Nowe zdjęcia Marsa z chińskiego łazika Zhurong

Nowe zdjęcia Marsa z chińskiego łazika Zhurong

14 majaDziesiątyW 2021 r. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) osiągnęła kolejny ważny kamień milowy, kiedy Tianwen-1 Sonda z powodzeniem wylądowała na Marsie, czyniąc Chiny drugim krajem na świecie, który wysłał misję na Marsa i nawiązał łączność z powierzchni. Wkrótce potem Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) udostępniła pierwsze zdjęcia wykonane przez lądownik Tianwen-1.

Do 22 majadrugi skrót, 2021, Rover Zurong Wysiadł z lądownika i po raz pierwszy wjechał na powierzchnię Marsa. Od tego czasu łazik spędził 63 dni na Ziemi, prowadząc operacje naukowe na Marsie i przebył ponad 450 metrów (1475 stóp). Na piątek 9 lipca Julyi znowu 15 lipca, CNSA opublikowało nowe zdjęcia czerwonej planety wykonane przez łazik, gdy przemieszczał się po powierzchni.

Odkąd łazik wylądował na powierzchni Marsa, podróżował na południe, aby badać i badać teren oraz robić codzienne zdjęcia skał, wydm i innych obiektów za pomocą kamer nawigacyjnych i topograficznych (NaTeCam). Tymczasem inne instrumenty – takie jak Mars Penetrating Radar (RoPeR), Mars Magnetometer (RoMAG) i Mars Climate Station (MCS) – również zbierają dane o polu magnetycznym Marsa, pogodzie i podpowierzchni.

Za każdym razem, gdy łazik napotka widoczne kształty z Ziemi, korzysta z detektora kompozytowego powierzchni Marsa (MarSCoDe) i kamery wielospektralnej (MSCam) do wykonywania statycznych skanów w celu określenia ich składu. Wśród nowych obrazów są dwie marsjańskie skały pokazane powyżej (dzięki uprzejmości CNSA przez Xinhuanet), które ujawniły cechy tekstury skał, pokrywające je grube warstwy pyłu oraz odciski pozostawione przez rowki łazika.

Inne zdjęcia (pokazane poniżej, również z CNSA przez Xinhuanet) W tym krajobraz nakręcony przez Zhurong 26 czerwcaongDziesiąty42. Łazikdrugi skrót Dzisiaj na Marsie (sol 42). Tego dnia łazik dotarł do piaszczystego obszaru i wykonał zdjęcia czerwonej wydmy oddalonej o około 6 metrów. Jak widać (zdjęcie z górnej galerii), wokół wydmy jest kilka rozrzuconych głazów, a głazy znajdujące się bezpośrednio przed Zhurong mają 34 cm (13,4 cala) szerokości.

Poniższe zdjęcie (na dole po lewej) zostało zrobione 4 lipcaDziesiąty50 . ZhurongaDziesiąty Dzień na Marsie (SOL 50), po tym, jak łazik wystrzelił na południową stronę wydm – które mają 40 metrów (130 stóp) długości, 8 metrów (26,25 stóp) długości) i 0,6 metra (2 stopy) wysokości. Piąte i ostatnie zdjęcie krajobrazowe (na dole po prawej) zostało wykonane, gdy łazik Zhurong znajdował się w odległości 210 metrów (690 stóp) od miejsca lądowania i 130 metrów (~425 stóp) od tylnej pokrywy i baldachimu łazika.

Te komponenty były częścią modułu wejścia, zejścia i lądowania (EDL) misji Tianwen-1. Podczas gdy osłona rufowa zapewniała, że ​​sonda i łazik bezpiecznie dotarły do ​​głębokiego kosmosu i przetrwały burzliwą podróż przez marsjańską atmosferę, to spadochron umożliwiał kontrolowane zejście przez atmosferę, aby mogły łatwo wylądować.

Te elementy są widoczne tylko w prawym górnym rogu górnego obrazu, podczas gdy grupa kamieni o różnych kształtach jest widoczna po lewej stronie. Nowsze zdjęcia uzyskane przez łazik zostały opublikowane 15 lipca JulyDziesiąty, 2021, który pokazał łazik uważnie przyglądający się tylnej pokrywie i czaszowi (patrz poniżej). Pierwsze zdjęcie (u góry po lewej) zostało wykonane trzy dni temu i pokazuje te dwa elementy po lewej stronie łazika, gdy kontynuuje swój patrol na południe.

Jak wskazano przez CNSA w Komunikat prasowy Wydany ze zdjęciami:

“Zdjęcie pokazuje pełny widok spadochronu i całego tyłu po ablacji aerodynamicznej. Konstrukcja maski, właz zmiany biegów sterowania położeniem na tylnej pokrywie oraz łazik są wyraźnie rozpoznawalne około 30 metrów od tylnej pokrywy i około 350 metrów z miejsca lądowania podczas kręcenia filmu.”

Drugie i trzecie zdjęcie (czarno-białe) zostało zrobione przednimi i tylnymi kamerami do omijania przeszkód, gdy łazik zbliżał się i opuszczał tylną osłonę oraz zjeżdżalnię. Czwarte zdjęcie przedstawia spadochron, gdy statek schodzi nad Utopia Planetia (gdzie wylądował) 15 maja.Dziesiąty. Do teraz Kolejny obraz Został wydany przez CNSA następnego dnia, na którym widać lądowisko Tianwen-1.

Ten obraz został uchwycony przez element orbitalny misji 2 czerwcadrugi skrót, kilka dni po bezpiecznym wylądowaniu statku i pojazdu. Sonda, łazik, daszek, tylna pokrywa i osłona termiczna są zaznaczone na biało. Dwie białe kropki w prawym górnym rogu to sonda i łazik, czasza i tylna pokrywa prawie bezpośrednio pod nimi (wydłużony biały znak to rynna), podczas gdy osłona termiczna znajduje się w prawym dolnym rogu.

Misja Tianwen-1 była piórkiem w okładce CNSA i to nie tylko dlatego, że była to pierwsza misja Chin na Marsa. Dzięki pomyślnemu rozmieszczeniu tej misji Chiny stały się pierwszym krajem, który dotarł do Marsa z misją obejmującą orbiter, lądownik i łazik elementarny. Wcześniej każda agencja kosmiczna, która odniosła sukces, zaczęła wysyłać na Marsa misję robotyczną za pomocą orbiterów, a następnie misje powierzchniowe – najpierw lądowniki, a następnie lądowniki z łazikami.

Ponadto łazik Zhurong sprawia, że ​​Chiny są drugim krajem na świecie (po Stanach Zjednoczonych), który ląduje i obsługuje łazik na Marsie. W niedalekiej przyszłości pojawi się łazik Rosalind Franklin (część programu ESA-Roscosmos ExoMars), który wystartuje z kosmodromu Bajkonur we wrześniu i ma dotrzeć do Marsa 10 czerwca.Dziesiąty, 2023.

Misje te pomogą utorować drogę do eksploracji ludzi, na co Chiny mają nadzieję teraz (wraz z NASA) w latach 30. XX wieku. Podobnie jak wszystkie załogowe misje księżycowe planowane w najbliższej przyszłości, eksploracja Marsa przez ludzi ma być sprawą międzynarodową!

Pierwotnie opublikowany w wszechświat dzisiaj.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *