Niesamowity skarb dinozaurów we Włoszech zmienia historię, geografię i ewolucję

Niesamowity skarb dinozaurów we Włoszech zmienia historię, geografię i ewolucję

Dorosły osobnik i dwa młode osobniki Tyrannosaurus Tethyshadros insularis wykazują różne fenotypy wykazywane przez niedojrzałe i dojrzałe osobniki w paleośrodowisku Villaggio del Pescatore, pierwszym regionie Włoch, w którym zachowało się kilka osobników tego samego gatunku. Źródło: David Bonadonna

Zakopany dinozaur we Włoszech zapisuje na nowo historię, geografię i ewolucję starożytnego regionu Morza Śródziemnego.

Włochy nie są dokładnie znane z dinozaurów. W porównaniu z doskonałym dziedzictwem artystycznym i archeologicznym skamieliny dinozaurów są bardzo rzadkie. Nic dziwnego, że odkrycie pierwszych izolowanych szczątków tych zwierząt na początku lat 90. wywołało wiele emocji, ale wkrótce potem uznano je za wyjątek od ogólnej reguły. Za panowania dinozaurów, między 230 a 66 milionami lat temu, trudno było zmapować starożytne Morze Śródziemne, które powstało z niezliczonych małych wysp oddalonych od wszystkich głównych lądów – Europy, Afryki, Azji – nienadających się do zachowania Na dużych zwierzętach takich jak dinozaury. A przynajmniej tak sądziliśmy.

Teraz nowe badanie zostało opublikowane w: Raporty naukowe Koordynowane przez naukowców z Uniwersytetu Bolońskiego, odkrywają pierwsze skamieniałe stanowisko z licznymi i wyjątkowo kompletnymi szkieletami dinozaurów z Włoch: Villaggio del Pescatore, położone w gminie Duino-Aurisina, niedaleko Triestu, w północno-wschodnich Włoszech.

Szkielet bruno

W nowych badaniach opisano szkielet Bruno, dorosłego osobnika dinozaura Tethyshadros insularis. Źródło obrazu: P. Ferrieri (dzięki uprzejmości Urzędu Nadzoru Archeologii, Sztuk Pięknych i Krajobrazu Friuli Venezia Giulia)

Te piękne szkielety należą do gatunku Tethyshadros insularis Jest to największy i najbardziej kompletny dinozaur, jaki kiedykolwiek znaleziono w tym kraju. Zespół opisuje szkielety jednych z najpiękniejszych i najpiękniejszych dinozaurów z tego miejsca (w szczególności nową osobę o imieniu „Bruno”) i zwraca uwagę na obecność siedmiu (prawdopodobnie jedenastu) osobników w Villaggio del Pescatore.

Antonio Szkielet i Bruno

Rekonstrukcja szkieletu pojedynczego Tethyshadros insularis, z niedojrzałym okazem o pseudonimie „Antonio” (powyżej) i nowo opisanym dojrzałym szkieletem „Bruno” poniżej. Źródło: Uniwersytet Boloński

Dinozaury nie są jedynymi skamieniałościami z tego miejsca: ryby, krokodyle, latające gady, a nawet małe skorupiaki dają żywy obraz starożytnego ekosystemu, który nie ma sobie równych na świecie. Unikalne skamieniałości zebrane z Villaggio del Pescatore w Trieście można podziwiać w Museo Civico di Storia Naturale, przekazanym do depozytu przez włoskie Ministerstwo Kultury.

Wykopaliska w Villaggio del Pescatore

Stanowisko skamieniałości w Villaggio del Pescatore, gdzie ludzie z ZOIC pracują nad wydobyciem skamieniałości tego niesamowitego dinozaura. Źródło: ZOIC srl

W badaniu dokonano również przeglądu i przeredagowania kilku hipotez ewolucyjnych w celu wyjaśnienia starożytnego kontekstu śródziemnomorskiego. Początkowo geolodzy interpretowali obszar znany dziś jako Villaggio del Pescatore jako część wyspy pośrodku „protośródziemnomorskiego” oceanu zwanego Tethys. Popierał tę błędną interpretację, że stosunkowo mały szkielet, pierwszy znaleziony na miejscu szkielet dinozaura (nazywany „Antonio”), był w rzeczywistości gatunkiem „karłowatym”, przykładem tak zwanej „bazy wyspowej” (ewolucyjna miniaturyzacja zwierząt). ) na dużą skalę w odizolowanym środowisku ze względu na niedobór zasobów).

Antonio Pons pod mikroskopem

Kości „Antonio” pod mikroskopem ukazujące osteocyty (zakreślone czarne kropki): Skamieniałą tkankę kostną przeanalizowano, aby określić względny wiek szkieletów dinozaurów w momencie ich śmierci. Źródło: Uniwersytet Boloński

W tym nowym badaniu zespół badawczy dokumentuje, że „Antonio” jest osobnikiem niedojrzałym, podczas gdy „Bruno”, który jest większy, reprezentuje starszą osobę – i ta osoba mogła jeszcze rosnąć w chwili śmierci.

Bruno Scull

Czaszka „Bruno”, nowo opisanego szkieletu dinozaura Tethyshadros insularis. Źródło obrazu: A. Giamborino (dzięki uprzejmości Rady Nadzorczej Archeologii, Sztuk Pięknych i Krajobrazu Friuli Venezia Giulia)

Nowe dane geologiczne zebrane przez zespół podawały również wiek stanowiska i jego skamieniałości: prawie 80 milionów lat temu, in kredowy interwał. To około 10 milionów lat starsze niż wcześniej sądzono: bardzo długo, nawet w przypadku dinozaurów. W tym czasie to, co jest obecnie północno-wschodnimi Włochami, było lądem zwróconym w stronę ogromnego oceanu, ale połączonym z zachodnią Europą i Azją. Oznacza to, że nie tylko małe wyspy wyznaczały starożytne Morze Śródziemne, ale wiele tras migracji dużych zwierząt lądowych, takich jak dinozaury, mogło być możliwe dzięki mostom lądowym tego, co nazywamy dzisiejszymi Włochami.

uproszczone drzewo ewolucyjne

Uproszczone drzewo ewolucyjne pokazujące, gdzie Tethyshadros może zmieścić się wśród swoich Hadrosauriformalnych krewnych, tak zwanych dinozaurów kaczodziobych. Źródło: Uniwersytet Boloński

Te nowe badania podkreślają nie tylko pierwszy krok pod względem wyjątkowych odkryć, ale, co ważniejsze, kluczową rolę włoskich skamieniałości dinozaurów w ocenie ważnych hipotez naukowych dotyczących tych starożytnych zwierząt. Ponieważ miejsce to jest już chronione przed włoskimi instytucjami, nowe działania badawcze i edukacyjne mogą stanowić okazję do umieszczenia dziedzictwa geologicznego i kopalnego na liście „must see” podczas wizyty w „Belpaese”.

Odniesienie: „Włoski dinozaur Lagerstätte ujawnia rytm i metodę ewolucji wielkości ciała hadrosiform” 2 grudnia 2021 r., Raporty naukowe.

Naukowcy zaangażowani w badania to: Alfio Alessandro Chiarenza (Uniwersytet Vigo), Matteo Fabbri (Pole Muzeum Historii Naturalnej w Chicago), Lorenzo Consorti (Uniwersytet w Trieście i Służby Geologiczne Włoch – ISPRA), Juan Cantalapiedra (Universidad de Alcalá )), David Evans (Królewskie Muzeum Ontario i Uniwersytet Toronto), Federico Fante i Marco Moscioni (Uniwersytet Boloński).

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.