasz genom i nasz układ odpornościowy.

Tymczasem w Kolumbii byliśmy również świadkami niezwykłych odkryć, takich jak drugi dinozaur, który został zarejestrowany na naszym terytorium, Perigasaurus La Paz, nowy gatunek żyjący w paśmie górskim Birija około 175 milionów lat temu, który naukowcy z Del Norte University i University of Michigan opisali na podstawie skamieniałych kręgów znalezionych w 1943 r.; Lub badania, które poszerzyły naszą wiedzę o naszej ogromnej różnorodności biologicznej, jak te przeprowadzone przez naukowców z Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Kew (Londyn), którzy odkryli, że ponad połowa roślin jadalnych zarejestrowanych na całym świecie rośnie w Kolumbii. naukowiec.

Bez wątpienia lista jest długa. Jest to jednak wybór niektórych osiągnięć naukowych, które wyłoniły się z różnych dziedzin wiedzy, a które zdołały zaskoczyć ludzkość w roku 2022.

odbija asteroidę

26 września dzbanek Transmisja na żywo, jak statek Misja Darta Po raz pierwszy został zaprojektowany w celu przetestowania strategii obrony Ziemi przed rzeczami, które mogą jej zagrozić dymorficznyasteroida o średnicy około 160 metrów (prawie dwukrotnie większa od Statuy Wolności) krążąca wokół większej, Didymos (780 metrów, w przybliżeniu wysokość Burdż Chalifa, najwyższego budynku na świecie). Analiza danych o uderzeniu pozwoliła agencji kosmicznej ustalić, że misja zakończyła się sukcesem, zmieniając jej trajektorię i skracając czas orbitowania o 32 minuty.

Zespół NASA zauważył, że Dimorphos tuż przed uderzeniem w asteroidę w teście przekierowania podwójnej asteroidy (DART).

największe bakterie

Według magazynu Science drugim najważniejszym dziełem badawczym roku było Discovery Wspaniały theomargaret, która jest wyjątkową bakterią, którą można zobaczyć gołym okiem i jest 5000 razy większa niż większość bakterii, tak jakby jedna osoba spotkała drugą na wysokości Mount Everestu, jak wyjaśniają autorzy badania, w którym opisane. Obecność tej bakterii, która ma rozmiar i kształt ludzkiej rzęsy i została odkryta w lasach namorzynowych francuskich Karaibów, stawia pod znakiem zapytania niektóre podstawowe zasady biologii i ewolucji organizmów.

Obserwacja za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego Theomargarita magnifica.

Kompletny ludzki genom

w kwietniu Sojusz T2T Telomere to Telomere, w skład której wchodzi ponad stu badaczy z całego świata, ogłosiło swoje dochodzenie Pierwsza kompletna sekwencja ludzkiego genomurozszyfrowując 8 procent, które były w toku przez 21 lat, kiedy ujawniono pierwsze odwzorowanie czegoś, co można uznać za naszą instrukcję obsługi.

Dla ekspertów jest to nasza płynna nowa mapa DNA Ujawnia ukryte obszary ważne dla zrozumienia chorób genetycznych, reprodukcji, zmienności człowieka, a nawet ewolucji naszego gatunku.

Rozdarty do księżyca

The Statek Orionanaśladowca Misja Artemidy I NASA powrócił na Ziemię na początku grudnia, po 25 dniach podróży na orbitę księżycową. Wraz z lądowaniem na Oceanie Spokojnym, w pobliżu wyspy Guadalupe u wybrzeży Baja California, misja – która pobiła rekord najdalszego statku kosmicznego przeznaczonego do przewozu ludzi – potwierdziła swój sukces, torując drogę do załogowego lotu testowego, który miał się odbyć w 2024 r. z misją Artemis II i eksploracją Przyszła misja księżycowa, która w 2025 r. sprowadzi pierwszą kobietę i pierwszą kolorową osobę na naturalnego satelitę w ramach programu Artemis.

Ostatnia faza misji zakończyła się w pobliżu wyspy Guadalupe, około 200 mil od Baja California.

Przeczytaj także: Debiut Jamesa Webba, naukowy przełom roku, według magazynu Science

Zdjęcie Jamesa Webba

obrazek:

NASA, ESA, CSA, STScI

Początek działalności naukowej stowarzyszenia Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba Nauka nazwała to najważniejszym postępem roku, a magazyn Time wybrał pierwsze kolorowe zdjęcie tego potężnego obserwatorium jako jedno z tych, które wyznaczyły datę 2022 r. Po 12 miesiącach w kosmosie (sześć opublikowanych i uruchomionych) Webb nie po prostu zostaw pocztówki przedstawiające mgławice i planety w niespotykanej dotąd ostrości, ale także udostępnij bezcenne dane naukowcom, aby dowiedzieć się więcej o tajemnicach ukrytych we wszechświecie.

Plac Alejandry Lopez
Pisanie nauki
@pracownik

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *