Niewykluczone, że AMD wprowadzi Zen 5 w czerwcu, choć jego premiera nastąpi pod koniec roku

AMD potwierdziło, że Lisa Su będzie odpowiedzialna za przewodniczenie przemówieniu otwierającemu targi Computex 2024. Wywołało to wiele spekulacji i już krążą pogłoski, że mogłaby skorzystać z okazji i przedstawić Zen 5, kolejną architekturę, z której będą korzystać ponownie swoje procesory.

Ceremonia otwarcia odbędzie się 3 czerwca – datę, którą powinniśmy celebrować w naszym kalendarzu. AMD może wydać proste ogłoszenie na temat Zen 5, ale może tego też nie zrobić. Nic nie jest pewne, dlatego najlepiej unikać tworzenia oczekiwań, które mogą się później nie spełnić.

Najnowsze informacje i plotki wciąż wskazują, że AMD wypuści Zen 5 pod koniec tego roku i że ta nowa architektura poprawi IPC o 10% do 15% oraz że będzie mogła łączyć rdzenie Zen 5 z rdzeniami Zen 5c. Aby zwiększyć maksymalną liczbę rdzeni. Wątpliwości budzi także nazewnictwo, jakie zastosuje AMD, gdyż mogłoby ono nazywać się Ryzen 8000 lub Ryzen 9000.

Kiedy AMD wypuściło Zen 4, przeskoczyło na Ryzen 7000, ponieważ już nazwało swoje APU zbudowane na Zen 3+ jako Ryzen 6000. Być może w przypadku nowej generacji firma zrobi to samo, aby uniknąć nieporozumień i lepiej rozróżnić te nowe procesory i APU korzystające z architektury Indeed, Zen 4. Bardziej logiczne byłoby, gdyby wszystkie procesory Zen 5 występowały pod nazwą Ryzen 9000.

Procesory Zen 5 będą kompatybilne z istniejącymi płytami głównymi opartymi na gnieździe AM5, jednak aby aktywować tę obsługę, konieczna będzie aktualizacja ich do konkretnego BIOS-u, tak jak miało to miejsce w gnieździe AM4 z nowszymi generacjami procesorów Ryzen. Oczekuje się, że na rynek trafią także nowe płyty główne AM5 z chipsetem 700.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *