Według badań opublikowanych w czwartek w czasopiśmie naukowym Current Biology zespół naukowców z Australii i Stanów Zjednoczonych znalazł dowody na rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa ponad 20 000 lat temu w Azji Wschodniej.
W ramach badania naukowcy zbadali genomy ponad 2500 osób z 26 różnych populacji na całym świecie. Zidentyfikowali wczesną interakcję ludzkiego genomu z koronawirusami, które pozostawiły ślady genetyczne w DNA współczesnych ludzi w Azji Wschodniej.
Badane przez nich genomy zawierają informacje ewolucyjne o ludziach sprzed setek tysięcy lat, informacje, które nauczyliśmy się odszyfrowywać dopiero w ostatnich latach, powiedział główny autor Yassin Swelmi.
Wirusy działają kopiując się. Nie mają jednak własnych narzędzi do transkrypcji. „Więc tak naprawdę polegają na gospodarzu, dlatego atakują gospodarza, a następnie porywają jego narządy, aby zrobić kopie samych siebie” – powiedział Soelmi.
Uprowadzenie ludzkich komórek pozostawia ślad, który możemy teraz zaobserwować – dostarczając konkretnych dowodów na to, że nasi przodkowie byli narażeni na koronawirusy i przystosowali się do nich.
W genomie naukowcy odkryli, że te sygnały genetyczne są powiązane z koronawirusem w pięciu różnych grupach zlokalizowanych w Chinach, Japonii i Wietnamie. Swelmi dodał, że epidemia mogła rozprzestrzenić się poza te kraje, ale dane nie są dostępne w innych częściach regionu, więc nie ma sposobu, aby się o tym dowiedzieć.
Wśród tej populacji, jak powiedział Swelmi, naukowcy znaleźli zarażoną grupę, która rozwinęła korzystną mutację, która pomogła chronić ich przed koronawirusem. Powiedział, że osoby z mutacją miały „przewagę przeżycia” – co oznacza, że z biegiem czasu populacja składała się z większej liczby osób z mutacją niż osób bez mutacji.
„Przez długi czas, w okresie ekspozycji, pozostawia to bardzo widoczny ślad w genomach ich potomków” – powiedział Swelmi. „I to jest sygnatura, której faktycznie używamy do wykrycia tej pradawnej pandemii, a także czas tej pradawnej pandemii”.
Badanie wykazało, że dżuma koronawirusa wystąpiła osobno w różnych regionach i rozprzestrzeniła się w Azji Wschodniej jako pandemia.
Jednak naukowcy nie wiedzą, jak osoby starsze przeżyły pandemię, po części dlatego, że nie było jasne, czy było to coś sezonowego, jak grypa, czy trwające – jak pandemia Covid-19 – które zaraża ludzi i nadal rozprzestrzeniać wszystko. czas.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”