okaz żółwia Senckenberga
Madryt, 8 sierpnia (prasa europejska) –
Wbrew powszechnemu przekonaniu wielkość skorupy żółwia nie ma związku z warunkami pogodowymi. Zamiast tego ewolucja wielkości jest związana z wykorzystaniem siedliska.
To wynik nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Ekologia i ewolucja.
Jego pancerz ma około 100 mm długościŻółw prążkowany (Homopus isolatus) jest jednym z najmniejszych gatunków żółwi żyjących obecnie. Na drugim końcu skali rekordzistą jest żółw skórzasty (Dermochelys coriacea). Do dwóch metrów długościktóre występują w oceanach tropikalnych i subtropikalnych.
„Wśród żółwi kopalnych zakres rozmiarów ciała jest bardziej wyraźny” – mówi. To stwierdzenie Dr Gabriel Ferreira z Senckenberg Center for Human Evolution and Paleontology na Uniwersytecie w Tybindze kontynuuje: „Byliśmy ciekawi, jak ta różnorodność rozmiarów muszli ewoluowała w ciągu ostatnich 200 milionów lat i jakie czynniki odegrały rolę”. W tym”.
W tym celu zespół badawczy kierowany przez pierwszą autorkę Brunę Farinę ze Szwajcarskiego Uniwersytetu we Freiburgu, skompilowali najbardziej wszechstronny zestaw danych na temat rozmiarów ciała żółwi do tej pory.
Naukowcy zarejestrowali informacje na temat długości pancerza, preferowanych siedlisk i chronologicznego występowania gatunku w historii geologicznej łącznie 795 gatunków żółwi. Wcześniejsze badania, które koncentrowały się na ewolucji wielkości, często ignorowały gatunki kopalne.Nasze wyniki obejmują również dane dotyczące 536 wymarłych gatunków żółwi, Co jest niezbędne, jeśli chcesz zrozumieć ewolucyjną historię i fizyczne adaptacje żółwi. dodaje Ferreira.
Nowe badanie pokazuje, że obecny globalny klimat nie wydaje się mieć znaczącego wpływu na wielkość ciała nowo badanych żółwi. Korelacja ze starożytnymi temperaturami Nie wykazało również żadnego znaczącego wpływu na wielkość zwierząt kopalnych. Znajdź studio Według badań wielkość ciała żółwia zależy od środowiska i preferencji siedliskowych zwierząt, a nie od czynników klimatycznych.
Hipoteza, że organizmy mają tendencję do zwiększania rozmiarów ciała podczas ewolucji, Znane jako „prawo Cobba”, Ferreira wyjaśnia, że nie można tego wykazać u żółwi: „Wielkość gatunków słodkowodnych pozostawała dość stała przez ostatnie 200 milionów lat. Natomiast żółwie lądowe i morskie wykazują wyraźniejszy kontrast”.
Zdaniem zespołu różnice w wielkości ciała żółwi można wytłumaczyć ich różnorodnością ekologiczną i zróżnicowanymi siedliskami. Umożliwiłoby to łatwiejsze rozprzestrzenianie się większych gatunków lądowych. Z drugiej strony u żółwi morskich Górna i dolna granica wielkości ciała wydaje się być związana z ograniczeniami fizjologicznymitakie jak termoregulacja lub zwiększona pojemność płuc, oraz ograniczenia morfologiczne, takie jak rozmiar muszli, a także przystosowania do życia w otwartych przestrzeniach wodnych. Możliwe też, że konieczność zejścia na ląd w celu złożenia jaj ogranicza maksymalne rozmiary żółwia morskiego.mówią badacze.
„Nasze odkrycia są bardzo interesujące, biorąc pod uwagę, że u innych grup zwierząt, takich jak dinozaury czy krokodyle, na wielkość ciała mają wpływ czynniki klimatyczne, Podobnie jak temperatura panująca w habitacie. Potwierdza to wyjątkowy charakter żółwi.Ferreira podsumowuje.
„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji.”