Novak Djokovic kwalifikuje się do półfinału Mistrzostw Rzymu Inne sporty | Sporty

Novak Djokovic kwalifikuje się do półfinału Mistrzostw Rzymu  Inne sporty |  Sporty

Novak Djokovic, główny faworyt Masters 1000 w Rzymie po wyeliminowaniu obecnego mistrza Rafy Nadala w czwartek, zakwalifikował się do półfinału w piątek, wygrywając pojedynek na wysokim poziomie z Kanadyjczykiem Felixem Auger-Aliassime (9. miejsce na świecie) 7 -5, 7-6 ( 7/1).

To trudne zwycięstwo zapewniło Serbom w poniedziałek pierwsze miejsce w światowej hierarchii, które w przypadku porażki przed półfinałami przeszedłby w ręce Rosjanina Daniiła Miedwiediewa.

Serb, który był już pięciokrotnym zwycięzcą na korcie ceglanym w Eternal City, zmierzy się w półfinale z Norwegiem Casperem Ruud (10.), podobnie jak jego ostatni tytuł na Foro Italico w 2020 roku.

W swoim pierwszym pojedynku z Nolem znakomity Auger-Aliassime zrobił wszystko, co w jego mocy, aby pokonać Serba, polegając przede wszystkim na jego niszczycielskim serwisie i imponującym szeregu strzałów.

21-letni Kanadyjczyk, zwycięzca swojego pierwszego turnieju ATP w lutym (w Rotterdamie), zmusił Serba do zerwania remisu w drugim secie.

Ale Noel był z zimną krwią i wygrał mecz w dwie godziny i 10 minut, co było jego 999. zwycięstwem na torze. W przypadku kolejnej wygranej w sobotę, wejdzie do selekcji graczy z 1000 lub więcej zwycięstw (wraz z Jimmym Connorsem, Rogerem Federerem, Ivanem Lendlem i Rafaelem Nadalem).

Wcześniej Niemiec Alexander Zverev, zajmujący 3 miejsce na świecie, dotarł do półfinału mistrzostw Rzymu, pokonując Chilijczyka Christiana Garina (45) 7:5, 6:2 i zmierzy się z Grekiem Stefanosem Tsitsipasem, który pokonał 7. – 6 (7/5 ), 6-2 do włoskiego Janka Senera.

Po dziesięciu wyrównanych meczach Zverev złamał Garina, awansując 6-5 i zamykając pierwszy set po podaniu. W drugim secie Niemiec przełamał serwis Chile w pierwszej połowie, aby poprowadzić nowe zwycięstwo.

Zverev, który w ubiegłą niedzielę zakwalifikował się do finału w Madrycie, zmierzy się w półfinale z Grekiem Stefanosem Tsitsipasem (piąty), który ucierpiał po wygraniu pierwszego seta w tie breaku z Włochem Yannickiem Senerem (13. miejsce), medycznie po wysiłku. czas odpoczynku.

W drugiej rundzie, z mniejszymi trudnościami, Grekowi udało się zamknąć przepustkę do półfinału drugim punktem meczowym, po około dziesięciominutowej przerwie spowodowanej awarią medyczną na trybunach.

To już trzeci raz, kiedy Zverev i Tsitsipas spotkają się w półfinale tego sezonu: Grek zwyciężył w kwietniu podczas Monte Carlo w prostych setach (6-4, 6-2), do których przeszedłby robić. Wygrywa.

Tydzień temu w Madrycie Niemiec wygrał w trzech setach (6-3, 3-6, 6-2), choć finał przegrał z Hiszpanem Carlosem Alcarazem.

W remisie kobiet Polka Iga Świątek, zajmująca 1. miejsce na świecie i aktualna mistrzyni Rzymu, jest nadal nie do pokonania i pokonała Kanadyjkę Biancę Andreescu (90) 7:6 (7:2), 6:0.

Swatic, który nie brał udziału w turnieju w Madrycie, aby odpocząć od prawej ręki, w 26 meczach był niepokonany i jest jeden mecz przed swoim piątym finałem w pięciu rozegranych w tym sezonie turniejach.

Aby to osiągnąć, musi pokonać w półfinale Białorusinkę Alinę Sabalenka (8. miejsce), której w ćwierćfinale 4-6, 6-3, 6-2 udało się pokonać Amerykankę Amandę Anisimovą (32 lata).

Świątek i Sabalenka faktycznie spotkali się w finale w Stuttgarcie pod koniec kwietnia, gdzie Polak wygrał w setach prostych 6-2, 6-2.

W drugim półfinale zagrają Anas Jaber z Tunezji i Daria Kasatkina z Rosji. (Dr)