„Nigdy wcześniej nie widziałem czegoś takiego”: skrupulatnie zachowane skamieliny ryb jurajskich znalezione na farmie w Wielkiej Brytanii

A fossilized Pachycormus, an extinct genus of ray-finned fish.

Farma w Anglii była nieprawdopodobnym źródłem nagrody jurajskiej: skarbnicy skamieniałości sprzed 183 milionów lat. Na obrzeżach Gloucestershire w Cotswolds, pod ziemią, która jest obecnie deptana pod bydlęcymi kopytami, naukowcy odkryli niedawno skamieniałe szczątki gigantycznych ryb i gadów morskich zwanych ichtiozaurami, kałamarnicami, owadami i innymi starożytnymi zwierzętami, pochodzące z początków jury okres (201,3 mln do 145 mln lat temu).

Wśród ponad 180 skamieniałości zarejestrowanych podczas wykopalisk jednym godnym uwagi okazem była zachowana trójwymiarowa głowa ryby należąca do Pachycormus, wymarły rodzaj ryb promieniopłetwych. Skamielina, którą naukowcy odkryli, osadzoną w sęku stwardniałego wapienia poza gliną, była bardzo dobrze zachowana i zawierała tkankę miękką, w tym łuski i oko. Trójwymiarowy charakter pozycji głowy i ciała okazu był taki, że naukowcy nie mogli go porównać z żadnym innym wcześniejszym odkryciem.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *