Nowe badanie pokazuje, że soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku mogą powodować ślepotę

Nowe badanie pokazuje, że soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku mogą powodować ślepotę

Nie trać z oczu niebezpieczeństw związanych z soczewkami kontaktowymi!

Nowe badania otwierające oczy pokazują, że noszenie soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku może prowadzić do rzadkiej infekcji, która powoduje utratę wzroku.

Według badań opublikowanych w The Guardian, osoby noszące soczewki wielokrotnego użytku są czterokrotnie bardziej narażone na rozwój oślepiającego zakażenia rogówki niż osoby, które używają soczewek jednorazowych. Czasopismo Okulistyki.

Odkryli to naukowcy z University College London Ponowne użycie i noszenie soczewek przez noc lub pod prysznicem Zwiększa ryzyko rozwoju tego stanu zwanego Acanthamoeba keratitis.

Główny autor badania, profesor John Dart, powiedział: „W ostatnich latach w Wielkiej Brytanii i Europie zaobserwowaliśmy wzrost zachorowań na acanthamoeba keratitis i chociaż infekcja pozostaje rzadka, można jej zapobiegać i wymaga reakcji ze strony zdrowia publicznego”. wiadomości medyczne.

Podczas badania naukowcy zrekrutowali ponad 200 pacjentów z Moorfields Eye Hospital w Londynie, w tym 83 osoby z infekcjami rogówki, i porównali ich ze 122 uczestnikami, którzy przybyli do klinik z innymi schorzeniami.

Naukowcy z University College London odkryli, że ponowne używanie soczewek i noszenie ich przez noc lub pod prysznicem zwiększa ryzyko rozwoju zapalenia rogówki.
Getty Images / istockphoto

Odkryli, że ludzie, którzy nosili miękkie soczewki wielokrotnego użytku, byli 3,8 razy bardziej narażeni na rozwój rozszczepu kręgosłupa w porównaniu do osób, które nosiły soczewki jednorazowe.

Naukowcy doszli do wniosku, że około 30-62% infekcji oczu w Wielkiej Brytanii można by zapobiec, gdyby ludzie przeszli z soczewek wielokrotnego użytku na soczewki jednodniowe.

Ogólnie rzecz biorąc, zapalenie rogówki wywołane przez Acanthamoeba – które cOdżywia oko, które staje się bolesne i zaognione Według naukowców odpowiada za około połowę użytkowników soczewek kontaktowych, u których doszło do utraty wzroku.

Naukowcy stwierdzili, że stosowanie soczewek kontaktowych nie jest. Główna przyczyna infekcji rogówki u pacjentów ze zdrowymi oczami w krajach półkuli północnej.

Zdjęcie osoby trzymającej pojemnik i szklanki.
Według nowego badania, 30-62% infekcji oczu w Wielkiej Brytanii można by zapobiec, gdyby ludzie przeszli z soczewek wielokrotnego użytku na soczewki jednorazowe.
Getty Images / istockphoto

Tej chorobie można zapobiec, upewniając się, że pojemnik na soczewki kontaktowe jest wypełniony świeżym roztworem za każdym razem, gdy go otwierasz i że nie śpisz w soczewkach kontaktowych, zgodnie z Cleveland Clinic.

Chociaż zapalenie rogówki wywołane przez Acanthamoeba występuje rzadko, odpowiada za około połowę użytkowników soczewek kontaktowych, u których po urazie rogówki dochodzi do utraty wzroku.

„Soczewki kontaktowe są ogólnie bezpieczne, ale wiążą się z niewielkim ryzykiem” – powiedział Dart. „Biorąc pod uwagę, że około 300 milionów ludzi na całym świecie nosi soczewki kontaktowe, ważne jest, aby ludzie wiedzieli, jak zminimalizować ryzyko rozwoju zapalenia rogówki”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.