Nowe skamieliny ujawniają jednego z największych ssaków lądowych, jakie kiedykolwiek znaleziono – gigantycznego nosorożca

Nowe skamieliny ujawniają jednego z największych ssaków lądowych, jakie kiedykolwiek znaleziono – gigantycznego nosorożca

Około 25 milionów lat temu gigantyczne nosorożce o wysokości ponad 16 stóp wędrowały po Ziemi. To największy ssak lądowy, jaki kiedykolwiek żył, ale jego ewolucyjna historia i rozprzestrzenienie się w Azji wprawiło naukowców w zdumienie.

Paleontolodzy odkryli teraz skamieliny nowego, szóstego gatunku wymarłego gigantycznego nosorożca, Paraceratherium linxiaense, co rzuca światło na sposób poruszania się tego zwierzęcia przez Chiny, Mongolię, Kazachstan i Pakistan. zespół badaczy, kierowany przez Ding Tao z Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii, i opublikował wyniki z 2015 roku w Nowe badanie W tym tygodniu w czasopiśmie Communications Biology.

Naukowcy odkryli skamieniałość doskonale zachowanej czaszki, kości szczęki i zębów wraz z towarzyszącym im atlasem, częścią ciała, w której głowa łączy się z kręgosłupem. Kolejna skamielina składa się z trzech kręgów.

268150-web.jpg
Ekologiczna rekonstrukcja nosorożców olbrzymich i ich towarzyszy w basenie Linxia w okresie oligocenu.

Chen Yu


Szczątki dostarczyły wystarczająco dużo szczegółów, aby zespół mógł zbudować cyfrowy model 3D i porównać go z innymi gigantycznymi nosorożcami, co skłoniło ich do sklasyfikowania nowego gatunku, wyróżniającego się dłuższą, bardziej elastyczną szyją.

Rzadkie skamieniałości, które znaleziono w prowincji Gansu w Chinach, na północno-wschodniej granicy Wyżyny Tybetańskiej, pochodzą z późnego oligocenu, epoki, która trwała od około 34 milionów lat temu do około 23 milionów lat temu.

Olbrzymi nosorożec był znacznie większy niż współczesny nosorożec, szacowany na około 16 stóp wysokości w ramionach i ważący ponad 40 000 funtów. Brakuje im też rogów.

268149-web.jpg
Rozmieszczenie i migracja Paraceratherium w oligoceńskiej Eurazji. Stanowiska z gatunkami wczesnego oligocenu są zaznaczone na żółto, a czerwony oznacza gatunki późnego oligocenu.

IVPP


To odkrycie pokazuje, jak region przekształcił się od czasu wyginięcia tych masywnych stworzeń.

W swoim artykule naukowcy napisali: „Możliwe, że w regionie Tybetu znajdowały się obszary niższej wysokości, być może mniej niż 2000 metrów w oligocenie, a podgatunki gigantycznego nosorożca mogły swobodnie rozprzestrzeniać się wzdłuż wschodniego wybrzeża Oceanu Tethys i prawdopodobnie przez niektóre niziny w tym regionie.” „.

Naukowcy odkryli, że we wczesnym oligocenie zwierzę rozprzestrzeniło się na zachód do Kazachstanu, a jego potomek rozszerzył się na południową Azję, a następnie z powrotem na północ, by przekroczyć region Tybetu, aby wyprodukować P. linxiaense i ostatecznie na wschód w basenie Linxia.

„Późne warunki tropikalne w oligocenie pozwoliły gigantycznym nosorożcom powrócić na północ do Azji Środkowej, co oznacza, że ​​region Tybetu nie był jeszcze tak wysoki, jak płaskowyż położony na dużej wysokości” – powiedział Deng.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *