Nieszczelny problem z toaletą SpaceX zmusi astronautów do używania zapasowej „bielizny”

Nieszczelny problem z toaletą SpaceX zmusi astronautów do używania zapasowej „bielizny”

Zamiast tego załoga będzie musiała polegać na „bieliźnie”, powiedział dziennikarzom Steve Stitch, kierownik programu komercyjnego załogi NASA.

SpaceX po raz pierwszy odkrył problem z toaletą swojego statku kosmicznego w zeszłym miesiącu podczas badania innej kapsuły Crew Dragon. Firma odkryła, że ​​rurka używana do odprowadzania moczu do zbiornika magazynowego została rozwiązana, powodując niechlujny wyciek ukryty pod dnem kapsuły. To historia, która w tym momencie wpłynęła na trzy statki kosmiczne obsługiwane przez firmę.

NASA nie powiedziała, jak długo Czterech astronautów – Shane Kimbrough z NASA, Megan MacArthur, francuski astronauta Thomas Pesquet z Europejskiej Agencji Kosmicznej i Akihiko Hoshied z Japonii – będą musieli znaleźć się na pokładzie kapsuły Crew Dragon z niedziałającą toaletą. Do tej pory tylko dwa statki kosmiczne Crew Dragon wróciły z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z ludźmi na pokładzie, pierwszy lot trwał 19 godzin, a drugi tylko 6 godzin.

Czas będzie zależał od kilku czynników, w tym od tego, jak dynamika orbity i pogoda wpływają na lot powrotny, dodał Stitch, ale „pracujemy nad tym, aby zawsze skrócić ten czas od oddokowania do lądowania i to właśnie zamierzamy zrobić ten lot.” .

Problem z toaletą Crew Dragona był pierwszy Określona podczas misji SpaceX’s Inspiration4 We wrześniu zabrał cztery osoby na swój pierwszy rejs na orbitę, gdzie spędzili trzy dni.

Jared Isakman, dowódca i fundator misji Inspiration4, jak ją nazywano, powiedział CNN Business w zeszłym miesiącu, że podczas misji włączył się alarm, ostrzegając załogę o problemie z wentylatorem toalety. Powiedział, że on i jego współpasażerowie pracowali z konsolami SpaceX na ziemi, aby rozwiązywać problemy.

Problem nie przysporzył załodze Inspiration4 żadnych poważnych problemów, nie było też przypadków kapania płynów ustrojowych do kapsuły. Ale po tym, jak załoga Inspiration4 wróciła na Ziemię, SpaceX zdemontowało swój statek kosmiczny, aby dokładniej zbadać potencjalny błąd.

Istnieje zbiornik magazynowy, w którym przechowywany jest mocz [and] Jest rura, która została odłączona lub została odłączona od połączenia, powiedział William Gerstenmaier, były zastępca administratora w NASA, który obecnie służy jako główny organ kontroli misji SpaceX. system.”

Sytuacja pokazuje, jak statek kosmiczny, który wykonał wszystkie niezbędne loty testowe, sprawdził i zatwierdził, a nawet wykonał pełne misje, może nadal stanowić ryzyko projektowe.

Śmigła są używane w toaletach statków kosmicznych do wytwarzania ssania i kontrolowania przepływu moczu, ponieważ w środowisku mikrograwitacji kosmicznej odpady mogą – a nawet przemieszczać się – w każdym możliwym kierunku.

W tym konkretnym przypadku załoga Inspiration4 nie zauważyła żadnych odchodów unoszących się wokół kabiny, ponieważ wyciek nadal spływał do zamkniętych obszarów pod ziemią, powiedział Gerstenmaier.

SpaceX pracuje nad wyczyszczeniem i naprawieniem problemu ze statkiem kosmicznym Inspiration4, zwanym Resilience. Całkowicie nowa kapsuła Crew Dragon, nazwana Endurance, która ma zabrać czterech kolejnych astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną w środę, zostanie zbudowana podczas naprawy.

W związku z lotem turystycznym SpaceX włączył się alarm.  Problem był w toalecie

Ale grupa czterech astronautów już na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyruszyła tam w kwietniu, zanim wykryto problemy z toaletą. Ich kapsuła, Crew Dragon Endeavour, pozostała przymocowana do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, służąc jako potencjalna łódź ratunkowa i gotowa do zabrania ich do domu. A kiedy astronauci niedawno skontrolowali kapsułę, odkryli, że ona również miała nieszczelną toaletę i były ślady wycieku moczu na ściany. Ale ponieważ wciąż są w kosmosie, nie mają możliwości natychmiastowego rozwiązania problemu.

Stacja kosmiczna ma własne łazienki, więc nie powinno to stanowić problemu, dopóki astronauci wciąż znajdują się na pokładzie orbitującego laboratorium. Ale kiedy wrócą na pokład kapsuły i rozpoczną podróż powrotną – co według NASA może nastąpić już w ten weekend – będą musieli polegać na opcji prowizorycznej bielizny.

Statek kosmiczny powinien być stosunkowo bezpieczny do latania, jeśli nie mniej wygodny niż wcześniej.

SpaceX przeprowadziło serię testów naziemnych, aby potwierdzić Aluminiowa rama Crew Dragon może wytrzymać wyciek moczu, a materiał nie stał się poważnie korozyjny.

Zasadniczo naukowcy SpaceX namoczyli kilka kawałków metalu w moczu zmieszanym z oksonem – tą samą substancją, która służy do usuwania amoniaku z moczu na pokładzie Crew Dragon – aby zobaczyć, jak reaguje z aluminium. Gerstenmaier powiedział, że umieścili go w komorze, aby naśladować pustkę przestrzeni, i odkryli ograniczoną erozję.

„Sprawdzimy wszystko jeszcze raz, sprawdzimy rzeczy trzy razy i mamy jeszcze kilka próbek, wyciągniemy je z pomieszczeń i sprawdzimy” – powiedział w zeszłym tygodniu. „Ale będziemy gotowi do drogi i upewnimy się, że załoga może bezpiecznie wrócić”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *