Nowe badania naukowe nad ciemną stroną księżyca

Commercial Lunar Lander

Komercyjne pojazdy lądowe przeniosą ładunek naukowy i technologiczny NASA na powierzchnię Księżyca, torując drogę astronautom NASA do lądowania na Księżycu do 2024 r. Źródło: NASA

Ponieważ NASA kontynuuje plany dotyczące wielu komercyjnych dostaw na powierzchnię Księżyca rocznie, agencja wybrała trzy nowe grupy badawcze zajmujące się badaniami naukowymi, aby lepiej zrozumieć najbliższego sąsiada Ziemi. Dwa skrzydła z ładunkiem wylądują po drugiej stronie Księżyca, po raz pierwszy dla NASA. Wszystkie trzy śledztwa otrzymają loty na powierzchnię Księżyca w ramach inicjatywy NASA Commercial Lunar Payload Services lub inicjatywy CLPS, która jest częścią podejścia agencji Artemis.

Ładunki stanowią pierwszy wybór zaproszenia agencji do składania propozycji dotyczących Ładunków i Badań Badawczych na Księżycu (PRISM).

„Wybory te wzbogacają nasz solidny zestaw naukowych ładunków i badań, które zostaną dostarczone na Księżyc za pośrednictwem CLPS” – powiedział Joel Kearns, zastępca administratora ds. eksploracji w NASA Science Mission Directorate. „Z każdym nowym wyborem PRISM będziemy wykorzystywać nasze możliwości, aby umożliwić większą i lepszą naukę oraz zademonstrować technologię, która pomoże utorować drogę astronautom do powrotu na Księżyc przez Artemis”.

Księżyc NASA

źródło: NASA

Lunar Vertex, jeden z trzech wyborów, to połączony przezroczysty lądownik i łazik, który ma zostać dostarczony Reinerowi Gamma – jednej z najbardziej charakterystycznych i tajemniczych naturalnych cech na Księżycu, znanej jako wir księżycowy. Naukowcy nie do końca rozumieją, czym są księżycowe wiry ani jak się tworzą, ale wiedzą, że są one ściśle związane z anomaliami związanymi z polem magnetycznym Księżyca. Sonda kosmiczna Lunar Vertex dokona szczegółowych pomiarów powierzchni pola magnetycznego księżyca za pomocą pokładowego magnetometru. Zebrane przez sondę dane dotyczące pola magnetycznego powierzchni Księżyca wzbogacą dane zebrane przez statki kosmiczne na orbicie wokół Księżyca i pomogą naukowcom lepiej zrozumieć, w jaki sposób te tajemnicze księżycowe wiry tworzą się i ewoluują, a także dostarczą dalszych informacji na temat wnętrza i jądra Księżyca. Oddziałem kieruje dr David Bloit z Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

NASA wybrała również dwa oddzielne skrzydła ładunku do dostarczenia w tandemie do basenu Schrödinger, dużego krateru uderzeniowego po drugiej stronie księżyca, w pobliżu południowego bieguna księżyca. Farside Seismic Suite (FSS), jeden z dwóch ładunków, które zostaną dostarczone do basenu Schrödingera, będzie wyposażony w dwa sejsmometry: sejsmometr szerokopasmowy i czujnik krótkookresowy. NASA zmierzyła aktywność sejsmiczną po bliższej stronie Księżyca w ramach programu Apollo, ale FSS zwróci pierwsze dane sejsmiczne agencji z odległej strony Księżyca – potencjalnego przyszłego celu podróży astronautów Artemis. Te nowe dane mogą pomóc naukowcom w lepszym zrozumieniu aktywności tektonicznej po drugiej stronie księżyca, ujawnieniu, w jaki sposób małe meteoryty wpłynęły na drugą stronę księżyca, i zapewnić nowe ograniczenia w wewnętrznej strukturze księżyca. . Usługa FSS będzie nadal pobierać dane na powierzchni Księżyca przez kilka miesięcy poza okresem życia sondy. Aby przetrwać dwutygodniowe noce księżycowe, pakiet FSS będzie samowystarczalny w zakresie niezależnego zasilania, komunikacji i kontroli termicznej. Dr Mark Banning z NASA Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii kieruje tą grupą ładunku.

60 lat od założenia NASA, święta, na którym spotykają się sztuka i nauka

Lunar Reconnaissance Orbiter uchwycił to zdjęcie Basenu Schrödingera, dużego krateru w pobliżu bieguna południowego po drugiej stronie Księżyca. Źródło: NASA/LRO/Ernie Wright

Lunar Internal Temperature and Materials Collection (LITMS), inny ładunek związany z Basenem Schrödingera, to zestaw dwóch narzędzi: Lunar Magnetotelluric Soner i Lunar Magnetotelluric Soner. Ten zestaw ładunku zbada przepływ ciepła i przewodność elektryczną wnętrza Księżyca w basenie Schrödingera, dając dogłębny wgląd w wewnętrzny przepływ mechaniczny i ciepło Księżyca. Dane LITMS uzupełnią również dane sejsmiczne pozyskane przez FSS, aby zapewnić pełniejszy obraz bliskiej i głębokiej powierzchni odległej strony Księżyca. Dr Robert Grimm z Southwest Research Institute kieruje tą grupą ładunku.

Chociaż te ustalenia są ostateczne, negocjacje dotyczące każdej kwoty nagrody są kontynuowane.

„Badania te pokazują moc CLPS w dostarczaniu wielkich danych naukowych w małych pakietach, zapewniając dostęp do powierzchni Księżyca w celu osiągnięcia priorytetowych celów naukowych dla Księżyca” – powiedziała Laurie Glaese, dyrektor wydziału planetarnego NASA. „Kiedy naukowcy analizują te nowe dane wraz z próbkami księżycowymi zwróconymi przez Apollo i danymi z naszych licznych misji orbitalnych, poszerzą naszą wiedzę o powierzchni i wnętrzu Księżyca oraz poszerzą naszą wiedzę o kluczowych zjawiskach, takich jak wietrzenie w przestrzeni kosmicznej, aby informować o przyszłych misjach załogowych na Księżyc i dalej.”

Po dokonaniu tych wyborów NASA będzie współpracować z biurem CLPS w Centrum Kosmicznym im. Johnsona w Houston, aby wydać rozkazy misji dostarczenia tych grup ładunku na Księżyc w 2024 roku.

W przypadku tych grup ładunku agencja wybrała również dwóch naukowców projektu do koordynowania działań naukowych, w tym wyboru miejsc lądowania, opracowywania koncepcji operacji i archiwizowania danych naukowych uzyskanych podczas operacji powierzchniowych. Dr Heidi Haviland z NASA Marshall Space Flight Center w Huntsville w stanie Alabama będzie koordynować pakiet, który ma zostać dostarczony Rainerowi Gamma, a dr Brent Gary z NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland będzie koordynować dostawy ładunku do Schrödingera Basen.

CLPS jest istotną częścią wysiłków NASA dotyczących eksploracji Księżyca Artemis. Ładunki naukowe i technologiczne wysyłane na powierzchnię Księżyca w ramach CLPS pomogą położyć podwaliny pod ludzkie misje i zrównoważoną obecność człowieka na powierzchni Księżyca. Agencja przyznała sześć nagród za misje dostawcom CLPS za dostawę na Księżyc w latach 2021-2023, a więcej nagród oczekuje się co najmniej do 2028 r. .

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *