BIALISTAK, Polska (AP) – Po dziesięciu latach wojny w Syrii Bosra al-Mollem i dwie siostry zdecydowały się wyjechać. Jego brat pojechał do Belgii i zaoszczędził wystarczająco dużo pieniędzy na podróż, a w mediach społecznościowych dużo mówiło się o nowej trasie dla imigrantów zainteresowanych przeprawą przez Białoruś do Europy.
Jednak podróż była przerażająca i prawie straciła życie. Al-Mollam była uwięziona przez 20 dni na granicy białorusko-polskiej, podczas których strażnicy z obu krajów wysyłali ją tam iz powrotem przez bagno pełne komarów. W nocy było mu zimno, głodny i spragniony. Do czasu, gdy polscy strażnicy zabrali ją do szpitala po tym, jak zemdlała z wycieńczenia i odwodnienia.
„Nie spodziewałam się, że nam się to przydarzy. Powiedziano nam, że łatwo będzie wyjechać do Europy, rozpocząć nowe życie i uciec przed wojną” – powiedziała 48-letnia kobieta w ośrodku dla uchodźców we wschodniej Polsce. „Nigdy nie wyobrażałem sobie, że skończy się to kolejną wojną na granicy”.
Al-Mollem był jedną z tysięcy osób, które w ostatnich tygodniach przeszły przez Białoruś i zostały ewakuowane przez białoruską policję. Unia Europejska potępiła działania Białorusinów.
Al-Mollam, pochodzący z Holmes, został przeniesiony do Damaszku przez wojnę. Powiedział, że doprowadziło to białoruskich urzędników do przekonania, że podróż do UE będzie łatwiejsza, a później wykorzystał ją jako „broń” w wojnie politycznej z Polską. Polscy strażnicy byli również bardzo surowi, odmawiając jej wody i zastraszając psy oraz ją i innych imigrantów, którzy próbowali wrócić na Białoruś.
Przez wiele lat ocaleni z wojny na Bliskim Wschodzie iw Afryce odbywali niebezpieczne podróże, próbując dotrzeć do Europy Zachodniej na Morzu Śródziemnym i Egejskim. Jednak po przybyciu ponad miliona osób w 2015 r. kraje UE ustawiły mury i druty kolczaste, zainstalowały sprzęt do nadzoru, w tym drony, oraz podpisały umowy z Turcją i Libią, aby zapobiec napływowi migrantów.
Po tym, jak Unia Europejska nałożyła sankcje na dyktatorski rząd prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, mniej chronioną podróż przez lasy i bagna Europy Wschodniej wypełniły silne represje za nadużycia i walki.
Nagle ludzie z Iraku, Syrii i innych krajów przylecieli do stolicy Białorusi Mińska na wizach turystycznych, a następnie udali się samochodem, najwyraźniej z pomocą przemytników, do granicy.
Trzy kraje graniczące z Białorusią – Polska, Litwa i Łotwa – oskarżają Łukaszenkę o próby destabilizacji.
Jeśli to naprawdę jest cel, to działa. Polska odrzuciła tysiące imigrantów i odmówiła ubiegania się o azyl, łamiąc międzynarodowe konwencje praw człowieka. Jego zachowanie zostało skrytykowane przez organizacje praw człowieka w kraju i poza nim.
Rzecznik polskich sił specjalnych Stanislav Zarin powiedział Associated Press, że polskie siły zawsze pomagają migrantom w przypadku zagrożenia ich życia. Polska musi bronić swojej granicy w obliczu białoruskich manewrów politycznych, z rządem wspieranym przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.
„Polska uważa, że tylko ścisła kontrola naszej granicy z Białorusią może zatrzymać tę sztucznie stworzoną przez Łukaszenkę przy wsparciu Putina trasę migracji” – powiedział Zarin. „Została sztucznie stworzona” – podkreślił – „pomścić całą UE”.
Sześciu imigrantów zginęło na granicy, a małe dzieci, które wróciły na Białoruś w tym tygodniu, szkalują organizacje praw człowieka, twierdząc, że Polska musi przestrzegać zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego i umożliwić imigrantom ubieganie się o azyl. Opuścić kraj.
„To oczywiste manewry polityczne Łukaszenki przeciwko Polsce i Unii Europejskiej” – powiedziała Mariana Vardeka z organizacji praw człowieka Fundatza Okaleni. „Ale to nie usprawiedliwia działań polskiego rządu”.
Arcybiskup Wojciech Bolak, zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce, zaoferował swoje wsparcie lekarzom starającym się pomóc imigrantom. „Nie możemy pozwolić, aby nasi bracia cierpieli i umierali w naszych granicach” – powiedział.
Łukaszenka odmawia wysyłania imigrantów do Polski.
Po podróży z Syrii do Libanu al-Mollam, który był nauczycielem angielskiego w Syrii, poleciał do Mińska, skąd wraz z siostrami i szwagrem udał się na granicę taksówką. Żołnierze białoruscy zabrali ich przez granicę do miejsca, z którego mogli udać się do Polski.
Płaczący al-Mollam powiedział Białorusinom, że bardzo łatwo jest im wjechać do Polski, przejść przez bagna i iść w góry, a będziecie w Polsce.
„Kiedy próbowaliśmy iść w góry” polscy żołnierze kazali nam wracać. Rodziny, kobiety, mężczyźni, dzieci. Chłopcy płakali.
„Poprosiłem polskich pograniczników o wodę. Umierałem z pragnienia. Ale kazali mi wrócić na Białoruś. Nie są za nas odpowiedzialni”.
Zdarzyło się to wiele razy. Siły białoruskie przyjmowały ich, czasem dając im tylko chleb, a następnej nocy odsyłały do Polski.
Przez cały czas trwania Odysei al-Mollam nagrywał filmy na swoim telefonie i umieszczał je na Facebooku. Te filmy i jego historia pokazują kryzys, który przeżywa za granicą.
Wszystko to dzieje się niemal bez świadków, gdyż Polska, Litwa i Łotwa ogłosiły stan wyjątkowy, który uniemożliwia obecność organizacji praw człowieka i dziennikarzy na granicy.
Działania antyimigracyjne są popularne w Polsce, w której rządzi Partia Konserwatywna, która wygrała wybory w 2015 r. z silną bazą przeciwko imigrantom. Kiedy pojawił się ten nowy kryzys, jego popularność wzrosła.
W końcu krążą doniesienia, że niektórzy imigranci dotarli do nieodkrytej UE i udali się na zachód, często do Niemiec, gdzie mają krewnych.
Al-Molem mówi, że ona i jej rodzina chcą opuścić centrum zamieszkania i dołączyć do swojego brata w Belgii, korzystając z otwartych granic w UE. Celem jest ubieganie się o azyl w Belgii.
Jej jedynym życzeniem jest, aby jej rodzina „czuła się bezpiecznie”, by po latach stresów ponownie się zjednoczyła.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”